Kryzys znaczy okazja

/
1 Komentarzy
W języku greckim istnieje słowo krisis - od niego pochodzi polskie i obecne w większości europejskich języków, słówko kryzys. Jego potoczne znaczenie   w polszczyźnie jest oczywiście negatywne – mimo, że w grece -  słówko to oznacza możliwość, szansę, okazję.
Kryzys finansowy ominął nas mimo strachu i wielkich oczu -  nie ucierpieliśmy w znaczący sposób mimo przepowiedni totalnego kataklizmu na rynkach finansowych i w naszych domowych budżetach. Podobnie zwykle bywa z naszymi prywatnymi kryzysami  - które mimo, że mają wielkie oczy – zwykle przechodzimy lepiej niż się spodziewaliśmy.
Co nam może dać spojrzenie na kryzys pod kontem jego greckiego znaczenia: jako na szansę, możliwość, okazję, która trafia się nam w życiu?
Po pierwsze mniejszy stres. Według badań Polacy są jednymi z najbardziej zestresowanych narodów Europy. A przecież historia uczy nas, że mimo niezbyt sprzyjających okoliczności zawsze jakoś sobie radziliśmy! Wypływaliśmy na oceanie dziejów, na tej naszej małej szalupce, obdarci, ograbieni, ale jednak żywi. Wychodziliśmy z najgorszych opresji -  jakieś takie z nas „Wańki – Wstańki”, które zawsze się podnoszą.
Spojrzenie na kryzysowe, trudne sytuacje jako na szansę, nie zawsze jest łatwe. Trudno wytłumaczyć kobiecie, która doświadcza przemocy i nie ma widoków na przyszłość, że jest to dla niej okazja do zmiany swojego życia. Tak samo ciężko dostrzec łaskę od losu w utracie pracy, długim bezrobociu, niechcianym macierzyństwie czy tragicznym wypadku.
Życie bywa jednak przewrotne: przynosi nam prezenty w momencie kiedy się ich zupełnie niespodziewany, zabiera kiedy oczekujemy obdarowania, ciska nas czasami albo wręcz przeciwnie głaszcze czule po głowie i pociesza.
Kryzys jako taki nie jest ani dobry ani zły. Kryzys to zmiana, a zmiana to życie. Coś co stoi w miejscu, nie ewaluuje, nie płynie, nie tworzy się od nowa, umiera -  bo śmierć to cisza i stan nieruchomości.
 Jedynym miejscem na ziemi gdzie ludzie nie mają problemów jest … cmentarz.


Zobacz również

1 komentarz:  1. "Kiedy Bóg drzwi zamyka to otwiera okno"
    Ks. Jan Twardowski

    napisał: kamilmucha 2010/04/06 11:51:42

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)