Czytam, polecam - książki nie tylko psychologiczne

/
28 Komentarzy
Książki, które polecam 


Poniżej znajdziecie zestawienie książek, które czytam. Zaczynam od najbardziej aktualnych, lista będzie uzupełniana sukcesywnie o pozycje, które czytałam dawno temu i które stanowią absolutny "must have" każdej rozwojowej biblioteki :) Proszę o cierpliwość, bo to praca na miesiące jeśli nie lata:) 

Legenda: 

Gwiazdki: przyznaję od 1 do 5. Znajdziecie tu raczej pozycje, które mnie ujęły - więc spodziewajcie się ocen w okolicach co najmniej trzech gwiazdek. 

Czy warto? : stosuję następujące opisy: można, warto, koniecznie, absolutnie trzeba.
Moja nowa książka: TU zobaczysz więcej i pobierzesz darmowy fragment! 


Lista lektur:

Małgorzata Sobieszczańska - Drugi koniec świata -Wydawnictwo Literackie, 2017

Dla kogo? Czemu?: Książka, która porusza do głębi, co najmniej z kilku powodów. Samą historią, która jest tragiczna i idealnie wplata się w narodowe dzieje,  delikatną, ale zdecydowaną analizą psychologiczną, która każe zaglądać do własnego środka i przyglądać się historii własnej rodziny, a także oczywistym wnioskiem, że to kim byli nasi przodkowie, to jakie wydarzenia były ich udziałem, wpływa także na nas i nasz los. 

Jakiś czas temu pisałam o genetyce pamięci i o wewnątrzrodzinnym dziedziczeniu - ta książka idealnie pokazuje to o czym tam mowa. 


Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie
Catherine Poulain - "Wielki marynarz" -  Wydawnictwo Literackie 2017 


Dla kogo? Czemu?: Jeśli jesteś kobietą, która ma pewien problem ze swoją kobiecością, albo po prostu trochę nie przystajesz do stereotypowych obrazów tego jak powinny wyglądać nasze plany i marzenia, przeczytaj tą historię Lili, która uciekła z Francji, nie tylko przed nudą i przewidywalnością, ale może głównie przed tymi ramami życia, w który próbowało ją wtłoczyć społeczeństwo. 

Książka nie porwała mnie swoją historią, ale z pewnością jest warta poznania. To zupełnie inny świat, inny punkt widzenia. Poszerza horyzonty -  a to cenne! 


Oceniam na: ***

Czy warto?: można

Diane Ackerman -  "Azyl" - Świat Książki -2017


Dla kogo? Czemu?: "Azyl" to kolejna z książek, która trafia w moje ręce pewnym "przypadkiem- nie-przypadkiem". Bardzo poruszająca opowieść o dzielnych, mądrych ludziach, którzy mimo strachu, mimo ryzyka, robili to co było trzeba, aby ratować tych, którzy zostali skazani na śmierć, tylko za to, że byli Żydami. 

To książka dla każdego, myślę że z powodzeniem mogą do niej zajrzeć także nastolatkowie, którzy szukają pogłębienia tematu Holocaustu -  nie od strony historycznej, ale od takiej, która po prostu dotyka zwykłego życia. Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
Ola Budzyńska - "Jak zostać Panią swojego czasu" - 2017 Dla kogo? Czemu?: Ola to kobieta wulkan, którą można kochać.. albo nie. Mnie temat zarządzania czasem nigdy specjalnie nie zajmował, ale sięgnęłam po nią głównie w powodu bardzo dobrych recenzji i ... z ciekawości. 

Książka z pewnością przyda się dziewczynom, które mają problem z planowaniem, wartościowaniem celów i spraw do załatwienia. 

Większość kobiet działa jak kombajn: robi na raz 1000 rzeczy, myśli o kolejnym 1000 i wiecznie skarży się na to, że doba jest za krótka. Często też w tym wszystkim zapominamy o sobie i swoich potrzebach, a to prowadzi do wypalenia i frustracji. 

Rady Oli nie są dla mnie mega odkrywcze, ale są ważne i jeśli ciągle gonicie w piętkę, to sięgniecie po tą książkę! 


Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
Michał Pasterski -  INSIGHT - ONE PRESS, 2017 

Fragment TU

Dla kogo? Czemu?: Bardzo obszerne kompendium wiedzy o dojrzewaniu, życiu i decyzjach, które musimy podejmować. W książce znajdziecie sporo ćwiczeń i to one nadają jej charakter podręcznika dojrzałości, a nie kolejnego poradnika, który czyta się i odkłada na półkę. 

Ta pozycja spodoba się osobom, które lubią zaglądać wgłąb siebie, albo są w takim momencie życia, kiedy ten wgląd jest po prostu konieczny. 

Szczęśliwie nie jest to kolejna płaska i jednowymiarowa coachingowa książka  - dlatego ja jestem na tak. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


Michał Szafrański -  Finansowy NINJA -2016 

http://finansowyninja.pl/


Dla kogo? Czemu?: Obecność tej pozycji tutaj zaskakuje mnie samą - bo do książki Michała zbierałam się prawie okrągły rok. Kiedy finalnie zaczęłam czytać, to połknęłam cały tom w ciągu kilku dni. Książka w mojej opinii jest dla wszystkich, nawet dla tych, którzy uważają, że nie potrzebują myśleć o finansach. Co one mają wspólnego z dobrym życiem, o którym tutaj? Bardzo dużo! Generalnie warto zgodnie z manufakturową filozofią spojrzeć na swoje finanse tak jak na całe życie: jako na swoją strefę wpływów.

Oczywiście i tutaj nie wszystko idealnie od nas zależy, na pewno zdarzą nam się zaskoczenia, ale im wcześniej zaczniemy sensowniej planować i kontrolować tą sferę życia, a nie tylko czekać na to, co nam się przytrafi, tym dla nas lepiej. 

Mnie ta pozycja otworzyła oczy na wiele istotnych kwestii, które przyznaję, do tej pory dość mocno bagatelizowałam. 


Oceniam na: ****

Czy warto?: warto"Polska na kozetce"  - Eliza Michalik, Jacek Santorski -  Burda Książki 2016 

Dla kogo? Czemu?: Dla wszystkich, których trapią rozważania o tym czemu Polska wygląda tak jak wygląda, tych którzy pytają o źródła naszych politycznych wyborów, sympatii i antypatii. 

Polsce bardzo przydałaby się kozetka, a że nie sposób jej na niej położyć, warto abyśmy my Polacy tam zajrzeli. 

Ważne tematy -  dla ludzi z otwartą głową. 


Oceniam na: ****

Czy warto?: warto"Król" - Szczepan Twardoch - Wydawnictwo Literackie, 2017

Dla kogo? Czemu?: Dla wielbicieli dobrej powieści, bo czego jak czego, ale umiejętności snucia opowieści Twardochowi nie można odmówić. Historia jest wciągająca i z pewnością Was za sobą powiedzie. 

"Król" to nie jest miły, leciutki kryminalik z romansem w tle. Proza Twardocha to za każdym razem pot, krew, seks i łzy. Nie ma tu lukrowania rzeczywistości i co wrażliwszy czytelnik pewnie będzie poruszony. Nie jest to też coś co jakoś specjalnie poprawia humor czy mniemanie o ludzkim gatunku. Ale przeczytać można.

Oceniam na: ****

Czy warto?: można
"Sekrety kobiecej seksualności" -  Karo AKABAL - Edipresse


Dla kogo? Czemu?: Książka jest typowo kobieca, ale jeśli podsuniecie ją swoim facetom, sporo się z niej dowiedzą: z pożytkiem dla siebie i Was jako pary. 

Generalnie, nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoja wiedza o seksie i seksualności jest wystarczająca, warto jednak to przekonanie zweryfikować. 
Karo pisze w sposób zajmujący i prosty, bez uprzedzeń. Warto tam zajrzeć bez względu na to czy macie 20 czy 60 lat. 

Moja rozmowa z KARO do przeczytania TUTAJ


Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie"Hygge" Duńska sztuka szczęścia - M. Soderberg -  Insignis


Dla kogo? Czemu?: Więcej o książce i samej filozofii Hygge opowiadam w tym tekście i filmie


Oceniam na: ***

Czy warto?: można
"Fałszerze pieprzu" - Monika Sznajderman -  Czarne 2017 


Dla kogo? Czemu?: Książka, która poruszyła mnie mocno, głównie ze względu na moje osobiste historie. Poruszy jednak każdego, kto jest wrażliwy na tematy społeczne i który z empatią spogląda na historię Żydów, Holocaust. 

