Nauczyć się... starzeć part. 3 - czyli kilka sposobów na młode ciało

/
0 Komentarzy
Naukowcy dowiedli, że każdy z nas ma wpływ na to jak się starzeje jego ciało. Co musimy robić aby spowolnić ten proces? Oto skrócona lista prostych rad:
  • Przestać palić - palacz wygląda na ok. 5 lat więcej niż nie-palacz w tym samym wieku. Papierosy wpływają negatywnie na wszystkie organy, w tym na skórę. Na nic więc najlepsze kremy, nawet te z najwyższych półek w Sephorze. Cera pozostanie szara, a zmarszczki będą bardziej widoczne. Do tego palenie powoduje ok. 22 % wszystkich rodzajów raka. Przestając palić dajemy sobie średnio 8 dodatkowych lat życia. Czy to nie wystarczająca nagroda?
  • Jeść mniej - wybierać ryby zamiast mięsa, nie żałować sobie owoców i warzyw. Podobno człowiek żyje z ok 60 % tego co je, a z reszty żyją jego lekarze.
  • Uprawiać sport, być aktywnym - regularny wysiłek fizyczny daje nam dodatkowo ok. 14 lat życia w dobrym zdrowiu, 45 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu lub pół godziny 5 razy na tydzień zmniejsza w znaczący sposób ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Aktywność fizyczna wzmacnia także nasze zdolności do zapamiętywania, planowania, organizowania. Dotleniony mózg pracuje lepiej i dłużej. Wysiłek fizyczny powoduje także wydzielanie w organizmie endorfin czyli hormonów szczęścia, oraz obniża poziom hormonu stresu: kortyzolu.
Na podstawie Psychologies 10/2009 M.L Grezaud


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)