Docenić zwykłego człowieka

/
0 Komentarzy
Każdy dzieciak, większość nastolatków i kilka procent wkraczających w dorosłość dryblasów wie, co chce w życiu robić, kim zostać, na jakie wyżyny się wspiąć i co wielkiego osiągnąć. Marzenia spełniają się albo nie, plany dochodzą do skutku, albo pozostają zasypane w piaskownikowych babkach.  Życie nie znosi pustki i wypełnią się czymś innym. Lepszym, gorszym? Nie wiadomo; zależy od punktu widzenia.
Większość z nas nie zostaje świecącą na panteonie gwiazdą, cicho żyjemy sobie we własnym grajdołku,  niedoceniając roli jaką nam życie wyznaczyło: roli ważnej i mimo swej powszechności wyjątkowej: SZAREGO, choć bywa że przy tym barwnego, OSOBNEGO CZŁOWIEKA.
Kluczem do szczęścia jest spojrzenie pełne miłości – które odbija się w lustrze kiedy patrzymy na swoją twarz. Szarość, nasza własna, prywatna, chociaż podobna do tej sąsiada nie jest skazą na honorze, nie jest dowodem porażki, ani pieczęcią zamykająca rozdział pełen wiary w siebie i swoje siły. Nasza szarość jest odcieniem indywidualnym, niepowtarzalnym mimo milionów istnień. Jest skarbem, czarodziejską sztuczką jakich mało, błyszczącym diamentem ukrytym pod papierkiem z celofanu.
Bycie sobą to jedna z ról do spełnienia. Bycie codziennie tu i teraz w swoim znoju, w powtarzalności dni i godzin, w ultramarynie chwil, które błyszczą i nikną jak małe lampiony, rozciągane czasem od święta na niebie prostych zdarzeń.
Dlatego dobrze jest oprócz wdrapywania się na wyżyny docenić także swoje małe szare ja. Dalekie od doskonałości, wspinające się na palcach do gwiazd, wyciągające przykrótkie ręce po to co niezwykłe i niecodzienne. Pogłaskać je po głowie i utulić. Zaśmiać się z zachwytem i po dziecięcemu zaklaskać w ręce. Zobaczyć ten cud codzienności, rozsmakować się w nim jak w cierpko – słodkim miodzie.
Zatrzymać i zakochać -  a potem już iść dalej. Gdziekolwiek nogi poniosą.


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)