Przemoc Twoja sprawa

/
11 Komentarzy

Autorka: M. Będowska

Dzisiejszy wpis nie będzie ani radosny, ani pozytywny, ale głęboko wierzę, że jest zwyczajnie potrzebny. Będzie o przemocy domowej, której doświadczają setki tysięcy osób w Polsce. 


Według statystyk policji z 2011 roku, było to ponad 113  tyś osób -  ponad 70 tyś osób dopuściło się takiej przemocy wobec członków swoich rodzin. 

W 2011 roku policja reagowała w tej sprawie grubo ponad pół miliona razy! 

Jak bardzo niedoszacowane są to dane? Jaka rzeczywiście jest skala przemocy w Polsce? Moim zdaniem minimum 3 - 5  razy większa niż pokazują statystyki. 

Ofiary przemocy korzystają z pomocy niechętnie, a po policję dzwonią, kiedy jest już na prawdę źle. Przemocy się wstydzimy. Rzadko ogląda światło dzienne.  Wśród jej ofiar są dzieci, kobiety, mężczyźni, osoby starsze, niepełnosprawne, chore itp. Wszyscy. 

Przemoc to nie tylko bicie, popychanie, ale i przemoc psychiczna, ekonomiczna która nie pozostawia siniaków, a przecież rani często mocniej niż kamienie. 

STOP PRZEMOCY!

Jak to możliwe, że w cywilizowanym kraju, w XXI wieku, pół miliona Polaków, a może i więcej; doświadcza na co dzień koszmaru życia z przemocą? Jak u diabła wytłumaczyć naszą bezduszność, ślepotę i obojętność na ten problem? Nie widzimy, nie słyszymy, nie chcemy się wtrącać. 

Pamiętam z dzieciństwa powiedzenie, że "rodzinne brudy pierze się w domu". To jednak nie są rodzinne brudy i pomyje; to jest sprawa społeczna, czy tego chcemy czy nie. Nasze zatkane uszy i dbałość o sąsiedzkie relacje czy własny święty spokój nie ma prawa usprawiedliwiać obojętności na cudzą krzywdę i jej skutki. 

REAGUJ! 

Ofiary przemocy często czują się przerażająco samotne i pozostawione bez jakiegokolwiek wsparcia. Nie widzą wyjścia z sytuacji, a oprawca dodatkowo utwierdza je w tym przekonaniu. Nasza cisza, nasz brak reakcji to opowiadanie się po stronie tego, który podnosi rękę i głos. To milczące przyzwolenie na to, żeby jedna ludzka istota pomiatała inną -  która tak jak każdy ma prawo do szacunku i nietykalności osobistej. To zgoda na sianie terroru wśród najsłabszych; w tym dzieci, które naprawdę nie mają gdzie uciec. 

Galeria Plakatu AMS przeprowadziła niedawno konkurs pt. "Przemoc. Twoja sprawa" Oto kilka wybranych prac. Proszę obejrzyjcie je i reagujcie, jeśli widzicie, że ktoś w waszym otoczeniu doświadcza lub dopuszcza się przemocy. Jeśli sami jesteście ofiarą, pamiętajcie: prawo stoi po waszej stronie i za wszelką cenę musicie szukać wyjścia z opresji, której doświadczacie. Przemoc domowa jest przestępstwem. Nikt nie powinien jej doświadczać. Nikt nie powinien być na nią obojętny. 

To nie sprawa rodzinna, sąsiedzka, czy wioskowa. PRZEMOC - to jest  zawsze TWOJA sprawa. 

Autorka:Z. Rogatty
Autorka:  A. BorkowskaZobacz również

11 komentarzy:

 1. O ile łatwiej zareagować na cudzą krzywdę, niż na własne tego doświadczanie Gosiu... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale trzeba reagować! Zawsze! W końcu kto nas ochroni jeśli nie my sami? Trzymam kciuki.

   Usuń
 2. do tego zeby zareagowac na wlasna krzywde trzeba jak piszesz w jednym z komentarzy wyjsc z roli ofiary i uwierzyc ze to sie uda a do tego potzebne jest wsparcie osob ktorym ufamy . Mysle ze glownie na tym polega pomoc .Tak jak pisalas wstydzimy sie przemocy albo "przyzwyczailismy " sie do tak dziwnego sposobu okazywania uczuc jak nam czesto probuje wmowic oprawca-ale jest to mozliwe wiem z doswiadczenia

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Małgosiu, następnym razem proszę napisać o toksycznych rodzicach.To też "wstydliwy" problem, o którym rzadko się mówi.
  Pozdrawiam :)
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba coś już było, przejrzę coby się nie powtarzać :) Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Pani Małgosiu. A wie Pani że można marzyć o tym, żeby raz spuścił Ci takie manto żebyś wylądowała w szpitalu? Żeby wreszcie ktoś przejrzał na oczy, żeby rodzina uwierzyła że jest źle i pomogła, żeby ciągle ktoś nie dawał do zrozumienia że jesteś sama sobie winna. I żebyś sama uwierzyła że jest naprawdę źle i że nie chcesz tak żyć... i że to nie jest norma, że "nie przesadzasz", "nie wyolbrzymiasz" i nie "zasługujesz"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę szukać pomocy- to nie jest kwestia wiary- to kwestia życia. I proszę nie czekać na taki powód o jakim Pani pisze. Szkoda życia, szkoda każdego dnia.Ważne co pani wie. Proszę działać. Serdeczności ode mnie.

   Usuń
 5. Tylko z sobą samą będzie Pani do końca życia! '...Ciągle jeszcze ten świat jest piękny". Proszę powalczyć o swoje życie, o siebie! Żaden człowiek nie zasługuje na takie traktowanie!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dwóch lat mieszkam w Anglii, w domku szeregowym, przez ściany słychać sąsiadów prawie jak w bloku. Bardzo boję się pająków i pewnego dnia na widok jednego zareagowałam panicznym wrzaskiem. W ciągu paru minut do drzwi zapukała przerażona sąsiadka - Angielka, a na odpowiedź mojego chłopaka, że to tylko przez pająka, nie dała za wygraną i powiedziała, że nie wyjdzie dopóki mnie nie zobaczy całej i zdrowej.

  Było nam trochę głupio, ale ta na pozór zabawna sytuacja uświadomiła mi jak wiele możemy się uczyć od innych społeczeństw. Jesteśmy normalną parą, nie wyglądamy jak jakiś margines, a z sąsiadką żyjemy dobrze, więc nie miała żadnych podstaw, żeby podejrzewać coś złego. Po prostu zareagowała spontanicznie na mój krzyk.

  Niestety nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w Polsce. Kiedy nawet słyszymy wyraźnie, że sąsiedzi się kłócą albo widzimy, że coś poważnego się dzieje, mamy gdzieś z tyłu głowy założenie, że nie można się wtrącać, przecież to zwykła sprzeczka - ich sprawa, a jeśli zareagujemy to oni nas uznają za wścibskich. Może im być wstyd, że ktoś widzi w jakiej sytuacji się znajdują, ale reagowanie to jedyna słuszna droga.

  Ja jestem dumna i wdzięczna, że mam sąsiadkę, która by nie udawała, że nic nie widzi i nic nie słyszy, gdyby coś się działo. I sama też chcę być taką sąsiadką!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci za ten komentarz i za tą postawę. wierzę, że nie będzie odosobniona :)

   Usuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)