Jak szukać i znaleźć pracę? SOS na Zielonej Linii

/
6 Komentarzy


Wakacje to czas oddechu od pracy, ale nie od myślenia o niej. Zwłaszcza wtedy kiedy się jej szuka, chce zmienić, albo bije się z myślami co ze sobą począć. Od tych myśli uwalnia tylko realny plan działania. Może być na potem, ale nie na "wieczne nigdy". 


Jesteś niezadowolona ze swojego aktualnego zajęcia? Bezrobotny, bezrobotna? Myślisz o założeniu biznesu, ale nie wiesz od czego zacząć, skąd wziąć pieniądze? Chciałabyś zmienić zawód, podnieść swoje kwalifikacje? 

Pamiętaj, że samo się nie zrobi. W dziedzinie pracy jak w każdej innej, liczy się działanie. Rzadko coś spada z nieba. 


Jesteś tym co robisz, a nie tym co powiedziałeś, że zrobisz...


... a w rzeczywistości nigdy tego nie zrobiłeś. Tak mówił Jung, wybitny specjalista od ludzkiej natury. Samo planowanie to za mało. Samo narzekanie nic nie wnosi.

Każde podjęcie działania albo jego zaniechanie, to jest Twoja decyzja. Czy to Ci się podoba czy nie. 

Jeśli zdecydujesz działać -  z pewnością będzie to konstruktywne i z dużym prawdopodobieństwem da efekty w przyszłości. Jeśli skupisz się na tym, że się "nie da", najprawdopodobniej nic się nie zmieni. 

Planuj i realizuj plany, wtedy masz szansę na osiągnięcie swoich zawodowych celów. To żadne czary. 

Sam pomysł, to za mało. Trzeba działać. 

Strategia życia zawodowego. Masz własną? 


Żyjemy w czasach, kiedy absolutnie każdy marketingowy produkt: kubek, proszek do prania czy nawet papier toaletowy ma strategię. A wielu ludzi nie ma. Kompletnie żadnej. 

Spotykam się czasem z kobietami w okolicach trzydziestki, z młodzieżą, studentami i widzę, jak wielka grupa osób kompletnie siebie nie zna, nie odkryła w czym jest dobra, co chciałaby robić, nie opracowała żadnego planu na życie - także to zawodowe. 

Powiecie, że plan, strategia jest mało ważna bo i tak życie jest nieprzewidywalne i śmieje się z naszych planów? Ok, ale jeśli  kompletnie nie wiesz dokąd iść, jesteś bezwolnym liściem na wietrze przypadku. 

Nigdy nie wiesz, gdzie Cię zawieje. Czy taka wizja naprawdę Ci się podoba?Jak szukać pracy, żeby ją znaleźć? Jak planować swój zawodowy rozwój?


Najlepiej zacząć od samopoznania i od weryfikacji własnych kompetencji. Nie potrafisz tego zrobić sam? Uważasz, że się nie da, potrzeba do tego pieniędzy, znajomości itp.? Nieprawda. 

Opcje? Wsparcie i pomoc specjalisty możesz uzyskać na przykład na Zielonej Linii, pod numerem 19524. Możesz także porozmawiać z konsultantem na dostępnym na stronie czacie. To nic nie kosztuje.

Jeśli twoja zawodowa droga, to pasmo przypadków i zupełnie nie wiesz co teraz robić aby coś zmienić, dobrze będzie skorzystać z poradnictwa zawodowego. 

Podczas spotkania będzie możliwość określenia twoich mocnych i słabych stron, wytyczenia strategii rozwoju. Nie jest to oczywiście konieczne, ale często pozwala zaoszczędzić masę czasu. 

Ciągle nie rozumiem, czemu tak bardzo upieramy się przy tym, aby robić wszystko własnymi rękami, wtedy kiedy można skorzystać z porady i wsparcia eksperta, który może nas w wielu kwestiach wyręczyć. 

Co ważne, wcale nie musisz być bezrobotnym, aby takie darmowe wsparcie uzyskać. Z usług poradnictwa zawodowego w centrum informacji i planowania kariery zawodowej mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie. Takich centrów jest w Polsce kilka - informacje o adresach znajdziesz oczywiście w Internecie. 


Zielona Linia to wiele ciekawych opcji pomocy:
 szkolenia on line, oferty pracy, pomoc w tworzeniu aplikacji


Jak napisać dobre CV?

Kiedy już wiesz, czego chcesz i decydujesz: "SZUKAM", czas na życiorys zawodowy. Taki, które podkreśli to co potrafisz, a nie zdyskwalifikuje na starcie. 

