5 typów wspaniałych ludzi, których warto w życiu szukać i doceniać

/
36 Komentarzy


Z kim przestajesz, takim się stajesz. Są na tym świecie ludzie, którzy inspirują nas do dobrego i tacy, którzy ciągną w drugą stronę. Jedni dodają skrzydeł, inni działają jak woda na ogień. Gaszą zapał, utrudniają zamiast ułatwiać. Spotykamy i takich i takich. To normalne. 


To od nas zależy, co w ostatecznym rozrachunku z tym zrobimy. Warto jednak pamiętać, że ludzi, którzy nas otaczają i z którymi przebywamy na co dzień, należałoby dobierać rozważnie. Inaczej nasz zapał i chęć życia, mogą być wystawiony na ciężką próbę. 

Tekst o 5 typach toksycznych ludzi, na których szkoda mi już czasu i łez, okazał się wielkim hitem. Trafił jak sądzę w ważne społeczne potrzeby i poruszył wiele czułych strun. Na szczęście są na tym świecie także ludzie, którzy stanowią przeciwieństwo opisanych wcześniej "toksycznych" i dzięki ich uśmiechowi, inspiracji, przykładowi i wierze, możemy się wzmacniać we własnych wyborach i dojrzewać do odpowiedzialności za swoje życie. 


Dlaczego to ważne, żeby otaczać się właściwymi ludźmi? 


Nasiona jabłoni czy czereśni, mogą się wysiewać właściwie same. Takie niewielkie nasionko może dać początek wspaniałego drzewu, które po latach, da wspaniałe owoce. Rzecz w tym, żeby mu za bardzo NIE PRZESZKADZAĆ. 

Dobrzy, karmiący nasze wnętrze ludzie są jak deszcz i słońce. Pomagają nam rosnąć. Ludzi toksycznych, takich którzy odbierają nam siły i moc, można porównać do perzu, który zabiera i wodę i światło. Jeśli ktoś codziennie przychodzi i depcze to, co z takim wysiłkiem budujesz, to w końcu się poddasz. Ile można stawiać opór przeciwnościom? 


Otaczaj się właściwymi ludźmi :) Koniecznie!


Jedni z nas widzą wszędzie to co dobre, odżywcze i potrzebne do realizacji naszych pragnień i celów, a inni, jak te muchy z obrazka: tylko gówno. 

Czy ten ogląd, jednych i drugich zawiera całą prawdę o świecie? Nie. A przecież jeśli codziennie słyszysz, że wszędzie jest źle, trudno, a życie to znój, to choćbyś pod nogami znalazł aksamit i złoto, nie zdołasz ich zobaczyć. Jakimi więc ludźmi warto się otaczać? Jakich szukać, wypatrywać, z których brać przykład? 


1. Optymiści

Mimo, że optymizm wcale nie ma dobrej "prasy" i łączy się często w społecznym przekazie z naiwnością i brakiem świadomości. 
Optymiści widzą przeszkody, mają także świadomość ograniczeń. Czy jednak nie warto mierzyć w życiu trochę za wysoko, a nie trochę za nisko? 

Jest takie powiedzenie, że warto próbować strącić księżyc, bo nawet jeśli się nie uda, to znajdziemy się gdzieś wysoko, może nawet między gwiazdami. To i tak całkiem przyzwoite osiągnięcie. Pesymiści przeważnie wcale nie próbują, a zamiast okazji widzą przeszkody. Jeśli szukasz rozwiązań, rozejrzyj się za optymistami. 


2. Nonkonformiści

Czyli tacy, którzy mają odwagę wybierać i żyć po swojemu. Dzięki nim zmienia się świat i my także mamy szansę się zmienić. Gdyby wszyscy akceptowali status quo, gdyby nikt niczego nie kwestionował, dalej siedzielibyśmy w jaskini. 

Nie jest łatwo iść pod prąd, ale czasem nie ma innej drogi. Jak mawiał wspaniały Władysław Bartoszewski, nie wszystko, co warto się opłaca, nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte.3. Ludzie z otwartą głową

Dopuszczający do siebie fakt, że świat i ludzie są różni, a pomysły na życie mogą czasem pochodzić z wielu biegunów. Ta otwartość zależy nie od wieku czy wykształcenia, ale od wewnętrznej tolerancji na to, że możemy się między sobą pięknie różnić i nic nikomu do tego. 

Otwartość to dawanie ludziom wolności wybierania inaczej niż ja. 


4. Ludzie, którzy nie oceniają

Albo przynajmniej oceniają z umiarem. Ocena zamyka nas na zrozumienie i ogranicza nasze horyzonty. Jeśli nauczymy się akceptować innych bez ciągłego naklejania etykietek na plecach, wtedy wszystkim będzie łatwiej się dogadać. 

