Improwizuj

/
6 Komentarzy

Muzyka jazzowa opiera się w dużej mierze na improwizacji. Zapis nutowy nie jest wyznacznikiem tego, jak muzyk ma zagrać, sztampa i odtwórczość to wróg numer jeden.   Tomasz Stańko, wirtuoz trąbki, w rozmowie z Kasią Nosowską, mówi, że w muzyce jazzowej nie występuje pojęcie błędu. Nawet jeśli się pomylisz, twoja nuta zabrzmi fałszywie, to "ogranie" jej, bałagan i niepokój, który na chwilę wprowadza, przyczynia się do rozwoju melodii i jest kwintesencją tego o co w jazzie chodzi. 

***
Jeśli muzyka to życie, a życie to muzyka  -  to czemu nie przyjąć, że błąd w życiu -  można zawsze ograć, tak jak w piosence?  Błąd jest błędem, w naszym myśleniu sprzed błędu. Ale po chwili może okazać się cudownym ozdobnikiem, który tak poprowadzi koncert naszego życia; że oniemiejemy z zachwytu. 

Jeśli błędu nie ma, nie istnieje, to czego się boimy? Co się stanie, jeśli się pomylisz? Nic. Najwyżej to ograsz. Obejdziesz fałszywą nutę, zagrasz ciąg dalszy. Jeśli życie to muzyka, a muzyka to życie; to szkoda czasu na pusty strach. 

Improwizuj. 


Zobacz również

6 komentarzy:

 1. strach nas paralizuje a to wiadomo bezruch ,dalej nie pojdziesz .Zdrugiej strony jest normalna reakcja -trzeba szybko sie z niego otrzasac bo i tak nam nie pomoze-mowia zimna krew-ja mysle ze umiarkowanie ciepla -na zdolnosc reakcji zeby mozna bylo "ograc "tego "potwora"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bywa, że ratuje życie, nie dewaluujmy go więc całkiem;) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Podoba mi się jak wyciągasz analogie i budujesz z nich metafory. "Improwizuj" to będzie słowo klucz, które będzie mnie teraz prześladować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cimon, prześladować to nie brzmi dobrze;) Dobranoc;)

   Usuń
 3. Tyle zawdzięczam moim życiowym błędom, że nie wyobrażam sobie życia bez nich ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Improwizacja jest dobra, zwłaszcza na egzaminie:)

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)