Kolory,kolory

/
0 Komentarzy


Wpływają na nasze emocje, nastój -  sposób postrzegania świata, a nawet tak na pozór nie związane z nimi sprawy jak: odczuwanie ciepła, zimna, poczucia bezpieczeństwa czy zagrożenia.  Kolory. Każdy z nas ma ulubione  i znienawidzone. Co dziwne w trakcie dorastania i starzenia się, gusta nam się zmieniają - jedne kolory wyrzucamy z naszego życia, za innymi tęsknimy, podświadomie lub świadomie otaczamy się nimi i zmieniamy nasz entourage.
Oto krótki przegląd podstawowych barw i ich cech dominujących:
  •  Czerwień -  kojarzona z żywotnością, władzą, ambicją i  seksualnością. Pomaga pokonać złe myśli, wprowadza w dobry nastrój, dodaje odwagi, zdecydowania i siły. Jeśli jednak jest jej za dużo, może działać nadmiernie stymulująco, nasilać agresję, zniecierpliwienie, gniew. Osoby pełne frustracji, złości, bardzo niecierpliwe, nie powinny otaczać się czerwienią gdyż pogłębi ona tylko ich złe emocje. W pożywieniu czerwień działa rozgrzewająco i pobudzająco. Podnosi temperaturę ciała i pobudza krążenie krwi. Z punktu widzenia psychologii, czerwona żywność stymuluje i poprawia nastrój, daje poczucie pewności siebie i wzmacnia dążenie do podejmowania inicjatywy. Czerwone produkty pomogą cierpiącym na anemię, złe krążenie i wiecznym zmarzluchom. Noś czerwony jeśli potrzebujesz zapału, pragniesz pokonać ospałość, odnieść sukces, czuć się zmysłowo i rześko. Unikaj, jeśli  przechodzisz grypę, masz gwałtowny temperament, jesteś zdenerwowany i napięty. 

  • Pomarańczowy - jest kolorem zazdrości ale pozwala również uwolnić się od emocji, łagodzi poczucie krzywdy, braku własnej wartości oraz niechęci do przebaczania. Pobudza umysł, przywraca chęć do życia; jest doskonałym środkiem antydepresyjnym. Odcienie morelowe i brzoskwiniowe mogą być pomocne w przypadku wyczerpania nerwowego. Pożywienie koloru pomarańczowego ma silne działanie tonizujące, daje zarówno energie fizyczną jak i umysłową. Pomaga w trawieniu, wspaniale zwalcza zahamowania, uczucie przygnębienia, poczucie ograniczenia i lęk przed zmianami.  Wzmacnia siły psychiczne i jest wspaniałym lekiem antydepresyjnym. D.H. Lawrance zwykł w momentach spadku nastroju przyrządzać marmoladę pomarańczową: ustawiał ją na półce w słoneczny dzień, tak by przeświecało przez nią słońce i od razu czuł się lepiej.  Noś pomarańczowy jeśli cierpisz na depresję, pragniesz wnieść w swoje życie więcej radości. Pomarańczowy będzie wspierał twoje pogodne myśli i pobudzi do śmiechu. Unikaj jeśli jesteś sfrustrowany, zagubiony, chory -  pomarańczowy może pogłębiać uczucie złego samopoczucia fizycznego.

  • Żółty - to kolor radości i pogody ducha, kolor słońca. Ułatwia wyrażanie sądów, zapamiętywanie, trzeźwe myślenie i podejmowanie decyzji. Sprzyja dobrej organizacji, przyswajaniu nowych idei i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia, ożywia, ociepla, lekko pobudza. Żółty w pożywieniu związany jest ze splotem słonecznym, ważnym punktem centralnym układu nerwowego. Barwa żółto –złota kojarzona z promieniami słońca i światłem dnia, podnosi na duchu kiedy jesteśmy załamani i pomaga nabrać harmonijnego i optymistycznego spojrzenia na życie.  Żółty w stroju dodaje mocy i pewności siebie –noś jeśli zależy Ci na porozumieniu i łatwiejszym wyrażaniu  własnej osobowości. Unikaj jeśli jesteś wrażliwy na krytykę i brak Ci poczucia stabilizacji.

