Indyjski dżin bez złotej lampy

/
0 Komentarzy
Od VI wieku p.n.e. istnieje w Indiach system filozoficzno - religijny nazwany Dżinizmem. Nie ma on nic wspólnego z dżinami z bajek, którzy automatycznie przychodzą nam na myśl -  ale wywodzi się od indyjskiego słowa oznaczającego zwycięzcę i pogromcę.
Dżinizm naucza o przyjaźni ze wszystkimi żyjącymi istotami, a jego celem jest dobro całego wszechświata - a nie tylko ludzi. Filozofia Dżinizmu mocno kładzie nacisk na to, że zwierzęta i rośliny mają dusze; coś w rodzaju duszy mają także minerały, ogień, woda, powietrze -  słowem to wszystko co nas otacza. Każda składowa naszego wszechświata zawiera życie i dlatego nie powinna być eksploatowana i wykorzystywana przez ludzkość, ale traktowane z przyjaźnią i szacunkiem. Według tej filozofii zło i gwałt zadany istocie ludzkiej lub innym istotom jest gwałtem zadanym samemu sobie.
Najciekawsze w dżinizmie jest założenie, że każdy człowiek ma absolutnie czysta duszę, którą każdego dnia napełnia i opróżnia dobrą i złą energią. Te złoża, które sam gromadzi lub trwoni, mają bezpośredni wpływ na jego życie – każdy dobry uczynek, słowo, uśmiech, okazana łaska wraca zwielokrotniona; natomiast zło kumulowane i wyrządzane innym nieraz nieuchwytnie i nieświadomie; rani nas potem jak powracający bumerang.
Zgodnie z tą filozofią tworzymy naszą teraźniejszość  i przyszłość: każdego dnia gromadząc nasz kapitał miłości lub nienawiści do świata. Wyznawcy wielu religii wschodnich w tym buddyzmu i hinduizmu, nazywają tę zasadę powracania dobrej i złej energii „ podstawowym prawem kosmosu”.    
Filozofię można przyjąć albo nie: ale fakt pozostaje niezmienny: dobroć względem siebie i ludzi daje nam siłę i wiarę: odwagę do stawania i mierzenia się z przeciwnościami.  Zła energia, nienawiść, zazdrość, blokuje nas i zamyka na świat i ludzi.
Jak możemy spodziewać się dobroci i miłości od tego co nas otacza, kiedy nie kochamy sami siebie i stoimy po kolana w rzece własnych złych czynów i nieopanowanych emocji?
Nowy dzień to zupełnie nowy wszechświat, nowe naczynie do wypełnienia. Załóżmy filtry na nasze myśli i gesty, uśmiechnijmy się do siebie i gromadźmy tylko to co warto zbierać.
Śmieci pozostawmy za sobą.


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)