To głęboko poruszająca opowieść o dwóch rodzinach, jednej która przetrwała wojnę w całości i drugiej, która prawie w całości wyginęła. To także próba rekonstrukcji myśli i uczuć - a także oddania głosu tym, których nie ma, a przecież byli i mają prawo, aby po ich życiu pozostał jakiś ślad.  Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie
Monika Walecka - Opowiadania drewnianego stołu - Septem 2016 


Kupisz TUTAJDla kogo? Czemu?: To nietypowa książka dla tego miejsca bo pozycja z przepisami. Są one jednak na tyle wyjątkowe i piękne, że z czystym sumieniem ją polecam. 


Codzienność to małe przyjemności: a czy jest coś przyjemniejszego niż jedzenie? Dla mnie jest ono na topie topów - i o ile staram się jeść z umiarem i zdrowo, o tyle zawsze szukam w jedzeniu przyjemności. Czym się różni książka Moniki Waleckiej od innych pozycji? Przepięknymi zdjęciami, bardzo prostymi recepturami i oryginalnymi propozycjami, które są łatwe, warte wypróbowania, a chyba sama bym na nie nie wpadła. 

Bardzo polecam nawet okazjonalnym kucharzom! 


Oceniam na: ****

Czy warto?: wartoJesper Juul - Agresja - nowe tabu?, Kryzys szkoły - Wydawnictwo MIND

Dla kogo? Czemu?: To tylko dwie pozycje Jespera Juula, wybitnego duńskiego pedagoga, ale polecam Wam ich o wiele więcej. To obowiązkowa lektura dla wszystkich rodziców. Przede wszystkim mądra, ale nie stawiająca rodzica w pozycji niezbyt pojętnego ucznia i otwierająca oczy. 


W kontekście aktualnych dyskusji o szkole warto zajrzeć także do pozycji o niej i zastanowić się, czy idziemy w dobrym kierunku. Czy ktoś w ogóle zastanawia się tu nad tym jak powinna wyglądać szkoła, nauczanie? Czemu dzieci nie lubią szkoły i jak to zmienić? Książki są kompaktowe, ale zawierają potężną dawkę wiedzy. Mnie jako mamie bardzo pomagają. Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznieWłodzimierz Nowak, "Niemiec" - Wydawnictwo Agora 2016 

Dla kogo? Czemu?: "Niemiec" to reportaż o mężczyźnie, który jest "znikąd". O poszukiwaniu tożsamości i o tym jak trudno jest żyć i dorastać kiedy się czuje, że się nigdzie nie przynależy. 


Zygfryd, bohater tej opowieści ucieka nie raz, nie dwa, ale wiele razy. Problem w tym, że nawet gdy się uda, to jak pisze Mariusz Szczygieł - ucieczka jest niemożliwa. Nigdy nie uciekniemy od niczego. MOCNE. Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


"Macierzyństwo bez Photoshopa" - Sensus 2016

Fragment, opinie, kup TUTAJ 


Dla kogo? Czemu?Obraz macierzyństwa w mediach to głównie Photoshop: matki są wymuskane, szczupłe i promienne, dzieci czyste i uśmiechnięte. Inne spojrzenie nie jest mile widziane. Porozmawiajmy o matkach. O tym, jak wyglądają naprawdę. Jak się czują w swoim nowym ciele w ciąży i po narodzinach dziecka. Można kochać swoje ciało z dzieckiem w brzuchu, jak Izabela, i można go nie lubić, jak Małgorzata. Można walczyć o powrót do stanu sprzed ciąży – i nasze bohaterki walczą: jak Łucja, która wytrwale ćwiczy i Karolina, która zoperowała sobie biust. Można zaakceptować, że nie jest idealne - i żyć pełnią życia, jak Katarzyna i Malwina.

Książka jest wyjątkowa - mądra i sensowna tak jak jej wszyscy autorzy i autorki, a na dodatek pomaga!!!! Całość honorarium autorskiego trafia do chorego Mikołajka. 
Kupujcie! Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie13 lekcji jogi -  Agnieszka Passendorfer - Sensus 2016

Fragment, opinie, KUP - TUTAJ


Dla kogo? Czemu?: To książka o jodze, niekoniecznie dla joginów. Złożona z opowieści i z poszukiwań, a właściwie kalendarz z miejscem na notatki, który może poprowadzić przez meandry świata duchowego i tego jogicznego. 

Mnie zachęcił do tego aby w jogową podróż wyruszyć, bo przyznam, że mnie do tej pory nie uwiodła. Może spotkałam nie takich jak trzeba nauczycieli? 


Będę próbować! 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


"Przytul mnie"- Osiem lekcji Nicka o życiu -  EMKA, 2016 

Dla kogo? Czemu?: Nicka Vujicica nie muszę Wam pewnie przedstawiać. Co prawda ja nie jestem jego fanką, nie byłam nigdy na żadnym spotkaniu z nim, nie bardzo do mnie trafia ta formuła zgromadzeń na stadionach i taka retoryka motywacyjna. Niewątpliwie jednak Nick to człowiek, który może inspirować. Tym bardziej dzieci. 

Komu może się spodobać ta książeczka? Dzieciakom powyżej 6-8 roku życia, tym zdrowym, ale także tym, które z różnych względów czują, że odstają, albo są niepełnosprawne. Nick opowiada o różnych aspektach swojego życia i pokazuje jak na swojej niepełnosprawności zbudował, mimo wszystko, historię sukcesu. 
Wzmacniające! 


Oceniam na: ****

Czy warto?: warto"Tajemnice przodków" - Ukryty przekaz rodzinny - Anne Schutzenberger - VIRGO

Dla kogo? Czemu?: Książka o tym jak generacje, które przed nami wpływają na to, co współcześnie. Napisana przez francuską profesor psychologii, sprzedała się w ponad pół milionie egzemplarzy tylko w samej Francji! 

Dzięki tej książce odkryjesz, dlaczego kolejna osoba w rodzinie zapada na określoną chorobę lub ma wypadek, zupełnie jak kiedyś dziadek, ciotka czy wujek. Dowiesz się, jakie ukryte powody mają wpływ na decyzje wyboru partnera czy  wykonywanego zawodu. Nauczysz się rysować swoje drzewo genealogiczne i zobaczysz co jest w rodzinie ukryte.

Dla mnie to jedna z najważniejszych pozycji tego roku. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznieO tych 4 pozycjach piszę TUTAJ
"Mała księga spokoju. Odstresownik" Nogaj Joanna, Publicat 2016 


Dla kogo? Czemu?: Dla poszukiwaczy oddechu, tych co w pędzie, w stresie i czasem bez hamulca ręcznego. 
Proste metody ( czasem ocierające się o banał, ale i tak tego nie stosujemy), zdjęcia i pomysły, które można wprowadzać dzień po dniu. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
"Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście" - Gretchen Rubin, Znak 2016

Dla kogo? Czemu?: Dla poszukiwaczy życiowego porządku i tych, którzy mają coś do zmiany. Gretchen jest bardzo pragmatyczna i takim osobom spodoba się ta książka. "To co robisz każdego dnia ma większe znaczenie od tego co robisz od czasu do czasu" -mówi i przede wszystkim namawia do pracy nad nawykami. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto 


"Trudne pytania dla dorosłych" Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie, tęsknocie i lękach. Pogodnie i optymistycznie.  Elżbieta Zubrzycka GWP 2016

Dla kogo? Czemu? Dla rodziców dzieci, tych malutkich, ale także tych w wieku szkolnym. Pytania o trudne sprawy, o śmierć, chorobę, są naturalne, a często boimy się na nie odpowiadać, albo po prostu nie potrafimy. W tej niewielkiej książeczce znajdziemy spory podpowiedzi. Bardzo przystępny język i formuła. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: można"Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak" - Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie, 2015


Dla kogo? Czemu?: Simona Kossak to chyba najbardziej niezwykła i ciekawa postać, którą poznałam dzięki książkom. Uwielbiam takie niespodziewane spotkania! Buntowniczka, dla wielu wariatka, czarownica, osoba, która miała wielką odwagę żyć po swojemu. 

To książka, którą czyta się z wielką ciekawością i bardzo żal, kiedy się kończy. 
Spodoba się tym, którzy lubią przyrodę, czują, że są w procesie zmiany, szukają odwagi do podejmowania ważnych, ale niełatwych decyzji. 