  • Zielony – pomaga odnaleźć w sobie współczucie dla innych i przyjazne nastawienie do świata. Szukamy zieleni kiedy jesteśmy pod wpływem silnego stresu lub gdy ktoś zranił nasze uczucia. Barwa ta stwarza poczucie wygody, rozluźnienia, spokoju i swobody, oraz wprowadza równowagę emocjonalną. Zieleń w pożywieniu wpływa na serce i obniża ciśnienie krwi. Działa odświeżająco, wzmacniająco, pomaga neutralizować dysharmonię w przypadku wielu schorzeń psycho –fizycznych. Nos zielony jeśli jesteś nadmiernie aktywny , jednocześnie masz trudność z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów. Kolor ten wzmacnia optymizm, wiarę w siebie i świat. Unikaj, jeśli nie chcesz hamować swojej aktywności i obawiasz się popadnięcia w bierność i marazm.

  • Niebieski – jest chłodnym  uspokajającym kolorem. Jest barwą nocy, dlatego zapewnia odpoczynek, relaksuje. Jasny błękit wycisza, chroni przed codziennym pośpiechem,   krzątaniną, pomaga w przypadku bezsenności. Także inspiruje, rozjaśnia umysł, zwiększa intuicję i pobudza do twórczego działania. Zbyt dużo niebieskiego może przygnębiać i przytłaczać.   Jedzenie o barwie niebieskiej ( jagody, borówki) jest związane z gruczołem tarczycowym i działa odwrotnie do czerwonego. Ma tendencje do ochładzania, wstrzymywania i ograniczania. Pomaga w schorzeniach, w których występuje wysoka gorączka, bóle gardła, stany zapalne, bóle głowy itp. Kolor niebieski wycisza umysł, szczególnie przeciążony i zmęczony nadmiarem informacji i wrażeń. Noś błękitne ubrania jeśli potrzebujesz spokoju, odpoczynku, jesteś wyczerpany  psychicznie. Niebieski sprzyja samodzielności, niezależności i odpowiedzialności za innych. Niesie za sobą mądrość, ułatwia podejmowanie decyzji  i wspiera intuicję.  Unikaj go, jeśli czujesz się przygnębiony, jeśli potrzebujesz nowej energii, siły do sprostania wyzwaniom.

  • Fiolet, indygo -  intensywnie oddziałują na psychikę. Przywracają równowagę, pomagają przezwyciężyć lęki, obsesje, traumy. Dokonują transformacji na głębokim poziomie psychicznym pomagają przezwyciężyć szok i strach, stymulują także wyobraźnię i intuicję. Kolor ten w pożywieniu wiąże się z potencjałem układu nerwowego , a także organem wzroku i słuchu. Pomaga poszerzyć horyzonty i uwolnić się od ciężaru psychicznych niedomagań. Noś fioletowe stroje jeśli pragniesz zgody i miłości bez niepokojów, oraz władzy bez ustawicznych żądań. Fioletowy świetnie się sprawdza przy modlitwie i medytacji, pomaga uświadomić sobie swoje uczucia i usłyszeć wewnętrzny głos. Unikaj fioletów jeśli jesteś zbyt wrażliwy i pragniesz ponad wszystko społecznej akceptacji.
Powyższe informacje nie wyczerpują całego bogactwa wiedzy jaką mamy o kolorach  - wiedzę tę można poszerzać i adaptować do siebie -  wybierając  intuicyjnie to co dla nas najistotniejsze.
Nie ma jednak wątpliwości, że kolory na nas oddziaływają:  idzie wiosna, tryśnie zielenią; od razu inaczej spojrzymy na świat i ludzi. Może po lekturze tej notki przemalujecie mieszkanie?  Powiesicie kolorowe zasłony? Założycie kolorowy szalik? Głęboko wierzę, że nawet tak proste gesty mogą odmienić nasze codzienne życie. Więc?  Do dzieła!

Korzystałam z "Kolory w Twoim życiu" S.Chiazzari /Wyd. MUZA SA


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)