Osoby, które nie zajmują się ocenianiem innych, więcej uwagi poświęcają swojemu życiu i są także bardziej odporne na oceny własnej osoby. To bardzo uwalniające. Jeśli nie patrzę na to, czy mi przyklasną, mogę wreszcie wybrać to czego mi trzeba, a nie tylko to, co zyska aprobatę wszystkich wokół. 5. Ci, którzy potrafią się śmiać, także z siebie

Uśmiech to potężna broń. Uśmiech jest zaraźliwy. Szczery uśmiech leczy i dodaje energii. Jeśli otaczasz się ludźmi, którzy się śmieją, ich nastrój będzie Ci się udzielał, to żadne czary. 

Pogoda ducha nie jest czymś przyrodzonym. Można się jej uczyć, także od tych, którzy już ją mają. Jeśli ten tekst Ci się podobał, podaj dalej :) 

Masz swoje typy ludzi, z którymi zawsze warto? Napisz o nich w komentarzu!
Dziękuję:)

Zobacz również

36 komentarzy:

 1. Małgorzato, masz w sobie magię :). Gratuluję Ci. Podziwiam za to, że poszłaś za swoim olśnieniem i piszesz. Pisz, pisz. Cudowna kobieto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam jeśli chodzi, o ludzi, których warto jest poszukiwać to powinny być to ludzie, których typ to szczęściarze. Tacy ludzie są zwykle uśmiechnięci i bardzo otwarci do innych osób. Rzadko, kiedy się dołują i takich właśnie osób należy szukać w swoim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, jestem dobrym towarzystwem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że w życiu warto po prostu "selekcjonować" ludzi, którzy nas otaczają, głównie dlatego, aby być szczęśliwym i mieć wokół siebie takich ludzi o których wspomniałaś w swojej notce:) Czasami pojawia się podstawowy dylemat. "Co zrobić jeśli tymi osobami toksycznymi są nasi bliscy?". "Jak w takiej sytuacji należy postąpić?". Uważam jednak, że niezależnie od tego kim są dla nas te osoby, jeśli wpływają na nasze życie w sposób destruktywny i wyniszczający. To jedynym wyjściem pozostaje się "odciąć", niezależnie od wewnętrznych trudności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku bliskich osób miałam podobny dylemat. Ale ostatecznie rozstrzygnęłam go następująco: osoba bliska, to taka, która obdarza mnie dobrem i miłością, a nie toksyną. Gdy zaczyna obdarzać trucizną i wywołuje ból - przestaje być bliska. A ja dla siebie jestem najbliższa i najważniejsza, więc mam prawo zadbać o siebie. Dlatego odcięcie jest najsłuszniejsze. I nie chodzi tu wcale o odcięcie się fizyczne (wyprowadzka, nieodbieranie telefonów itp.). Chodzi o niedopuszczanie do siebie tego, co trujące.
   A kontakt z ludźmi pozytywnymi to dopiero frajda i bogactwo. Życzmy sobie takich ludzi spotykać i takimi ludźmi być. Po prostu. :)

   Usuń
  2. Bardzo mi się podoba Twoja definicja. Bo co to za bliskość, która nas patroszy i niszczy dzień po dniu ?

   Usuń
  3. To jest bardzo rozsądna decyzja, aby odcinać od siebie toksyczne osoby, niezależnie od faktu czy stanowią krąg naszych bliskich. Mimo wszystko podjąć taką decyzję nie jest łatwo, a zwłaszcza ją urzeczywistnić jeśli z jakąś osobą łączyły nas pewne relacje. Niestety prawda jest taka, że dużo relacji człowieka w życiu ma charakter destruktywny i dlatego tym bardziej człowiek jest od nich uzależniony i trudniej mu się z nich wydostać. Dodatkowo często jest tak, że odcinamy się, a mimo wszystko, ból, echo cierpień, zachowania tej osoby długo w człowieku pozostają i uporać z pokłosiem przeszłości to najtrudniejsza sztuka.

   Usuń
  4. A co jeżeli tą bliską i toksyczną osobą, zarazem jest twoje własne dziecko?

   Usuń
 5. Pani Małgosiu ma Pani wielki talent. Ten artykuł o toksycznych ludziach teraz mam ciągle w głowie i się zastanawiam jacy ludzie są, szczególnie Ci na których nam przyszło trafić w naszym życiu. Dobrze sobie zdawać z takich rzeczy bo czasami mamy wybór naszego otoczenia a czasami niekoniecznie , ale zawsze można się starać to w jakimś stopniu zmienić;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Idealnie byłoby, żeby były to osoby, które to wszystko mają w sobie jednocześnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto otaczać się właściwymi ludźmi również poprzez wybór restauracji, sposób spędzania wolnego czasu czy miejsca na wakacje. Jeśli w Twoim otoczeniu za mało optymistów czy tych z humorem - można zastanowić się, gdzie osoby na których Ci zależy spędzają czas i ich aktywnie poszukać. Również czytając blogi można trafić na cudownych ludzi;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o to, to! Książki, filmy, to wszystko co wybieramy świadomie, też na nas nadziała i przecież możemy wybierać lepiej:) Że o blogach nie wspomnę;)