Towarzyszenie Simonie Kossak w jej drodze przez życie to zresztą pasjonująca i wzruszająca przygoda. Wnioski? Życie po swojemu nie jest łatwe i czasem skazuje nas na samotność i niezrozumienie. Taka jest cena. Ale czy inne życie w ogóle ma sens?

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"Ajurweda w praktyce" -  A. i M. Wielobób, Sensus, 2015


Dla kogo? Czemu?: Ajurweda to dawna nauka o życiu i długowieczności, znacznie starsza niż cała współczesna medycyna. Warto się jej przyjrzeć jeśli macie jakieś problemy zdrowotne, chcecie być w formie, czy generalnie coś Wam doskwiera. 

Książkę czyta się bardzo dobrze, Autorzy zadbali o bardzo "strawne" podanie tematu. Nawet jeśli to wasze pierwsze spotkanie z ajurwedą, nie poczujecie się zagubieni. W środku znajdziecie także arkusz do autodiagnozy i praktyczne porady jak radzić sobie z różnymi dolegliwościami. Ja planuję stosować, bo takie holistyczne, głębokie podejście do człowieka bardzo mi odpowiada. 

Oceniam na: ***

Czy warto?: można

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"TED. Jak wygłosić mowę życia" -  J. Donovan, One Press, 2015


Dla kogo? Czemu? : Przemawianie to temat nie tylko dla zawodowych mówców, trenerów, czy tych, którzy faktycznie chcą wygłosić mowę życia. Jeśli jesteś managerem, szefem zespołu, czy nawet szeregowym pracownikiem, prędzej czy później i tak przyjdzie Ci stanąć przed ludźmi i coś ważnego powiedzieć. Warto wiedzieć jak to robić. Przemawianie to coś, czego można i trzeba się uczyć, bo nikt nie rodzi się z umiejętnością wystąpień publicznych. 

Jeśli chcecie zdobywać szlify w tej domenie, zdarza się Wam występować przed innymi i często paraliżuje Was strach przed takimi wystąpieniami, to ta pozycja bardzo się przyda. Dotyczy głównie formuły spotykanej na eventach TED (20 minutowe, krótkie mowy na przeróżne tematy, mające propagować konkretne idee), ale przyda się także przy każdej innej okazji. Napisane treściwie, naszpikowane konkretami, dużo praktycznych rad do własnego wykorzystania. 

Oceniam na: ***

Czy warto?: można

Czytaj fragment, kup: TUTAJ 

"Macierzyństwo - Koloraże" - Mamania, 2015


Dla kogo? Czemu?: To nietypowa jak na to miejsce pozycja, bo nie do czytania, ale do kolorowania. Zdecydowałam się jednak polecić ją tutaj, bo jest tak ładna, tak wzruszająca i delikatna, że naprawdę warto po nią sięgnąć. 

Kolorowanie jest jak medytacja, może porządkować nasze myśli, działać antystresowo, relaksująco. Dla tej kolorowanki zaopatrzyłam się w całkiem nowe kredki. Bardzo mi się podoba!

Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie, jeśli temat rysunków jest Ci bliski :) 

Dostępne na MAMANIA."Pokolenia, Wiek deszczu i słońca", "Pokolenia, Powrót do domu" K. Droga, Editio, 2014 i 2015 


Dla kogo? Czemu? : Oba tomy "Pokoleń" to coś dla tych, którzy lubią zanurzać się w ludzkie historie, sagi rodzinne i zakamarki cudzej pamięci. Okazuje się, że może to być miejsce niezwykle interesujące, fascynujące, dostarczające czytelnikowi wielu wzruszeń i wrażeń. 

"Pokolenia" połknęłam przed świętami i przyznam szczerze, że nie mogłam się od nich oderwać. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy i siadając do tej książki nie planowałam spędzić z nią tak intensywnego czasu. Dlatego lojalnie ostrzegam: "Pokolenia" mogą Wam grozić niedospaniem, łzami, śmiechem i refleksją na temat historii i waszej własnej rodziny. Jeśli jesteście w stanie podjąć to ryzyko, to polecam!


Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie

Czytaj fragment, kup: Tutaj (w zestawie taniej- patrz na dole strony)

"Rozbój osobisty. Fakty i mity na temat rozwoju osobistego" -Artur Król,  Sensus 2015 


Dla kogo? Czemu? : Dla zainteresowanych rozwojem osobistym, pasjonatów szkoleń motywacyjnych i ogromnych eventów, które odmieniają życie ;) Autor w tej niewielkiej książeczce rozprawia się z mitami, którymi obrósł cały nurt rozwojowy. Robi to bardzo bezpretensjonalnym językiem ( który mnie osobiście trochę przeszkadza), mówiąc o rzeczach ważnych i często przemilczanych przez różnych "sprzedawców marzeń". 
O mitach i faktach czytaj u mnie także TU. 

Oceniam na: ***

Czy warto?: można

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"Uparte serce" Biografia Poświatowskiej -Kalina Błażejowska, Znak 2014


Dla kogo? Czemu? : Jako nastolatka zaczytywałam się w poezji Haliny. Do dziś mam tomik jej poezji, który dostałam od przyjaciółki na moje 15 urodziny. 
Postać Poświatowskiej zawsze mnie pociągała. Jej historia jest nie mniej poruszająca niż wiersze. Biografię połknęłam w półtora dnia i z wielką ochotą czytałabym dalej.. Wielka szkoda, że nie było dalszego ciągu...

Oceniam na: *****

Czy warto?: warto


"Dzika Kuchnia" Łukasz Łuczaj , Nasza Księgarnia , 2014


Dla kogo? Czemu? : Bardzo lubię tę pozycję i regularnie do niej wracam, aż dziw, że jej do tej pory tutaj nie było! Książka Łukasza Łuczaja to zielnik, książka kucharska i refleksja o naszym życiu w naturze w jednym. Przyroda to spiżarnia, apteka i lekarz. Trzeba tylko umieć z niej korzystać, a autor potrafi i z przyjemnością Was nauczy. Piękne zdjęcia! O tym jak zdrowo żyć, zainspirowana tą książką pisałam także TUTAJ. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto"Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu" - Richard Branson, Studio Emka, 2014 


Dla kogo? Czemu? : Dla wszystkich, którzy prowadzą swoją firmę, albo myślą o tym i czasem tracą nadzieje. Szczerze? Uczciwie przyznaję, że mimo iż mam dużą wiedzę w dziedzinie rozwoju i ekonomii, podchodząc do tej książki myślałam sobie, że historia Bransona to będzie spektakularny przykład sukcesu w nurcie "od pucybuta do milionera". Tymczasem autor naprawdę musiał się w swoim życiu napracować i nie tracić wiary, kiedy życie rzucało mu kłody pod nogi. Spektakularny, trwały sukces, z dnia na dzień to mit. Tak samo jak wiele reguł, które wpajają nam podręczniki biznesu. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"Dobra pamięć, zła pamięć" - Ewa Woydyłło, Wydawnictwo Literackie, 2014


Dla kogo? Czemu? : Szczególnie dla tych, którzy zmagają się z trudną przeszłością, czyli właściwie dla nas wszystkich. Bardzo ważna i mądra pozycja. Dużo w niej dobrych wiadomości: jaka by nie była twoja pamięć, możesz nią zarządzać. 
Mój egzemplarz pełen jest kartek z notatkami, jestem pewna, że każdy z lektury coś dla siebie weźmie.  O zmaganiach z przeszłością przeczytaj też TUTAJ. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"Serce w butelce" - Oliver Jeffers, Wydawnictwo Mam, 2010

Dla kogo? Czemu? : Przepiękna książeczka o uczuciach i o tym, że ich tłumienie odbiera nam tak naprawdę całą radość i bogactwo życia. Niby dla dzieci, ale ja myślę, że chyba nawet bardziej dla dorosłych. 
Więcej o uczuciach TUTAJ. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

"Taka zabawna historia" - Krzysztof Kowalewski, Wielka Litera 2014


Dla kogo? Czemu? : Nie jestem fanką Pana Krzysztofa ani opowieści, wspominek o tym jak o kiedyś bywało i pewnie nie sięgnęłabym po tą pozycję, gdyby nie polecenie innej blogerki, Asi, z Cały ten Zgiełk.  Książkę czyta się jednym tchem. Rozmowa jest wartka i interesująca, a opowieść nieraz przyprawia o wzruszenie. Bardzo fajna lektura na podróż. Każdą. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Czytaj fragment, kup: TUTAJ
"Lekcje szczęścia i długowieczności" - Redakcja: A. Chopry, Sensus 2015


Dla kogo? Czemu? : Podobno wszystko już zostało powiedziane. Wszystko. Dlatego zamiast samemu odkrywać  zupełnie od nowa, czasem lepiej posłuchać tych, którzy coś tam wiedzą i sporo przeżyli. Ten zbiór myśli, cytatów i wypowiedzi wielu mistrzów, kojarzonych ze szczęśliwym życiem, może być świetną inspiracją do tego, żeby zacząć zmieniać to, co nam nie odpowiada. Odważysz się? O szczęściu czytaj też na blogu:klik.  

