Poczucie winy i czekolada

/
3 Komentarzy

Ta szczególna odmiana rozkoszy jaka wynika ze spożywania boskiej, ciemnej lub jasnej; intensywnej w smaku i zapachu czekolady wywołuje oprócz intensywnej przyjemności równie silne poczucie winy. Szczególnie w łasuchach i łakomczuchach takich jak ja.
Co zrobić aby jedzenie czekolady stało się przede wszystkim przyjemnością: a nie chwilą ekstazy okupioną ciężkimi myślami i trudnym do pokonania wstydem z uległości wobec słodyczy?
Może pomoże trochę wiedzy?No więc do dzieła! Czekolada posiada w końcu znacznie więcej zalet niż wad. Jest kaloryczna, tłusta ale…
Po pierwsze jest bardzo bogata w witaminy: A, B, D. Zawiera magnez, potas, wapno, białka; odgrywa rolę zdrowego dopalacza i podnosi poziom energii.
Znajdująca się w czekoladzie teobromina działa na psychikę i morale: ma działanie euforyzujące, podnoszące ciśnienie krwi, zwalczające chemiczne skutki stresu i spadki nastroju. Poprawia więc jakość życia i wywołuje uśmiech zadowolenia -  nie tylko na twarzy - ale często - szczególnie u smakoszy i czekoholików - w każdej pojedynczej komórce ciała.
Co więc nam pozostaje?  Umiar, przyjemność i życzenia  … smacznego :) Zwłaszcza w taki ponuro - szary dzień..


Zobacz również

3 komentarze:

 1. Im bardziej gorzka czekolada, tym lepsza i więcej właściwości zdrowotnych.
  Minimum 70% i można jeść spokojnie i na zdrowie:)

  napisał: sowa_nie_sowa 2010/04/07 14:25:53

  OdpowiedzUsuń
 2. wiem wiem, tylko im bardziej gorzka tym propocjonalnie szybciej mnie mdli. Jakoś inna wchodzi mi lepiej, takie moje nieszczęście;)

  napisał: 2010/04/07 14:50:40

  OdpowiedzUsuń
 3. I właśnie dlatego można ją jeść bez wyrzutów sumienia, bo im bardziej gorzka, tym mniej się jej da zjeść;)
  Tłuszczu nie zje się za dużo w przeciwieństwie do cukru. Dlatego mlecznej można zjeść całą tabliczkę, a z gorzką już tak nie przejdzie;)

  napisał: sowa_nie_sowa 2010/04/07 15:51:09

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)