   Usuń
 8. Same złote myśli... Bardzo chętnie będę tutaj zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie ! Pozdrawiam i życzę wspaniałego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bliscy ludzie, jedzenie które jemy to nasze środowisko. Istotą ewolucji jest najlepsze przystosowane do danego środowiska. Warto tworzyć zdrowe środowisko.
  Wartościowy blog! Keep going :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najgorsze jest to, że wiele małżeństw tkwi w takich toksycznych, wyniszczających związkach. Jednak z obawy przed nieznanym, z niską samooceną wegetują w nich dalej. Sama leczę rany po takim związku. Cokolwiek zrobiłam wiecznie było źle, każdy mój wybór był krytykowany i oczywiście nieodpowiedni. Nie miałam prawa do emocji i własnych poglądów. Ale to było, już minęło, więcej sobie na takie traktowanie nie pozwolę. Potrzebuję tylko troszkę czasu, aby sobie wszystko poukładać i otoczyć się od nowa pozytywnymi ludźmi. Ciesze się, że trafiłam na Twój blog.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak to prawda, że warto szukać optymistów, zgadzam się z tym w 100%, ponieważ tacy ludzie potrafią ,,zarażać,, optymizmem innych, a wielu ludziom brakuje tego optymizmu. Ale z tych wszystkich typ osobowości ja jednak najbardziej szukam i cenie sobie osoby, które nie oceniają. Bo nie ma nic gorszego, niż gdy człowiek jest w dołku, a ,,kolega,, zamiast pomóc, to ocenia...

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za bardzo inspirujące teksty. Zastanawiam sie, co jeśli toksyczne osoby znajdują się w bliskim otoczeniu,na ktore nie ma się do końca wpływu np. Praca, która wykonywać się lubi? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bijuella,
   zawsze można ograniczać ich zły wpływ. Ucinać pełne narzekań tyrady, nie zgadzać się na ciągłe zarzucanie negatywnymi myślami ( naprawdę jest znaczna różnica między prawdziwą empatią, a byciem kubłem na czyjeś emocjonalne odpadki), być świadomym manipulacji - przynajmniej na tyle na ile się da - no i robić swoje.
   Bardzo często bycie optymistą, osobą, która się uśmiecha i po prostu żyje fajnie otwiera oczy innym. A jeśli nie - to cóż, ich sprawa. I tak rób swoje:)

   Usuń
  2. A w jaki sposób odciąć się od toksycznych polityków , Rządu Światowego , korporacji , kłamliwych mediów ? Jak odciąć sie od tych wszystkich , którzy niszczą mnie , mój kraj ? Wskazują kogo mam lubić , a z kim walczyć ? Kogo popierać ,a kogo bać się ? W jaki sposób zrobić detoks od wymienionych przeze mnie toksycznych grup ludzkich ?

   Usuń
  3. Hurra-optymista powie ci, że nic takiego nie ma, to tylko urojenia twojej chorej wyobraźni. A to nie my się mamy od nich odcinać, tylko ICH trzeba od nas odciąć. Sposobu niestety nie znam, a rozwiązań siłowych nie popieram. Myślę, że 1) nie wspierać ich swoja energią, pieniędzmi i codziennymi wyborami; 2) robić swoje dla dobra nas samych i naszego kraju, 3)jeśli trzeba zastosować obywatelskie nieposłuszeństwo

   Usuń
 14. Zabieram jak zwykle na moją tablicę jako inspirację dla mnie i moich Przyjaciół :) Dziękuję :) :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Obrazek idelny. A co w sytyacji gdy Ci ludzie niczym z ołowiu ciągnący nas na dno nie chcą się od nas odczepic?

  kikijuzdorosla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sami się od nich odczepiamy. To tylko decyzja. Katarzyna Salitra

   Usuń
 16. Do zapamiętania na całe życie :) Dziękujemy i pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z prądem płynie każde gówno. Pod prąd jeno ślachetna ryba.
  Pozdrawiam: roman.d

  OdpowiedzUsuń
 18. Ech... tylko co zrobić kiedy przeciwieństwem tych wszystkich cudownych cech jest ktoś od kogo nie można po prostu się odwrócić? ktoś z bliskiej rodziny?

  OdpowiedzUsuń
 19. Z własnych obserwacji widzę, że ludzie są przyciągani do mojego pola na zasadzie rezonansu z moim wnętrzem. Negatywni ludzie zwyczajnie wymazują się z mojego życia, albo samoistnie się zmieniają, jeżeli sam emanujesz tymi cechami,i nie szukasz już tych cech w innych ludziach, a w sobie samym. Ta energia miłości sama przekształca i my za dużo robić nie musimy :)
  Świetnie piszesz, masz do tego talent, by dawać ludziom światło swoim słowem, rozwijaj go i pielęgnuj <3
  Z miłością,
  Angelika

  OdpowiedzUsuń
 20. A jak zaszufladkowac ludzi którym dałam palec ale oni ządają całej ręki?

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)