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ


"Życie na pełnej petardzie" - Ks. Jan Kaczkowki, Piotr Żyłka, WAM, 2015


Dla kogo? Czemu? : Książka tak samo jak wystąpienia ks. Jana Kaczkowskiego to porywające doświadczenie. Absolutnie nie tylko dla katolików. Równie dobrze będzie się czytało tę pozycję wątpiącym, poszukującym, czy tym, którym w kościele brakuje dialogu. Pochłania się szybko, dużo przy tym myśląc, czasem śmiejąc się, a czasem wzruszając. Ksiądz jest prawdziwy w swoim życiu, świadectwie i chorobie. Bardzo mnie porusza. Polecam!

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie


"30 dni do zmian" - Edyta Zając, Charyzma Sensus, 2015


Dla kogo? Czemu? : Pamiętacie jak pisałam, że poradniki i mówcy motywacyjni nie działają? Ten ma szansę zadziałać, bo zmusza... właśnie do tego, aby ruszyć ręce, nogi, tyłek i zabrać się do roboty. 

Samo nic się nie zrobi, ale jeśli: powyrzucasz niepotrzebne rzeczy, zrobisz sobie w życiu miejsce, nauczysz się, że nowe wcale nie jest takie straszne i dowiesz się, gdzie Ty w ogóle chcesz dojść, to wtedy... no właśnie wtedy mogą zacząć dziać się cuda. 

Oceniam na: ***

Czy warto?: można

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ"Księgi Jakubowe" - Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie, 2014 

Dla kogo? Czemu? : Tomiszcze jakich mało i opowieść, która przenosi nas daleko, daleko, do czasów których nie możemy dobrze znać, ani pamiętać. 

Przeczytałam w jednej z opinii o tej pozycji, że książka zagina czasoprzestrzeń i tak faktycznie jest. Jeśli lubicie historyczne powroty, fascynują Was historie Żydów i odrobina metafizyki, to dobrze do tej powieści Tokarczuk zajrzeć. Czyta się trudniej niż poprzednie książki autorki, ale klimat ma. Jeśli lubicie panią Olgę, to nie będziecie rozczarowani. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Czytaj fragment, kup TUTAJ.
"Różowa rękawiczka" - Ewa Klepacka -Gryz, Jacel Sobol, Helion 2015

Dla kogo? Czemu? : Książka napisana przez terapeutów pracujących nie tylko z psychiką, ale i ciałem, które odbija to, co produkuje umysł i odwrotnie. Ciało bywa jak supeł - zwłaszcza wtedy kiedy tłumimy nasze emocje i nie pozwalamy wybrzmieć temu co w nas jest żywe, boli, kocha i chce znaleźć jakieś wyjście. 

Bardzo pouczająca lektura, do tego napisana przyjemnym, lekkim językiem, zrozumiałym dla każdego - nie tylko dla fachowców od pracy z człowiekiem. Jeśli macie bóle, bolączki, zmagacie się od lat z pewnymi dolegliwościami, to "Różowa rękawiczka" może Wam pomóc znaleźć ciekawy, odkrywczy trop. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ
"Przebudzenie" -Anthony de Mello, Zysk i S-ka, 2006 


Dla kogo? Czemu? : Książka, której tu rzeczywiście brakowało. Bardzo osobiście dla mnie ważna, chociaż można na to miejsce wstawić właściwie każdą inną pozycję autora. Lektura wymagająca i głęboko poruszająca zastane fundamenty przekonań. Jeśli przeczytasz naprawdę z otwartą głową, bardzo wiele zrozumiesz i bardzo dużo się nauczysz. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: koniecznie


"Jesteś marką" - Joanna Malinowska- Parzydło, OnePress, 2015


Dla kogo? Czemu? : Autorka mówi o sobie, że jest specjalistką od wartościowego człowieka i tak w istocie jest. Pisze o tym, jak budować swoją osobistą markę, zachęca do przyjrzenia się własnym wartościom i bazowania w życiu osobistym i karierze na mocnym fundamencie tego, kim się jest. Oryginały są zawsze warte więcej niż podróbki. O tym także TUTAJ.  Książką nie jest "popowym" poradnikiem, napisana jest raczej językiem biznesu, co jest i plusem i minusem. Polecam każdemu, kto chce świadomie kształtować to kim jest i jak się go widzi.  

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ
"Mamy, wracamy", Marta Waszczuk, Mamania 2015


Dla kogo? Czemu? : Pisałam niedawno, że poradniki nie działają. Ten  jest wyjątkowy i serdecznie polecam go każdej kobiecie będącej w rozterce co do swojej drogi zawodowej, nie tylko mamom, chociaż to im jest dedykowany. Marta Waszczuk nie napisała książki do czytania, ale  do przeżywania i przerabiania. Jeśli przejdziesz przez ten proces, możesz się bardzo wiele o sobie dowiedzieć i trafić tam gdzie chcesz dojść. Wiele ćwiczeń, masa podpowiedzi, przystępna forma. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: jeśli jesteś  mamą na rozstajach zawodowych: koniecznie

"Bajki o życiu" - Małgorzata Dawid - Mróz, Wydawnictwo Manufaktura, 2013


Dla kogo? Czemu? : Do tej pory nie było mojej książki w tym zestawieniu, ale przecież ją też bardzo Wam polecam! Żeby nie mówić o sobie za dużo, co do opinii o książce oddam głos czytelniczkom: TUTAJ. 

Oceniam na: Oceń sam :) 

Czy warto?: Sprawdź :)  

Aby kupić kliknij: TU. 
"Sensu Sens"- Marek Adamik, Helion 2015

Dla kogo? Czemu? : Książka jest niezwykła, bo nie tylko pisana, ale i rysowana. Marek Adamik, znany rysownik, pisze w niej o swoich zmaganiach z poważną chorobą. Taką, która odbiera to co wydawało się najważniejsze i zmusza do przewartościowania całego życia. Co ma naprawdę sens? Gdzie go szukać, gdy się go straci? Poruszająca, wibrująca narracja. Może się podobać, albo nie. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ
"Blaski życia" -Katarzyna Miller -Wydawnictwo Zwierciadło, 2013


Dla kogo? Czemu? : Zbiór nie tylko kobiecych felietonów, drukowanych w magazynie "Zwierciadło". Kasia Miller, terapeutka, charyzmatyczna wiedźma, wzrusza i dodaje nadziei. Dobrze się to czyta: do poduszki, w drodze do pracy. Można po kawałku, dawkując sobie refleksję jak cukierki :) 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
"Życie następny poziom. Coaching Transpersonalny." - Jarosław Gibas, Sensus, 2015Dla kogo? Czemu?: Dla zainteresowanych coachingiem i rozwojem osobistym bez miałkości i ludycznych sztuczek. Autor dowodzi, że głęboka zmiana w człowieku nie jest możliwa bez odwołania się do osobistej duchowości ( nie mylić z religią). I ja się z nim zgadzam. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ
"Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" - Marta Sapała - Relacja, 2014


Dla kogo? Czemu? : dla tych co w konsumpcji po uszy i dla tych co z boku. Czy wydajemy tyle ile potrzebujemy, czy raczej wpadamy w wir kupowania? Czy mniej znaczy więcej?  Eksperyment oszczędnego życia, który z przymusu stosuje nawet połowa Polaków, tu podejrzany pod lupą na kilku, bardzo różnych przypadkach. Skłania do refleksji i odpowiedzi na pytanie, czy naprawdę potrzebujemy aż tyle? 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


"Pozwól, że Ci opowiem. Bajki, które nauczyły mnie jak żyć." Replika, 2006


Dla kogo? Czemu? : dla poszukiwaczy sensu życia i terapeutycznych historii, które dają więcej niż całe tomy poradnikowych rad. Przykładowa bajka, tutaj. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie


