Anhedonia

/
2 Komentarzy
Anhedonia jest zaburzeniem emocjonalnym – jednym z objawów depresji  i oznacza brak lub częściową utratę odczuwania radości życia. W ludzkiej historii zdarzały się już podobne epizody zbiorowej utraty radości, kiedy to jednostki podporządkowywały się zewnętrznemu wymogowi powściągliwości emocjonalnej i pozbawiały się tym samym codziennej dawki niezbędnej do przetrwania przyjemności; ale dzisiejsze problemy ludzkości nie mają nic wspólnego z wcześniejszymi epizodami.
Jesteśmy pokoleniem dziwnej drogi i dziwnego rozdwojenia:  pokoleniem hedonistów i anhedonistów.  Gonimy za przyjemnością bez opamiętania: zmieniamy zabawki, ciała, miasta, rodzaje podniet, a jednocześnie coraz częściej i coraz głośniej brzmi nasz wewnętrzny głos, który mówi „nic mnie nie cieszy”.
Współczesny człowiek złapał się w pułapkę wiecznej stymulacji: biegnie bez opamiętania -  goni za tym co daje mu chwilowe wytchnienie, bierze życie za rogi i próbuje wycisnąć z niego ostatnią kroplę zwaną eliksirem życia. Co z tego, jeśli przestaje się przy tym czymkolwiek cieszyć?   
Tworzymy rzeszę ludzi, którzy zapomnieli co to prawdziwa radość. Pokolenia pracusiów, którzy nie znoszą swojej pracy; zakochanych w podróżowaniu, którzy w drodze myślą, o tym co zostawili w firmie; tęskniących za wolnością i wolnym czasem, którzy w niedzielę dostają bólu głowy i doświadczają objawów choroby kesonowej; wielbicieli kuchni, którzy zaraz po pysznym posiłku wpadają w czarną dziurę poczucia winy, że dali się ponieść pokusie.
 Gdzie się zaczyna anhedonia?  W braku zadowolenia i nieumiejętności docenienia codzienności. Tam też na szczęście się kończy.
Jeśli nauczymy się od nowa cieszyć tym co jest; doceniać i smakować każdą minutę, cieszyć właśnie pitą herbatą i być naprawdę tu i teraz -  wtedy nasze życie zmieni się nie do poznania, a większe i mniejsze przyjemności nabiorą nowego, zupełnie nieoczekiwanego wyrazu i głębi.
Zacznijcie koniecznie już dziś.


Zobacz również

2 komentarze:

 1. o matko! ale wpis! gdybyś wystawiła policzek to bym cię ucałowała za te słowa. jakie mądre! dzięki!

  napisał: zatroskanakobieta 2011/04/21 10:58:19

  OdpowiedzUsuń
 2. Zatroskana,
  proszę bardzo:) wirtualnie wystawiam! Całuj:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)