Codzienność

/
1 Komentarzy
„Codzienność jest szara i nudna” -  mówi wielu ludzi. Dzielą swój czas na tę miałkość wypraną z koloru i na świat niecodzienny -  barwny, wakacyjny, urlopowy, pokolorowany tym co nowe, co podnosi temperaturę uczuć, podnieca i pobudza.
Zwyczajność jest tak samo barwna jak to czego nie znamy. Jak inaczej wytłumaczyć, że po kilku dniach w egzotycznym miejscu zachwycające krajobrazy jakoś bledną, palmy przestają przyciągać wzrok, a kryształowo niebieskie morze staje się plamą wtopioną w horyzont?
To nie rzeczywistość jest szara; to filtr naszego umysłu przestaje wyłapywać z niej to co wyjątkowe i zamienia cuda w przezroczysty, przemykający pod powiekami obraz, którego już nawet nie rejestrujemy.  Wiosenna zieleń już okrzepła, opatrzyła się nam, przestaliśmy się nią cieszyć, pory roku się zmienią, przyjdą inne obrazy i kolory; dopiero wtedy zaczniemy tęsknić za tym co było i co w tej chwili nie porusza nas ani nie zajmuje.
Nasze życie, każde, bez wyjątku; jest magiczne i pełne codziennych, małych cudów, które tlą się i gasną w okamgnieniu. Uważny umysł widzi je i czerpie z nich siłę; umysł przestymulowany, przelewający się od wrażeń szuka w kółko czegoś lepszego, nowszego, pełniejszego, głębszego i wiecznie mu mało.


Dziesięć palców u rąk i nóg; dłonie i oczy, uszy i miękka skóra; kwiatek na parapecie, zaglądający w okno ptak, świat budzący się i zasypiający bez rozkazu i zegarka, sunące po niebie chmury i wiatr, muskający kocie futro. To wszystko są cuda, niezwykłości, znane, widziane, ale doświadczane bardzo rzadko; doceniane zwykle kiedy się je traci, albo z ich powodu zaczyna cierpieć czy niedomagać.

Jeśli uważasz, że masz za mało; że twój świat byłby lepszy gdzie indziej, że konstelacja gwiazd na twoim niebie jest boską pomyłką, a twoja codzienność tak prozaiczna, że aż strach się jej przyglądać; zmień filtr. Zamiast coś dodawać, raczej odejmij; zamiast szukać nowego, doświadcz tego co masz, zamiast biec i szukać; zatrzymaj się.
Cuda istnieją, są tuż obok pod twoją ręką. To ty sam sprawiasz, że twoje życie jest szare, to ty sam takim je widzisz. Nie wiń więc malarza, otwórz oczy, zobacz  i dopiero wtedy, jeśli trzeba  sam złap za pędzel.

Zobacz również

1 komentarz: 1. "Zamiast coś dodawać, raczej odejmij; zamiast szukać nowego, doświadcz tego co masz, zamiast biec i szukać; zatrzymaj się."
  Dobre!:)

  napisał: sowa_nie_sowa 2012/07/15 17:35:39

  Piękna perspektywa..
  Pozdrawiam, M.

  napisał: Gość: Blog o poranku, public-gprs551363.centertel.pl 2012/07/15 23:17:13

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)