"Ja nie mogę być modelką?!" - Dorota Wellman, Pascal, 2014

Dla kogo? Czemu? : dla wszystkich kobiet niepewnych swojej kobiecości, szukających dziury w całym. Dorota Wellman cudownie pokazuje jak cieszyć się tym kim się jest i kochać siebie bez wiecznych pretensji. O tym jak być z siebie zadowolonym, przeczytajcie więcej TUTAJ. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
"Nela na 3 kontynentach. Podróże nieznane". Burda NG Polska, 2014Dla kogo? Czemu? : Głównie dla waszych dzieci, ale także dla Was, aby marzyć razem z nimi. Nela to mała marzycielka, która wymyśliła sobie, że będzie podróżować i kręcić filmy. Dokonała tego oczywiście przy wsparciu rodziców. Stała się bohaterką mojej córki, a książka, mimo że Amelka nie umie czytać jest jej ulubioną pozycją, kartkowaną i opowiadaną już tysiąc razy. 
Dzieci potrzebują marzeń! Pomarzcie z nimi i z Nelą. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto
"Spełnij marzenie, marzenie spełni Ciebie" - Monika Górska, Fabryka Opowieści, 2014Dla kogo? Czemu? : Dla wszystkich, którzy boją się marzyć i dla tych, którzy już nie bardzo wiedzą o czym i po co? Monika Górska zabierze Was w podróż do Wielkiego Kanionu, gdzie wśród skał starszych niż nasza cywilizacja dowiecie się wiele o sobie. Kto wie, być może ta podróż zmieni Was równie mocno jak ją? Książka do kupienia TUTAJ. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie"Stulatek który wyskoczył przez okno i zniknął" - J. Joanasson - Świat książki, 2014 

Dla kogo? Czemu? : cudowna opowieść o tym, że życie jest naprawdę nieprzewidywalne i czasem warto po prostu dać się nieść z nurtem. Pełna optymizmu!

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

"Dlaczego tyjemy" - G. Taubes - Wydawnictwo Literackie


Dla kogo? Czemu? : Dla tych, co całe życie na diecie. Jeśli od stycznia znów planujecie odchudzanie, to jest to absolutnie obowiązkowa pozycja. 


Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie
"Minuty. Reportaże o starości"- I. Klementowska , PWN 2014Dla kogo? Czemu? : Wzruszające opowieści o tym, co w tej lub innej formie pewnie będzie naszym udziałem. Starość radosna, smutna, biedna i bogata. Wnikliwe oko reporterki widzi wszystko. Bardzo dobrze napisane, refleksyjne, mądre. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto

"Indie spółka z.o.o." -  J. Irzabek, Imprint 2014 

Dla kogo? Czemu? : Pozycja dla podróżników i tych, których cieka Indie prawdziwe, te w których żyją prawdziwi ludzie. Zaskakujące, momentami odpychające, zadziwiające. Nic nie jest oczywiste, a już na pewno nie to, co ci się wydawało. 

Oceniam na: ***

Czy warto?: można

"Dziedzictwo" - S. Moalem - Galaktyka, 2014

Dla kogo? Czemu? : Absolutnie wciągająca pozycja dla fascynatów człowieka. Świetnie napisana, zaskakująca, pouczająca. Chciałabym aby taka nauka była dostępna u nas w szkołach. Autor dowodzi, ze genetyczne poszukiwania to nasza przyszłość i nadzieja. I że mamy zasadniczy wpływ na to, co otrzymaliśmy w tym genetycznym dziedzictwie. Wkrótce więcej na blogu. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

Czytaj fragment, kup: TUTAJ. "Król i morze" -H.Janisch, W. Erlbruch, Hokus Pokus, 2010Dla kogo? Czemu? : Dla poszukiwaczy chwili wytchnienia, przy słowach, które tylko z pozoru są proste i  oczywiste, a tak naprawdę zawierają w sobie wielką mądrość. Król rozmawia z morzem, ołówkiem, ptakiem -  widzi świat z perspektywy własnego królewskiego ego, ale podejmuje dialog, który prowadzi go w zaskakujące miejsca. Dla dzieci od 5+ do 99, a nawet więcej:)

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie


"Chusta babci " - Asa Lind, Joannna Hellgren, Zakamarki, 2013

Dla kogo? Czemu? : Dla dzieci, ale narazie czytałam ją tylko sobie. Piękna, poetycka, plastyczna opowieść o tym, że trzeba pytać i odpowiadać. Chociaż odpowiedzi przychodzą czasem znacznie później, niż pytania. Także o tym, że starsi rozumieją więcej niż ci młodzi. O śmierci też, ale chyba najmniej. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie


"Syberyjskie przygody Chmurki"  - Dorota Cembrzyńska  - Nogala, Wydawnictwo Literatura 2014Dla kogo? Czemu? : Znów, dla dzieci, tym razem trochę starszych, ale wzruszy i wciągnie także dorosłych. Prawdziwa historia o zesłaniu na Syberię, opowiedziana z perspektywy dziecka. Trudna polska historia w słowach, które uspokajają i powodują, że oczy robią się mokre. Piękne ilustracje

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie"Wielkie pytania" - Wolf Erlbruch, Hokus Pokus, 2006


Dla kogo? Czemu? : Dla wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na pytanie:  "po co tutaj jestem". Śmierć, jedna z bohaterek, odpowiada:  "Jesteś po to, by kochać życie"; ślepiec: "Aby zaufać". 

A Ty, po co tutaj jesteś?


Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

"Oskar i Pani Róża", Eric Emmanuel Schmitt - Znak, 2004Dla kogo? Czemu? : Książeczka, którą czyta się w jeden wieczór, ale potem myśli się o niej przez tydzień. Piękna opowieść o życiu i umieraniu. Pomaga szanować nasz czas i godzić się z tym, co kiedyś do nas przyjdzie. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie
"Być kobietą i wreszcie zwariować -Katarzyna Miller, WAB 2014


Dla kogo? Czemu? : Dla poszukiwaczy psychologicznych inspiracji. Książka to zapis terapii grupowej 13 kobiet, kontynuacja poprzednich pozycji Kasi Miller. Moim zdaniem najmniej udana, ale warta tego, aby do niej zajrzeć. Nie zaczynajcie przygody z Miller od tej pozycji - ale sięgnijcie jeśli czytaliście pozostałe książki. W tej znajdziecie wiele wspólnych, nowych myśli i przede wszystkim sposób na to, by wreszcie, w pozytywnym sensie "puścić się" i zakochać w życiu. 

Oceniam na: ****

Czy warto?: warto


Eli, Eli - Wojciech Tochman, Czarne, 2013


Dla kogo? : Dla tych co w podróży i na Pudlu. Dla nas wszystkich. I chyba mocno dla tych, którzy uważają, że żyją w złym miejscu, w złym czasie: aby wreszcie docenić to co się ma. Przejmujący obraz świata, którego wolałabym nie znać. Którego nie powinno być -  nie w takiej formie, nie z takim natężeniem biedy i cierpienia. Ważna pozycja -  po prostu dla tych, którym nie wszystko jedno.

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

"Urodzeni Biegacze, Ch. MacDaugall, Galaktyka, 2010


Dla kogo? : Dla biegających, dla tych co nie biegają i dla wszystkich, którym bliskie jest sportowe życie. Także dla tych, którzy uważają, że sport jest bez sensu. Bardzo ciekawa pozycja, poruszająca ciekawe wątki, z zakresu rozwoju człowieka, rozwoju przemysłu około sportowego i tego, po co człowiekowi jest i był ruch. Okazuje się , że nie tylko urodziliśmy się, żeby biegać, ale i żyjemy bo kiedyś po prostu wszyscy biegaliśmy. Naprawdę wciąga. 

Oceniam na: *****

Czy warto?: koniecznie

Fragment książki: TUTAJ


"Niezbędnik obserwatorów gwiazd", M. Quick, Wyd. Otwarte 2013


Dla kogo? : Autor, podobnie jak w Poradniku Pozytywnego Myślenia, udowadnia, że czasami, aby móc siebie odnaleźć trzeba siebie totalnie zgubić i uciec od rzeczywistości... nawet w kosmos. Nie bójcie się, to nie fantastyka. Książka jest sprawnie napisana,  historia wciągająca, wzruszająca i zajmująca myśli. Nie jest to według mnie literatura wysokich lotów, ale na pewno warto się nad ta książką zatrzymać w wolnej chwili i spędzić dobrze czas. 

