Życzliwi żyją dłużej!

/
1 Komentarzy

Dziś Dzień Życzliwości; ustanowiony w roku 1973 jako World Hello Day. Obchodzony jest w stu kilkudziesięciu państwach świata i zaraża optymizmem od gór po oceany. Od 2006 roku  przyświeca mu hasło: "Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu". 

Dlatego namawiam bardzo mocno: Bądźcie życzliwi, nie tylko od święta. Bo chociaż życzliwość wydaje się być nieefektywna, to wbrew pierwszemu wrażeniu zmienia nasze codzienne życie. I nic nie kosztuje. Wszyscy ją mamy i wszyscy chcemy jej doświadczać. Jest kwestią naszego nastawienia i decyzji. I wychodzi nam na zdrowie! 

To czego nam brakuje wszędzie: w pracy, w komunikacji miejskiej, na drodze, w szpitalu, szkole, urzędzie, czy kolejce w sklepie; to właśnie ona. Sprawia, że codzienność staje się znośniejsza, ludzie milsi, problemy prostsze do rozwiązania, a twarze piękniejsze. Można usiąść i narzekać, że ludzie są tacy nieżyczliwi; można obwiniać system, dziurawe drogi i pustych jak wydmuszka kierowców. Lepiej jednak zacząć od siebie; od własnej życzliwości względem tych, z którymi się stykamy i ze zdumieniem obserwować jak dobro i uśmiech, którym obdarowujemy wraca do nas jak bumerang rzucony w pustą przestrzeń. Wzajemnej (nie) życzliwości nie zmieni żadna ustawa, żaden remont, reforma ani odgórny przykaz; możemy to zmienić tylko  my sami.

Najżyczliwszym miejscem na mapie Polski wydaje się być Wrocław, gdzie dziś szczególne obchody tego optymistycznego święta. Już żałuję, że mnie tam nie ma! 

Warszawa, z przykrością stwierdzam, pozostaje w olimpiadzie życzliwości daleko w tyle. Warszawiacy! Jest co robić! Bądźmy życzliwi! 

Dobrego, radosnego dnia Kochani!Zobacz również

1 komentarz:

  1. Byle uśmiech zamiast zwieszonej miny, dobre słowo. Takie drobnostki a tyle by mogły.

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)