Zbieracze światła

/
2 KomentarzyNasz mózg, chociaż najbardziej ze wszystkich organów podatny na zabiegi matki ewolucji, w gruncie rzeczy jest tworem starym i skostniałym. Reaguje instynktownie, wpływa na niego światło, dźwięk, zapach.  

Dzienne światło; słoneczne, po części także sztuczne; sprawia, że metabolizm pracuje lepiej, a zmysły i energia wskakują na wyższy poziom. Dla naszych pradawnych ośrodków energetycznych i neurologicznych spędzenie całego dnia w pomieszczeniu jest równoznaczne ze spędzeniem go w ciemności. To aktywuje obszary senności, wyłącza nam zasilanie i kreatywność, sprawia, że snujemy się osowiali i sięgamy po dopalacze w postaci czwartej kawy, czy piątej herbaty. Ale to nic nie daje. 

Nie zostaliśmy pomyślani jako istoty bojące się wiatru i kropel deszczu i oglądające słońce zza szyby. Potrzebujemy tlenu; światła, zapachu deszczu, mokrych dłoni, ciepła i zimna. Tak jak jedzenie karmi nas podmuch wiatru, plusk wody odbijającej się o parapet, gorące promienie słońca pieszczące przedramiona i kark. Minuta czy dwie raz na godzinę raz na trzy, to niezbędne minimum. Wystarczy wyjść, odetchnąć, poczuć, że świat żyje nie tylko w rytmie klawiatury komputera czy dzwoniących jak oszalałe telefonów. Wystarczy poczuć, że się stoi na ziemi, że światło dnia wnika w nasze ciało, że szarość i jasność miesza się nam w żyłach z drobinkami krwi; wystarczy wiedzieć, wystarczy chwilę uważnie być.  Czasem wystarczy zmoknąć. Albo otworzyć okno. Wpuścić trochę świata do środka; odetchnąć nim po czubki palców. I już energia płynie inaczej, i już krew szybciej krąży.


Zobacz również

2 komentarze:  1. hm... i jakie to proste. Właściwie wszystko mamy w zasięgu naszych zmysłów. Wystarczy zechcieć to poczuć, zobaczyć, wniknąć i już poziom naszej energii się podnosi. Polecam obserwowanie i kontemplowanie procesów przyrody. Tam wszystko jest genialnie poukładane. Rośliny nie boją się zimna, wiatru, deszczu, słońca. Uczmy się, a przede wszystkim korzystajmy z tych zasobów.

    napisał: Gość: La Mariposa, dpg211.neoplus.adsl.tpnet.pl 2012/05/17 15:44:25

    OdpowiedzUsuń
  2. wlasnie mam zamiar sie zebrac i isc poodychac:)

    a moknac to ja lubie nawet bardzo:)

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)