Oceniam na: ***

Czy warto: można
"Nie z miłości" - Jesper Juul, Mind 2011

Dla kogo? : Obowiązkowa lektura dla rodziców i pedagogów, dla dziadków, i wszystkich którym bliski jest temat wychowania. Szczególnie polecam tym, którzy chcą swoje dziecko wychowywać w duchu rodzicielstwa bliskości i rozsądnie stawiać granicę, a także tym, którzy ciągle używają zwrotu "bezstresowe wychowanie". Juul opowiada o tym, że dzieci i rodzice potrzebują uczyć się respektowania wzajemnie swoich potrzeb i robi to jak zwykle z taktem, szacunkiem, prosto i zwięźle. 

Oceniam na: ****

Czy warto: koniecznie"Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej, Znak 2014

Dla kogo? : Książka, o której myślałam, że jest nie dla mnie. A jednak połknęłam ją w niecałe trzy dni. Bardzo dobrze napisana historia jednej z najznamienitszych postaci hiszpańskiej historii. Wciąga jak powieść szpiegowska i trzyma w napięciu. Jeśli ktoś uważa, że żyjemy w zepsutych czasach i nasi władcy, politycy posuwają się do ostateczności, żeby utrzymać swoje wpływy, ten dawno nie zaglądał do historii. Można zabrać na wakacje. 

Oceniam na: ***

Czy warto: można"Jedz i biegaj" -Scott Jurek i Steve Friedman, GALAKTYKA 2012

Dla kogo? : Od niemal dwóch dekad Scott Jurek jest najważniejszą postacią i gwiazdą biegów ultramaratońskich. Biega na dystanse, których normalny człowiek nie przechodzi na własnych nogach w miesiąc, a bywa że i pół roku. Do tego Jurek jest weganinem. Bardzo ciekawa opowieść o karierze, wytrzymałości, dążeniu do celu  -  nie tylko w bieganiu. 

Oceniam na: ****

Czy warto: warto

Czytaj fragment, kup: TUTAJ

"Córki i matki" 9 składników serdeczności - Olga Kersten -Matwin, Imbir 2014

Dla kogo? : Ta niewielka książeczka, napisana przez mieszkającą w Kanadzie psycholożkę z ponad 30 letnim doświadczeniem, może być bardzo odkrywcza dla wielu matek i córek, które mają problemy we wzajemnych relacjach i oczekiwania, których nie sposób spełnić. Autorka pisze o tym, na co mamy wpływ w relacji z drugim człowiekiem i o tym, czego absolutnie nie da się zrobić. Lektura, do której warto wracać. 

Oceniam na: ****

Czy warto: warto"Apetyczna panna Dahl" - Sophie Dahl, Filo, 2011

Dla kogo? : Sophie Dahl zasłynęła w wielkim świecie tym, że była modelką o nietypowych rozmiarach. Nosząca 40- tkę apetyczna blondynka, była jak powiew świeżości w świecie 50 kilogramowych "wieszaków", którym można policzyć wszystkie kostki. A potem... schudła. Jej książka to nie tylko zbiór przepisów, ale także historia tego jak autorka doszła do swojej figury i jak przewartościowała swoje myślenie o odżywianiu, kształtach i tym co dla nas w tej materii dobre. Bardzo ciekawe, wkrótce więcej na blogu. 
Oceniam na: ****

Czy warto: warto, koniecznie jeśli cierpisz na dolegliwości związane z odżywianiem/ nie akceptujesz własnej figury itp."Mundra" Sylwia Szwed, Czarne 2014

Dla kogo? : Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Tyle od wydawcy. Ode mnie: bardzo ciekawa książka dla wszystkich kobiet, nie tylko matek. Temat żywy i ważny: kolejna po "Położnej" J. Kalyty ważna pozycja w mojej biblioteczce. Warto przeczytać: z ciekawości, żeby wiedzieć czego się chce, a czego nie ( na szczęście już często możemy świadomie wybierać). 

Oceniam na: ****

Czy warto: koniecznie

Przeczytaj fragment, kup: TUTAJ"Jeszcze jeden dzień" -Mitch Albom , Znak 2014

Dla kogo? : Jedna z niewielu powieści, którą ostatnio przeczytałam. Historia wciąga i skłania do refleksji nad naszymi stosunkami rodzinnymi. Nie jest to rzecz, do której będę wracać, ale można zabrać na wakacje lub podróż pociągiem. Momentami wzruszająca. 

Oceniam na: ***

Czy warto?:  można


"Ostatnie dziecko lasu" - Richard Louv -Relacja 2014Dla kogo? : Dla wszystkich, najbardziej dla rodziców. Bardzo dobre studium przypadku, wyczerpujące dane, wiele historii, wielka praca autora. Zespół deficytu natury, to coś co mamy dziś wszyscy. Niebawem napiszę więcej na blogu, ale już dziś polecam bardzo mocno tę pozycję. 

Oceniam na: *****

Czy warto:  koniecznie, absolutnie trzeba.

"Zorkownia" Agnieszka Kaluga, Znak 2014

Dla kogo? : Nie wiem czy ta książka jest bardziej o umieraniu, czy o życiu. Ale mam poczucie, że każdy powinien się na jakimś etapie życia z nią zmierzyć. Nie jest to łatwe spotkanie. Dla mnie nie było. 
Piękny język, wielka prawda za prostymi słowami. Odświętnie, raczej nie na co dzień. 

Oceniam na: ****

Czy warto: koniecznie"Dowód" Eben Alexander , Znak 2013


Dla kogo? : Książka o prawdziwym przebudzeniu: takim, na granicy życia i śmierci. Neurochirurg, który, wierzy w niebo?  Nie, dopóki sam nie zobaczy. 

Oceniam na: ***


Czy warto?:  można
"Cud w medycynie" - zebrane przez Anna Mateja, Wydawnictwo Literackie


Dla kogo? : Bardzo ciekawe rozmowy z najwybitniejszymi polskimi lekarzami i specjalistami. Porusza i daje nadzieje - zaspokaja ciekawość, głęboko ludzka lektura - i to nie tylko pod względem czysto cielesnym. 

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto

"Lawendowe Pole" czyli jak opuścić miasto na dobre -Joanna Posoch, Buchmann 2014 


Dla kogo? : Joasia Posoch, kilkanaście lat temu rzuciła warszawskie życie i wyjechała na warmińską wieś. W książce dzieli się swoim doświadczeniem z wyboru miejsca, organizacji życia na wsi, przepisami na naturalne przetwory i leki i lawendową pasją. Jeśli myślicie o wyjeździe z miasta, to jest to lektura obowiązkowa. 

Oceniam na: ***

Czy warto?:  można
"Można żegnać się wiele razy" - Dr. D. Servan -Schreiber - Albatros


Dla kogo? : Autor, znany przede wszystkim z "Antyraka", żegna się tą pozycja z czytelnikami, z rodziną, wreszcie ze swoim życiem. Dokonuje pewnego podsumowania, zamknięcia, spisuje swój testament.  We wzruszający i uczciwy sposób pisze o tym co mu się udało i o tym, czego żałuje na progu śmierci. Bardzo pouczająca lektura dla wszystkich. 

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto

"Dzika droga" Ch. Strayed , Znak 2013


Dla kogo? : Dla każdego. A najmocniej do kobiet w drodze. Niekoniecznie na skróty.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  koniecznie
Beata Sadowska, "Jak tu nie biegać" - Znak 2014 Dla kogo? : Dla wszystkich! A najbardziej dla tych, którzy uważają, że nienawidzą biegać. Ta książka nie jest o bieganiu, ale o radości. Bardzo motywująca. Żałuję, że nie przeczytałam jej rok temu, kiedy sama zaczynałam biegać. 

Oceniam na: ****


Czy warto?:  koniecznie


Paul Pitchford - "Odżywianie dla zdrowia"


Dla kogo? : Dla zainteresowanych tematyką żywienia i jego związkami z naszym samopoczuciem. Książka jest bardzo obszerna i specjalistyczna, więc jeśli uważacie, że jogurt truskawkowy ze sklepu i płatki śniadaniowe reklamowane w TV to zdrowe jedzenie, to raczej poszukajcie mniej zaawansowanej pozycji. Książka dzięki której nie choruje moja rodzina. Nie bierzemy antybiotyków, nie dopadają nas grypy i anginy, moje wieczne katary i przeziębienia skończyły się jak ręką odjął. Książka pomaga też w znacznie poważniejszych przypadkach i uczy jak jeść, żeby zachować zdrowie i witalność na długie lata.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  koniecznie


Mark Rowlands - Filozof i wilk WAB 2011


Dla kogo? : Dla wielbicieli filozofii i zwierząt. Dla egzystencjalistów i poszukiwaczy. Głębokie i dobre.

