Umieć dobrze wybierać

/
0 Komentarzy
Zostać czy zerwać? Mieć dziecko czy nie? Zrezygnować czy zostać w starej pracy? Nasze życie jest pełne dręczących i niepokojących pytań. Na fali wahań i wątpliwości jest tylko jedna pewna rzecz: musimy wybierać. Jest to warunek niezbędny do tego aby w życiu w ogóle się poruszać, przesuwać do przodu. Jak dokonać wyboru pomiędzy tymi wszystkimi możliwościami, które się przed nami otwierają, jak reagować aby nie cierpieć potem z powodu wyrzutów sumienia i daremnych żali? To przede wszystkim kwestia świadomości, zaangażowania i odpowiedzialności. Decyzja, jeden raz powzięta będzie tym lepsza, że będzie owocem pracy we wnętrzu. Tą pracę dzielimy na 5 etapów:
  1. Opróżnić swoje wnętrze
  2. Zidentyfikować swoje pragnienia
  3. Wytrenować intuicję
  4. Połączyć się z innymi
  5. Przejść do działania z pełnym spokojem  ducha

Dlaczego się wahamy?

 Podejmowanie decyzji to bardzo ciężka praca. Nikt do tej pory nie zbadał i nie zliczył ile razy nasz mózg musi dokonać wyboru i odpowiedzieć zanim wyda polecenie naszej dłoni, aby podniosła ze sklepowej półki kubek jogurtu poziomkowego. Na ile pytań musi odpowiedzieć i ile decyzji podjąć aby zrobić zakupy, wybrać w co się ubrać rano, lub co zjeść na śniadanie. Gdy sobie to uświadomimy, lepiej rozumiemy dlaczego na pozór proste decyzje dnia codziennego są dla nas tak bardzo wyczerpujące. Przeżywamy nasze życie wokół obowiązku decydowania. Bez przerwy. Od wyboru jogurtów po wyższe składniki naszej egzystencji: wybór osoby, z którą żyjemy, pracy jaką wykonujemy bądź nie, mieszkania, religii, partii politycznej w wyborach itp.
Wyborów mamy zbyt wiele i zbyt mocno utożsamiamy się z raz podjętymi decyzjami. Jak to zmienić? 

1)     Opróżnić swoje wnętrze - Aby podjąć się czegokolwiek lub to odrzucić musimy dowiedzieć się czego naprawdę pragniemy i co nas blokuje przed racjonalnym i zgodnym z nasza wolą decydowaniem. Wiele napięć i blokad znajduje się w ciele -  aby się ich pozbyć wystarczy przeprowadzić kilka prostych ćwiczeń: głęboko oddychając starać się zlokalizować źródła złych emocji, wydychać je wraz z powietrzem; rozluźnić te części ciała, które są najbardziej narażone na kumulowanie napięcia: kark, twarz, ramiona, kręgosłup lędźwiowy; obserwując swoje ciało dowiedzieć się jak różne warianty myślenia o naszych sprawach i różne warianty podejmowanej decyzji „obrazują się” w naszym ciele. Rozluźnia się czy napina? Czujemy spokój czy ogarnia nas panika? Serce zaczyna mocniej bić, głowa ciąży? Ciało, połączone z psychika daje subtelne sygnały, wystarczy ich posłuchać aby dostrzec co chce nam przekazać.

2)      Zidentyfikować swoje pragnienia – kiedy decyzja, jaką mamy podjąć jest zgodna z naszym wewnętrznym przekonaniem, czujemy że wypełniają nas głęboko pozytywne emocje. Możemy je wyrazić i przenieść do rzeczywistości rysując na kartce papieru to co zamierzamy. Zatytułuj swój rysunek i nadaj mu datę realizacji: np.” Mój dom i moja rodzina w 2012r.” Spróbuj zacząć odczuwać tak jakbyś już osiągnął zamierzony cel, jakby decyzja, którą pragniesz podjąć już się zrealizowała w rzeczywistości: Pomyśl jak w majowy poranek wychodzisz ze swojego nowego domu i odprowadzasz dzieci do szkoły. Co czujesz? Jak wygląda Twoje otoczenie? Jak na Ciebie wpływa?  Jakie myśli przychodzą Ci do głowy? Czujesz, że żyjesz własnym , wybranym życiem, a może  wręcz przeciwnie czujesz się schwytany w pułapkę i zapędzony w obcy kąt? W tym stanie rozluźnienia i żonglowania wyobraźnią, możemy poznać konsekwencje raz podjętej decyzji i przećwiczyć ją „na sucho”, zanim cokolwiek w naszym życiu zacznie się zmieniać.  

3)      Słuchać intuicji – Intuicja to nasza wewnętrzna inteligencja, głos który nas wspiera i prowadzi przez życie. Warto jej słuchać, obserwować i ćwiczyć. Wielu psychologów i mistyków uważa, że tak naprawdę , każdy z nas wie , gdzieś głęboko w środku co jest dla nas dobre, co powinniśmy zrobić i jak żyć, ale nie słuchamy naszego wewnętrznego głosu, nie idziemy za nim, zagłuszamy go i z czasem uczymy się ignorować.  W ten sposób narażamy się na pomyłki, klęski i wpadamy w pułapki jakie zastawia na nas los. Słuchamy bardziej głosów zewnętrznych niż samych siebie. To droga donikąd i straszliwe nieporozumienie, ponieważ dobrowolnie rezygnujemy z bogactwa jakie posiadamy, jakim obdarzyła nas natura.

4)      Połączyć się z innymi – Rzadko się zdarza, że nasze decyzje dotyczą i wpływają tylko na nas.   W życiu chodzi o to, aby spełniać swoje pragnienia, ale nie za wszelką cenę, nie poprzez krzywdzenie i umniejszanie pragnień naszych najbliższych i ludzi, którzy nas otaczają. Ideałem jest dojście do konsensusu: czyli połączenie w podjętej decyzji pragnień obu stron, a nie kompromis, który z zasady zakłada, że rezygnujemy z części naszych pragnień i zamierzeń na korzyść lub kosztem drugiej strony.  Jak osiągnąć konsensus? Rozmawiając.  Mówiąc i uzasadniając swoją decyzję. Słuchając pragnień drugiej strony. Otwarty umysł i dobra wola działają cuda.

5)      Przejść do działania ze spokojem ducha -  Aby podjąć jakąś decyzję musimy oczyścić i uwolnić się od złych emocji, wątpliwości, strachów, obaw i bagażu niepotrzebnych argumentów. NLP nazywa ten stan „ osobistą spójnością”  – wiemy wtedy czego chcemy i możemy z czystym sumieniem, racjonalnie i w pełnej świadomości decydować o swoim życiu.
 Jakiekolwiek byłyby nasze wybory: dobre, czy złe pamiętajmy:  każdy z nich nas kształtuje. Nawet ten, który w teorii przynosi tylko klęskę i porażkę, jest stemplem, który odciska się na naszym życiu i w dalszej perspektywie może zaprowadzić do trafniejszej i bardziej świadomej decyzji, lepszego, dojrzalszego wyboru.
Nie stawiajmy przed sobą wymagań nie do spełnienia: aby zawsze mieć rację, nigdy się nie mylić. Prawo do błędu jest prawem do życia, sztuka tylko w tym, by z błędów czerpać, uczyć się, aby żadna zła decyzja, żaden upadek nie był na darmo.. życie to w końcu najlepszy uniwersytet :)

 Na podstawie "Psychologies" FR 01/2010 -  Savoir faire les bons choix


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)