Stres Cię niszczy? 7 sposobów na relaks w weekend i wakacje

/
8 Komentarzy


Długotrwały stres może zabijać i nie ma w tym cienia przesady. Jest także czynnikiem wywołującym i zaostrzającym przebieg wielu poważnych chorób, w tym autoimmunologicznych, układu pokarmowego czy  nawet raka. Jeśli chcemy dobrze i zdrowo żyć, musimy umieć zarządzać swoim stresem. 


Każdy organizm reaguje inaczej. Jedni cierpią na bóle głowy, inni na bezsenność, bóle brzucha, problemy z nastrojem, rozdrażnienie, w przypadku niektórych osób pojawiają się nawet epizody lękowe czy przypominające nerwicę. 

W życiu nie ma nic za darmo. Za stres jakoś musimy zapłacić. Relaks, prawdziwy odpoczynek to konieczność. Jak? Podpowiadam!


1. Biblioterapia

Uwaga! To nie terapia Biblią, ale generalnie czytaniem, lekturą. "Proza nie Prozac jest receptą. Literatura, nie lit" - pisał Blake Morrison, w The Guardian. 

Już starożytni Grecy znali i stosowali pojęcie katharsis, czyli nagłego odkrycia, iluminacji, która wywoływała wielkie emocje i prowadziła do uruchomienia procesu uczenia się czegoś nowego o sobie i świecie. Ta "eureka" sprowokowana obcowaniem z dziełem sztuki, w tym także dziełem literackim, pomagała czytelnikowi w rozprawieniu się z własnymi ograniczeniami, odkryciu nowych rozwiązań, uporaniu się z ciężarem emocjonalnym. 

W konsekwencji prowadziła do zmniejszenia odczuwanego napięcia i poprawy stanu samopoczucia i stanu ogólnego. Człowiek, w gruncie rzeczy nie zmienił się tak bardzo przez ostatnie 3000 lat. Ciągle jesteśmy tymi samymi ludźmi i dziś może nawet bardziej niż kiedyś, potrzebujemy regularnego katharsis.

Co czytać? Zajrzyj do mojej zakładki CZYTAM.  Więcej o biblioterapii: TU


2. Medytacja

Praktykowanie stanów uważności, skupienia - medytowanie, porządkuje nasz mózg i wprowadza w nim trwałe zmiany strukturalne. Efekty te można oglądać na badaniu rezonansem magnetycznym. 

Wyniki neuroobrazowania u osób praktykujących różne formy medytacji wykazały wzrost gęstości substancji szarej w lewym hipokampie. Hipokamp jest obszarem mózgu zaangażowanym w procesy pamięci, uczenia się i kontrolowania emocji.

Osoby zdolne do chwilowego wyciszenia są na co dzień mniej zestresowane, bardziej obecne w tu i teraz, przez co podejmują bardziej świadome decyzje i są zwyczajnie szczęśliwsze. To na prawdę nie jest trudne. 
Jak zacząć, co możesz zyskać? Czytaj TUTAJ. 

Szukasz sposobów na stres? Zwyczajność też relaksuje. 


3. Seks

Udany seks radykalnie obniża poziom stresu. Są na to badania  - między innymi publikowane w prestiżowym New Scientist. 

"Po udanym kontakcie seksualnym, najlepiej zakończonym orgazmem będziemy mieli podobny stan do tego jaki osiągamy po treningu relaksacyjnym, saunie, masażu"- mówi seksuolog Arkadiusz Bilejczyk. 

Jesteśmy wtedy  bardziej rozluźnieni, zmniejsza się poziom lęku, a poczucie własnej wartości wzrasta. To zasługa oksytocyny, hormonu wydzielanego podczas stosunku seksualnego. Według brytyjskich naukowców to korzystne dla nas działanie oksytocyny utrzymuje się  nawet przez tydzień. 

Uwaga! Długotrwały seks upośledza czynności seksualne i obniża libido. Nie traktuj więc seksu jako kolejnego zadania na liście czy sprawdzianu witalności. 4. Sport

James A. Blumenthal przeprowadził badania z których wynika, że ćwiczenia fizyczne są skuteczne w zwalczaniu depresji w takim samym stopniu jak stosowanie leków.  Tak samo jest ze stresem. Już 20-30 minut pływania, spacerowania czy biegania obniża poziom naszego napięcia. 

Aktywność dobrze dobrać indywidualnie, tak aby sprawiała nam jak największą przyjemność. Naprawdę nie chodzi o to aby się zmuszać. Wybór jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie. 


5. Podróże

Wcale niekoniecznie te ogromne. Zmiana miejsca, okoliczności, spotkania z tym czego nie doświadczamy na co dzień pozwalają oderwać myśli od codziennych problemów i spotkać się z sobą samym. To mogą być bardzo pouczające i oczyszczające spotkania. 

Więcej w serii "Podróż to rozwój". 


6.  Kolorowanki dla dorosłych

Zdobyły w ostatnim czasie ogromna popularność i można je dziś kupić w każdej księgarni. Wypełnianie mniej lub bardziej skomplikowanych wzorów kolorem może być cudowną lekcją uważności i chwilą relaksu. 

Kolorując korzystasz z terapii kolorem, uspokajasz oddech, odpoczywasz od hegemonii komórki i komputera. Warto!

Kolorowanie jest super! Nie tylko dla dzieci! Zdjęcie: Mamania


7. Gotowanie

Zwłaszcza latem jest niezwykle przyjemne i wcale nie musi być pracochłonne, trudne czy wymagające niezwykłych umiejętności. 

Na weekend polecam Wam bardzo pizzę z arbuza, albo chłodnik od Doroty :) 

Smacznego!Podobało się? Podaj dalej! Zostaw w komentarzu swoje sposoby na stres! Dziękuję :) 

Zobacz również

8 komentarzy:

 1. Biblioterapię stosuję. Pomaga.
  Spróbuję medytacji, choć w moim patologicznym domu będzie trudno znaleźć na to chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę żartując ... :)
  zauważam, że pozycje numer 4 i 5 z listy zaczynają się na tę samą literę ... i chyba są trochę podobne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moze niektorych gotowanie relaksuje, ale na pewno nie mnie. W moim wypadku gotowanie jest czynnikiem wysoce stresogennym wiec z nr 7 zdecydowanie sie nie zgadzam :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Z własnego doświadczenia wiem, że bagatelizowany stres może niszczyć nie tylko ciało człowieka, ale szkodzi relacjom międzyludzkim.Ciśnienie wali do 220,wrzody żołądka nieszczęśliwi wszyscy dookoła... Stres to drzazga, którą trzeba wcześnie złokalizować i wprawnie wyjąć. I tylko wtedy przełączyć swą uwagę na nowe zainteresowania, na ciężką harówkę (mycie okien). Książkowa terapia też skuteczna. Mieszkam w Ukrainie i ostatnie wydarzenia to jest totalny długoterminowy stres.Pomogły mi (o dziwo) ksiązki napisane przez Erich Maria Remarque - o wojnie. Dzałanie do skutku- to jest ważne! Nie przeoczcie tej drzazgi!

  OdpowiedzUsuń
 5. dla mnie lek na stres to sport- po calym dniu jade potrenowac godzinke, po treningu wychodze fizycznie zmeczona ale psychicznie wypoczeta i z usmiechem na ustach- to naprawda dziala :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko się zgadza :) I na zmianę stosuję prawie wszystkie punkty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)