Oceniam na: ****


Czy warto?:  warto"Chcę być kochana tak jak chcę" Katarzyna Miller  / Ewa Konarowska Wyd. Ravi 2005


Dla kogo? : Rozmowy terapeutyczne o miłości, dla każdej, absolutnie każdej kobiety. Lektura obowiązkowa dla każdej nastolatki i kobiety w sile wieku. Jeśli nie radzisz sobie z uczuciami i ciągle wpadasz z deszczu pod rynnę, biegnij do księgarni. 

Oceniam na: *****


Czy warto?:  absolutnie trzeba

"Zaklinacz czasu" M. Albom, Znak 2014 

Dla kogo? : Dla tych, którzy nie wiedzą co zrobić z czasem i dla tych, którzy mają go ciągle za mało. Dla szukających sensu. Dla tych co w drodze. 

Oceniam na: *****

Czy warto?:  warto


Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej - K. Blumenthal -Amber 2012

Dla kogo? : Jeśli jesteś na progu kariery zawodowej, jeśli potrzebujesz zmiany, jeśli brakuje Ci kreatywności, dystansu, zajrzyj do Jobsa. Inspirujące i dodające nadziei. 

Oceniam na: *****

Czy warto?:  warto"Małe cuda" - Ch. Strayed -Znak 2014


Dla kogo? : Dla poszukiwaczy rady i sensu, dla tych, którzy są pełni wątpliwości, dla osób w kryzysie, dla poszukiwaczy radykalnej, zdrowej empatii

Oceniam na: *****

Czy warto?:  warto"Kwietniowa Czarownica" - Majgull Axelsson - W.A.B. 2010


Dla kogo? : Piękna powieść, magiczna, oniryczna, smutna, życiowa, wartościowa. Czytałam kilka razy, za każdym razem z żywą emocją. 

Oceniam na: ****


Czy warto?:  warto

"Kobieta. Geografia Intymna" - Natalie Angier / Pruszyński i S-ka 2004


Dla kogo? : dla zainteresowanych biologią i fizjologią człowieka, ale nie w oderwaniu od psychologii i życia. Naukowo, wielowątkowo, ale ciekawie

Oceniam na: ****


Czy warto?:  warto

Jeannette Kalyta -Położna 3550 cudów narodzin / Znak 2013

Dla kogo? : dla każdej kobiety, mężczyzny, tych wszystkich, których czeka poród i witanie nowego członka rodziny. Także dla tych, którzy mają to już za sobą. Wzruszająca, ciepła, mądra.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  koniecznie,wspaniała. 
"Odkrywam macierzyństwo" -  Dr Preeti Agrawal

Dla kogo? : Jak wyżej. Kompendium wiedzy na temat ciąży, porodu, i pielęgnacji dziecka. Od strony natury. Mądre.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  koniecznie, interesująco i z sensem.

"Czarne mleko" - Elif Safak, Wydawnictwo Literackie, 2011

Dla kogo? : Książka o macierzyństwie, pisaniu i o wszystkich kolorach bycia kobietą. Bardzo poruszająca i wyjątkowo wnikliwa. Dobrze się czyta. Dużo się o niej myśli. Porusza między innymi temat poporodowej depresji, który dotyczy wbrew obiegowej opinii, wcale niemałej liczby kobiet.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  koniecznie,wspaniała. Więcej Tutaj

 "Kto zabrał mój ser"   - S. Johnson, Studio Emka, 2009

Dla kogo? : Klasyka literatury motywacyjnej. Książka, która sprzedała się w milionowym nakładzie, na całym świecie. Historia uniwersalna, o tym, że w życiu nic nam się nie należy i o tym, że wszyscy w gruncie rzeczy tęsknimy za tym samym. Dla tych, którym brak motywacji i sił.

Oceniam na: *****


Czy warto?:  Warto. O idei, pisałam na blogu. 

 "PRL na widelcu" Błażej Brzostek Baobab, 2009

Dla kogo? : Dla wszystkich którzy w nim żyli i dla tych, którzy niewiele pamiętają. Świetne zdjęcia, ciekawe informacje, okazja do tego, aby zajrzeć do gara, który wykipiał dobre 30 lat temu :) Naprawdę ciekawe.

Oceniam na: ****


Czy warto?:  Można, świetna rozrywka. 

 "Wszystkie kobiety don Huana" - Maciej Bennewicz, GJ, 2012

Dla kogo? : Książka coacha, napisana z perspektywy coacha - psychologa. Powieść na wieczór, albo dwa wieczory, dla tych którym bliskie są meandry ludzkiej duszy i pokrętne zachowania własne bądź bliźnich. Okazja do tego, aby przyjrzeć się  ( także własnej) neurotyczności.

Oceniam na: ***


Czy warto?:  Można, wciąga. 

"Bez lęku"  Monika Staszewska w rozmowie z Krystyną Turowską, Mamania, 2012

Dla kogo? : Książka położnej i doradczyni laktacyjnej, znanej wielu Polkom. Książka dla wszystkich kobiet, zwłaszcza tych, które dopiero zostały mamami. Pomaga oswoić lęki, uporządkować myśli i nabrać pewności siebie. Rzeczowa i duchowa,  nawet można rzecz, religijna -  w mojej opinii, ciut za bardzo. Najlepszy pierwszy rozdział o lęku i kolejny o miłości. Daje spokój i wyciszenie.

Oceniam na: ***


Czy warto?:  warto, zwłaszcza jeśli nie czujemy się zbyt mocne we własnych 
macierzyńskich wyborach.


"Wyprawa"  - Marek Kamiński Instytut Marka Kamińskiego, 2011

Dla kogo? : Książka o motywacji i dążeniu do celu, nie tylko w sensie podróżniczym - w końcu każdy z nas ma swój biegun. Rodzaj autocoachingu i pracy nad przekonaniami. Dla poszukujących celu i dążących do tego o czym zawsze marzyli. Fajne metafory, płynna narracja, dobrze się czyta. Nie jest to poradnik w dosłownym znaczeniu tego słowa - co dla mnie jest sporym plusem. 

Oceniam na: *****Czy warto?:  koniecznie,wspaniała.


"Bajki rozebrane" -Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka, Feeria 2008 

Dla kogo? : cudowna książka dla interesujących się psychologią i baśniami. Wspaniałe interpretacje, szalenie inspirujące do własnych przemyśleń. Autentyczna i szczera.

Oceniam na: *****Czy warto?:  koniecznie,wspaniała.


"Blondynka w Australii" -Beata Pawlikowska, National Geographic - 2011


Dla kogo? : Dla tych co lubią podróże podszyte nutką myśli o życiu. Książki Pawlikowskiej są fajne, bo pokazują inny wymiar podróżowania. Nie trzeba się ze wszystkim zgadzać, ale miło się czyta.

Oceniam na: ***

Czy warto?:  można, czytam w ramach rozrywki i podsycania marzeń o dalekich lądach :) 


"Rozmowy z Karolcią" czyli coaching przy herbacieMaciej Bennewicz - Studio Emka, 2013


Dla kogo? : Dla rodziców dzieci w różnym wieku, dla zainteresowanych coachingiem i wychowaniem - bardzo w duchu rodzicielstwa bliskości. 

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto. Minus za brzydką okładkę, słabe wydanie i ordynarny produkt placement. 
"Książka wszystkich rzeczy" - Guus Kuijer, Dwie Siostry 2012


Dla kogo? : Dla starszych dzieci i dla dorosłych. Tę książeczkę połkniecie w jedno popołudnie, ale zapadnie Wam w pamięć na zawsze. Przeczytajcie jeśli doświadczyliście przemocy, lub macie za sobą trudne dzieciństwo. 

Oceniam na: *****

Czy warto?:  koniecznie,wspaniała.


"Smakowite prezenty" - S. Verbert, Jedność, 2012

Dla kogo? : Jeśli lubisz gotować, piec, albo jeszcze nie wiesz, że możesz i umiesz. Dla poszukiwaczy łatwych i niepowtarzalnych pomysłów na prezent. 

