Dekalog dojrzałego człowieka

/
9 Komentarzy


Każde ludzkie życie jest inne i każde, w pewnym stopniu jest także uniwersalne. Przynajmniej ja, na mojej mapie, tak je widzę. 

Pod wpływem Waszych komentarzy, wydarzeń ostatnich dni, moich przemyśleń na tematy różne i różniste, postanowiłam zebrać w jednym miejscu kilka ważnych zdań: zasad, reguł, które chociaż elastyczne i giętkie, łączą w sobie coś, co dotyczy nas wszystkich. 


Pamiętaj więc, że:


1. Masz jedno życie: jedną młodość, jedną dojrzałość, jedną starość

Szanuj to co masz, niektórzy nie mają tak wiele. Odnajduj się w każdym dniu: tym w którym wyskoczą Ci pryszcze i w tym, w którym poczujesz, że mięśnie nie nadążają za myślą, a rozum, za ciałem. 

Każdy dzień to dar. Przyjmij go.


2. Jesteś panem swojego losu 

I chociaż może brzmi to banalnie, a życie gra z Tobą w karty, pamiętaj, że Ty tasujesz, Ty rozdajesz, a jeśli przegrywasz, zawsze możesz zacząć od nowa. 

Znaczone asy i marne trójki mamy wszyscy. Bądź świadom swoich atutów i słabości, wybieraj z talii to, co w ostatecznym rozrachunku przybliża cię do zwycięstwa.  Przegrana jest częścią życia i tak samo jak zwycięstwo prowadzi do celu. Ty wybierasz gdzie dojdziesz, ty decydujesz jaka droga tam zaprowadzi. Na pewno masz w tym przedsięwzięciu udział większościowy.


3.  Bądź szczery ze sobą i z innymi

Ten kto mydli oczy, prędzej czy później poczuje słony smak łez i cierpki smak mydła.


4. Wybieraj świadomie

Nie zrzucaj winy na dziury w drogach, deszcz o świcie czy brak wiedzy. Bądź uważny: działaj z rozmysłem, a unikniesz wielu pułapek, w które wpadają ci, co żyją w wiecznym uśpieniu.


5. Żyj dobrze z ludźmi, ale przede wszystkim sam ze sobą

Możesz zostawić za sobą wszystkich, którzy cię uwierają, możesz uciec na koniec świata, zmienić imię, nazwisko i wyznanie; ale nawet jeśli tak postanowisz, to sam przed sobą nie uciekniesz. 

Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od ciebie. Zrób to co zrobić należy, ale najpierw rozmów się sam ze sobą. Od tego się zaczyna  - na tym się kończy.


6. Codziennie sprawdzaj, czy wystarczająco  cenisz swój czas

Bądź wdzięczny i wybredny. Nie zadowalaj się byle czym, żyj tak, żeby nie żałować, że tak żyłeś.


7. Daj sobie prawo do błędów, do śmieszności, do upadków i pomyłek

Zdarzają się wszystkim. Pamiętaj, że ci, których uważasz za ideały, po prostu lepiej kamuflują swoje potknięcia. Zamiast na kamuflażu skup się jednak na życiu. Ono nas rozliczy i z tego co było dobre i z tego, co się nie udało. W ostatecznym rozrachunku wygrywa nie ten kto się nie myli, ale ten, który umie się śmiać z własnych upadków. Bo póki się podnosisz, wygrywasz. Reszta nie ma znaczenia.


8. Bądź ciekawy tego co będzie, nie babraj się w przeszłości

Jeśli zamoczysz ręce po łokcie w tym co było, złota rybka przyszłości mignie ci przed nosem, a ty nie zdołasz jej pochwycić.

9. Szukaj sprzymierzeńców i dobrych doradców

Tych co  chcą zrozumieć, a nie tych co wiedzą lepiej. Pamiętaj, że lepiej dojść do celu w samotności, lub z tymi, którym było z Tobą po drodze, niż w złym towarzystwie szarpać się gdzieś ciągle z okazją, którą czyni złodzieja.

10. Traktuj wszystko, także ten dekalog z przymrużeniem oka

Powaga migocze jak gwiazda i puszcza oczko do tych, co umieją się śmiać z byle czego. Dobry humor jest zawsze dobrym rozwiązanie. I na koniec:  Pamiętaj, że nic w życiu poza śmiercią, nie zasługuje na to, aby traktować to śmiertelnie poważnie.


Zobacz również

9 komentarzy:

 1. przytulam cie i wciaz czytam czytam czytam :)
  dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. amen.
  dobrze napisane.
  szkoda, że czasami zapominamy.
  trzeba sobie odświeżać takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjęłam , nowy dekalog;) Dobre słowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Proste! To fakt! Gorzej z realizacją!

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki dekalog - jest mi bardzo potrzebny i warto byłoby go zrealizować.
  Pozdrawiam, M.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za przypomnienie :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba warto to sobie wydrukować i powtarzać :).

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)