Stworzeni ...do działania?

/
0 Komentarzy
Francuski filozof i matematyk Blaise Pascal twierdził, że wszystkie nieszczęścia świata wynikają z faktu, że człowiek nie może w spokoju usiedzieć  w swoim pokoju. Patrząc na wielu przedstawicieli naszego gatunku: w tym nadpobudliwych polityków i nadgorliwych biznesmenów, rzeczywiście ogarnia mnie czasem smutek, że  nie potrafili oni w decydującym momencie pozostać w domu i w ciszy kontemplować swoją wizję świata, udoskonalać ją; zanim wyruszą na jego podbój.
Jesteśmy nakręceni na aktywność, stworzeni do działania, do ruchu i wprowadzania zmian w naszym środowisku. Wszystkie naczelne w naturalnym środowisku zachowują się tak jak człowiek: nie pozostają zbyt długo w jednym miejscu i pozycji -  kręcą się i sprawiają wrażenie „ zajętych”. Jest jednak coś co nas odróżnia od zwierząt: nasza aktywność jest zorganizowana na zasadach społecznych i nazywamy ją PRACĄ.
Praca jako taka jest wynalazkiem czysto ludzkim -  i zmieniała się od wieków  -  począwszy od prostej, tej na roli, czy na polowaniu, które zapełniało skórami i mięsem okolice ludzkiego domostwa, po dzisiejszą zmechanizowaną – czasami związaną z czysto abstrakcyjnym myśleniem – bez widocznych fizycznych czy namacalnych efektów.
Większość z nas pracuje z przymusu utrzymania siebie i bliskich  -  nie czerpiąc z pracy przyjemności. Wielu poszukuje swojego sposobu na zarabianie pieniędzy i wertuje karty życia w poszukiwaniu możliwości, szans i drzwi przez które wpadnie do nas trochę światła i radości. 
Rick Jarrow, autor książki „ Antykariera. W poszukiwaniu pracy życia” mówi:  Naprawdę zaakceptować to, co się posiada - swoje talenty, doświadczenia, jak też nieprzemijające ułomności - nie jest łatwo. Tu jednak właśnie kryją się twoje skarby, nikt bowiem nie zebrał takich samych ja ty doświadczeń, nikt nie przyszedł na świat w dokładnie takich samych okolicznościach, a co za tym idzie - nikt inny nie może dać światu tego samego, co ty. Z punktu widzenia życia każdy z nas jest kimś wyjątkowym.
Czerpanie z tej wyjątkowości i własnych niepowtarzalnych talentów to jest ta prawdziwa szansa, aby robić coś co się kocha -  aby nie budzić się i nie zasypiać pełnym frustracji i złości.
Wiosennie namawiam do poszukiwań i do zastanowienia nad tym. Do zmian – jeśli są konieczne -  do głębokiego oddechu i zachłyśnięcia się życiem – także w codziennej pracy. 
 W końcu powietrze coraz cieplejsze- a świat wokół coraz piękniejszy. Szkoda byłaby tego nie zauważyć i pozostać gdzieś jedną nogą, w malignie zimy i szarości.


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)