Efekt kręgów wodnych

/
3 Komentarzy
Każda drobna zmiana środowiska, milimetrowe odchylenie od stanu pierwotnego, wywołuje w otoczeniu poruszenie. Niczym w opowieści o motylu, który powoduje tsunami przez poruszenie skrzydełkami; cały czas oddziałujemy na nasz świat i na tych, którzy nas otaczają. W psychologii, która wywodzi się oczywiście z życia i z niego czerpie inspiracje; mówi się o efekcie kręgów wodnych. Rzucasz do wody kamień – on uderza w lustro wody i choć sam ma centymetr czy dwa, wywołuje zakłócenie w tafli; które kręgami sięga bardzo daleko. Kogo poruszy,do kogo dopłynie?

Każda drobna zmiana w Tobie, sięga dalej i wywołuje kolejne. To działa wewnątrz i na zewnątrz. Dość często bagatelizujemy nasze poczynania mówiąc: „to błahostka”, ”to nic nie znaczy”. Zanim przekonasz się, jak naprawdę jest, spójrz na wodę, na kręgi, które powstają kiedy rzucisz w nią maleńki kamyk. A zaraz potem spójrz na swoje życie i na mikroskopijne fale, które opływają także Ciebie. 

Choćbyś nie był tego świadom, działasz zawsze: na siebie samego, na ludzi, którzy są wokół Ciebie. Miej świadomość tego wpływu -  i zobacz także, że mały kamyczek zmiany, może poruszyć cały świat. 

 Foto: tapetus.pl


Zobacz również

3 komentarze:

  1. Przede wszystkim - świadomość - zawsze to sobie powtarzam. Wydaje mi się jednak, że nie zawsze można przewidzieć jaki efekt przyniesie nasz kamyk wrzucony do wody. No i pozostaje pytanie czy ten kamyk można wyciągnąć i rzucić raz jeszcze, mocniej?

    OdpowiedzUsuń
  2. Piotr, nie, przewidzieć nie można, chodzi o to, żeby wiedzieć, że on tam wpadnie i zadziała. I rzucać z tą świadomością. Myślę też , że zawsze można rzucić następnym:)

    OdpowiedzUsuń
  3. trzeba wiedziec jak rzucic

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)