Gdziekolwiek pójdziesz

/
1 Komentarzy
Mamy jako rodzice wielką moc: stwarzania  dla naszych dzieci świata, który jest albo przyjazny, albo straszny. Odwaga nie rodzi się w domu strachu, a strach, nie bierze się znikąd.

Maciej Bennewicz na swoim blogu pisze:

- Tak, mamy uczą nas różnych rzeczy. Uczą czego się bać, a czego nie bać. Tatusiowie z resztą także. Uczą nas wszystkiego.-Wszystkiego? Na przykład czego jeszcze? – spytała zaciekawiona.-Jak pracować, jak się uczyć, ale również czy praca to przyjemność, czy harówka, czy nauka jest przyjemna czy nie, co jest smaczne, a co nie, co jest dobre, a co złe. Uczą też jak wpadać w kłopoty, i jak z nich wychodzić, z jakiego powodu się złościć albo cieszyć. Uczą również tego czy deszcz jest przyjemny, czy nie i czy burza jest groźna, czy fascynująca – odpowiedziałem.- A czy twoja mama nauczyła ciebie wujciu też jakiegoś strachu? - O tak, bardzo wielu.- Na przykład jakiego wujciu?-Nie pamiętam, zapamiętałem tylko same przyjemne rzeczy – odpowiedziałem.

Dzieci będą takie jak my jesteśmy. Nie ma w tym cudu, ani złej woli. Dzieci są kalką przez którą widzimy, jaki świat i jakich ludzi udało nam się  im pokazać; jak obraz życia odmalować. To wielka przygoda i wielka odpowiedzialność.  Jeśli Twoją ambicją jest wychować dziecko na dobrego człowieka, sam musisz taki być. Jeśli chcesz, żeby doznawało w życiu szczęścia i spełnienia; pokaż mu czym one są. Nie da się spełnić marzeń o szczęściu predestynując swoje dziecko do tego stanu, a samemu pogrążając się w czarnej jak smoła obawie. Twoje przekonania będą długo przekonaniami twojego dziecka; twoje projekcie i nieufność będą mu towarzyszyć dopóty, dopóki nie zdoła ich sam zmienić albo porzucić. Ten bagaż to bardzo wiele. Może dodawać skrzydeł, albo być kulą u nogi. Dlatego zamiast bajkami o dyscyplinie i wychowaniu, zajmij  się raczej sam sobą. Dziecko podąży za tobą i będzie cię naśladować. Gdziekolwiek pójdziesz.


Zobacz również

1 komentarz:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)