Sześć lat temu, kiedy prowadziłam rekrutacje, dostawałam często aplikacje ze zdjęciem kandydata z wakacji, własnego ślubu, błędami, czy tańczącą w oczach czcionką. Nie, nie od studentów, czy maturzystów. Były to niejednokrotnie zgłoszenia osób, które miały dość bogate doświadczenie zawodowe, wyższe wykształcenie i spore oczekiwania względem nowej pracy. Wiem, że  w tej materii niewiele się zmieniło i dalej wiele osób takie właśnie niedopracowane CV rozsyła. 

Pierwsze wrażenie robimy tylko raz i jeśli nasze CV zniechęca do kontaktu, to nie mamy szans na pracę czy choćby rozmowę kwalifikacyjną. 

Często z powodu niewiedzy zamykamy sobie drzwi, które przecież tak bardzo chcemy widzieć otwarte. 

Także tutaj mogą Was wesprzeć specjaliści z Zielonej Linii. Przejrzą aplikację, podpowiedzą co zmienić, a nawet bezpłatnie przetłumaczą CV na angielski. Wiele porad w tej materii znajdziecie także w FABRYCE CV

W dobie ciągłej rywalizacji konkurencyjnej naprawdę nie warto przez niedopatrzenie tracić własnej szansy na sukces. A może własna firma? Jak zdobyć dofinansowanie na założenie działalności?

Własna działalność gospodarcza bywa antidotum na zawodowe niespełnienie czy bezrobocie. Fakt: nie jest to łatwa droga, ale jeśli masz pomysł, chęci i zapał, dobrze przynajmniej przyjrzeć się możliwościom np. pozyskania funduszy na założenie działalności gospodarczej. 

Więcej informacji o źródłach finansowania działalności i procedurach znajdziesz TUTAJ. 


Nie rezygnuj z udanego życia zawodowego!

Cokolwiek postanowisz, czegokolwiek o sobie się dowiesz, bardzo Cię proszę: nie traktuj pracy jako "dopustu bożego", czegoś co po prostu trzeba przetrwać. 

Tak, większość z nas musi pracować, żeby żyć, ale jeśli zawodowa aktywność to poza pieniędzmi źródło wyłącznie frustracji, stresu, obaw, konfliktów i niespełnienia, to warto szukać możliwości zmiany. 

Życie jest całością. Albo działa, albo nie działa. Nie zaczyna się i nie kończy kiedy przekraczasz próg biura, czy "odbijasz kartę". Warto patrzeć na nie kompleksowo i dążyć do tego, żeby zmieniać to na co mamy wpływ. 

Na wiele rzeczy mamy. Trzeba tylko spróbować i działać -  a nie wyłącznie myśleć o działaniu. Artykuł powstał we współpracy z serwisem ZIELONA LINIA
www.zielonalinia.gov.plZobacz również

6 komentarzy:

 1. Szkoda tylko, że odnośnie pracy i jej zmiany nadal bardzo mało zależy od nas.
  Pracę nadal dostaje się z polecenia. Aplikowanie przez Internet to klęska - setki cv, które rekruterowi i tak zlewają się w jedno.Rzadko mamy możliwość na bezpośredni kontakt.
  Nieczęsto też stać nas na to ryzyko w postaci odejścia z pracy. Bo życie poza drzwiami roboty toczy się cały czas, czy praca jest czy nie...
  A to, na co mamy wpływ kurczy się ciągle i znika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy bardzo dużo. Wszystkie moje prace dostałam z ogłoszenia w internecie. Nie z polecenia i nie po znajomości. Przypadek? Biorąc pod uwagę doświadczenia bardzo wielu osób, które znam jest to raczej reguła, od której zdarzają się wyjątki.
   Słyszę w Twoim komentarzu frustrację, oczywiście nie jest różowo, a w wielu miejscach ciężko nawet o oferty. Ale próbować trzeba.
   Co do doświadczeń rekrutera to wiele aplikacji tak jak piszę jest słabych, albo zupełnie nie na temat. Często z 200 maili pozostaje 20 wartościowych cv. Dlatego warto się wyróżnić, szukać aktywnie i nie poddawać się :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Ciekawy artykuł, nawet nie wiedziałem, że jest jakaś darmowa pomoc w tym Państwie. Warto próbować, dobrze napisane CV na początek jest bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja korzystałam z dofinansowania przy zakładaniu firmy i bez tego bym nie ruszyła.
  Fakt, że mentalnosć niektórych urzędników i formalności były mega uciążliwe, ale finalnie się udało, jestem bardzo zadowolona, także jak jest pomysł, to trzeba poszukać, dowiadywać się i może się udać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, dziękuję za ten artykuł, to dla mnie bardzo cenne informacje. Pozdrawiam Cię serdecznie Ewa

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)