Oceniam na: *****

Czy warto?:  warto, inspirujące! Więcej TU


"Poradnik pozytywnego myślenia" 

Dla kogo? : Dla przeżywających problemy, depresje, dla tych, którzy chcą przeczytać dobrze napisaną historię. Książka głębsza i ciekawsza od filmu. 

Oceniam na: *****

Czy warto?:  warto


"Jeść przyzwoicie. Autoeksperyment" 


"Coaching Tao" Opowieść metaforyczna o regułach ludzkiego rozwoju w drodze do szczęścia - Maciej Bennewicz, G+J 2010


Dla kogo? : Dla zainteresowanych coachingiem, psychologią, rozwojem. Dla ciekawych tego, co zdarza się, kiedy bierzemy odpowiedzialność za swoje życie. Uwaga, niebezpieczne! Nie przejdziesz obok obojętnie!

Oceniam na: *****

Czy warto?:  koniecznie, więcej Tu


Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach -  


Dla kogo? : Dla każdej kobiety: młodej, starej, po przejściach i przed. Klasyka!

Oceniam na: *****

Czy warto?:  absolutnie trzeba, więcej TU 
"Szaleństwo! Leczymy nie tych, których trzeba" Manfred Lütz, W drodze, 2010

Dla kogo? : Dla zainteresowanych psychiatrią i psychologią, dla tych którzy uważają, że nie są do końca normalni. O książce i idei, którą prezentuje, pisze również TU

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto

"Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko" Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem - Znak 2012

Dla kogo? : Zainteresowanych buddyzmem, drogą rozwoju, poszukujących spokoju i odpowiedzi na pytania o sens życia 

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto
"Radość" Naucz się wyzwalać energię stłumionych uczuć - Alexander Lowen - Czarna Owca 2010

Dla kogo? : Zainteresowanych psychologią, rozwojem, szukających drogi do szczęścia i radości - także poprzez odczucia związane z ciałem. Także dla tych, którzy czują się zablokowani -  nie w pełni wykorzystują swój potencjał i czują, że odpowiedzi na pytania, które sobie zadają drzemią w ich przeszłości i przeżyciach.

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto


"Chustka" -Joanna Sałyga, Piotr Sałyga, Znak - 2013


Dla kogo? : Dla wszystkich, którzy nie znają Chustki. I dla tych, którzy chcą jeszcze raz dowiedzieć się jak cudowne, wartościowe jest życie. I którzy chcą o nie walczyć.

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto

"Blog" Pisz, kreuj, zarabiaj - Tomek Tomczyk - Zielona Sowa  - 2013

Dla kogo? : Dla piszących blogi, dla czytających, dla ciekawych fenomenu Kominka. 

Oceniam na: ****

Czy warto?:  warto, z przymrużeniem oka

28 komentarzy:

 1. O, dziękuję za listę, za inspiracje!!! Czekam z niecierpliwością na kolejne pozycje!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Serdecznie dziękuję za zbiór tak ciekawych pozycji w jednym miejscu... Jest to inspiracja dla mnie, jak i inspiracja na prezenty dla najbliższych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy okazji poleciałbym jeszcze książkę Agnieszki Maciąg "Smak szczęścia, czyli o dietach, modzie, medytacji i kąpieli w płatkach róż" :)

   Usuń
 3. Nie czytałam tych pozycji,ale niektóre bardzo mi się spodobały. Lubię takie książki.
  Dzięki za propozycje i czekam na Twoje refleksje (po)lekturowe.

  Pozdrawiam

  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 4. Szukałam inspiracji i propozycji lektury. Przeczytałam "Wyprawę" po zaglądnięciu na tę stronę. Polecam. Warto!!! :)
  Izabela

  OdpowiedzUsuń
 5. "Tylko czytający może przeżyć więcej". Nie wiem czy więcej, nie wiem czy lepiej, ale na pewno inaczej. Jestem wdzięczna moim rodzicom, że pokazali mi jak dużo mogę otrzymać, czytając i jak dużo mogę stracić nie czytając. Jestem wdzięczna "polonistce", która nie bała się wyjść poza kanony lektur szkolnych i chciała zadać sobie trud, żeby w inteligentny sposób pokazać nastolatkom czym jest słowo pisane i jak pięknie można później o nim dyskutować. Kocham czytać! Potrzebuję książek tak samo jak jedzenia, wody i aktywności fizycznej i nie ma tu grama przesady :-) Stanowią nierozerwalną część mojego życia. Ania G

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj,
  Dzięki za inspirujące tytuły, właśnie zamawiam dwie z nich.
  Polecam bardzo serdecznie i ja: Tiziano Terzani "Nic nie zdarza się przypadkiem" - przypuszczalnie ... będziesz zachwycona :)
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za listę, przyda się! Polecam idealny prezent pod choinkę "Ciało kobiety, mądrość kobiety" ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Spełnij marzenie, marzenie spełni Ciebie" - genialne! Połknęłam na jeden raz, ale potem jeszcze wiele razy do niej wracałam i nadal wracam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przy niedzielnej niepośpiesznej kawie, delektuję się Twoim blogiem, ponownie zresztą..... :-) Zostało kilka pozycji z Twoje listy których jeszcze nie przeczytałam.
  Od kilku dni czytam, również niepośpiesznie, również delektując się każdym słowem Eckharta Tolle "Potęga teraźniejszości". Wspaniały, mądry, empatyczny, doświadczony przez życie- nauczyciel duchowy. Ania G

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja się złoszczę teraz. Stworzyłam sobie plan zakupowy książek, na którym mam już kilkadziesiąt pozycji dla siebie i synka. A teraz mam dopisywać kolejne? No nieee ;) Żartuję oczywiście, uzupełnię sobie i dalej będę realizować swoje założenie noworoczne co najmniej jedna nowa książka na półce miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam biblioteki :) Nie wiem skąd jesteś, ale w Warszawie w wielu dzielnicach biblioteki mają sporo nowości i na bieżąco zaopatrują się w to co wychodzi :) Wiele książek wypożyczam, bo nie wszystko jest sens kupować :)

   Usuń
 11. Zdziwiło mnie, że nie ma PRZEBUDZENIA Anthony'ego de Mello ? bo to wydaje mi się punkt wyjścia do całej reszty ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. kilka pozycji spisałam już sobie do poszukania w bibliotece lub w księgarni. Dobrze, że jest jedno miejsce, gdzie można przejrzeć wybór książek

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dodałabym jeszcze do listy dwie pozycje, które czytałam. Wciskają fotel. Jedna to Khaled Hosseini "Chłopiec z latawcem", druga to Katarzyna Kołczewska "Kto jak nie ja?"

  OdpowiedzUsuń
 15. Oooo... :) Piszesz o książkach! :) Super - będę zaglądać!
  Małgosia spod Jabłoni ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Większość książek z Twojej listy przeczytałam, bo lubię, bardzo lubię czytać. I czytam dużo. Prawie wszystko, co się da. Ale wielu książek jednak bym nie poleciła ( tych z Twojej listy też). A Ty w większości piszesz: warto albo koniecznie. A wielu z tych książek nie warto czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opinie są subiektywne, jak każda opinia, także Twoja. Twoim zdaniem nie warto, moim warto. A każdy i tak sam wybierze co mu pasuje i czego mu potrzeba.

   Usuń
 17. Każda z poleconych tu książek jest ciekawa i wartościowa. Ja bardzo dużo skorzystałam i korzystam na tych propozycjach. Wiadomo każdy ma swój gust, albo preferencje. Trudno żeby podobało się wszystko w 100%.
  Dziękuję bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ostatnio w prezencie dostałam książkę Dariusza Pawłowskiego "Czarna samica kruka", połączenie thrillera psychologicznego i horroru i chociaż nie byłam fanką takich gatunków to skusiłam się i przeczytałam. Jestem zachwycona, wspaniała książka, akcja, motywy i język jakim jest napisana.

  OdpowiedzUsuń
 19. super zestawienie,przeczytałam i jeszcze bede do tego wracac, dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 20. Wow, super zbiór ciekawych książek! Na pewno sięgnę po niejedną z nich, m.in. po Odstresownik lub Ajurweda w praktyce, bo bardzo interesuje mnie ta tematyka. Widzę tu też recenzję książki nt. mów wygłaszanych na TED - oceniasz ją tylko na ***, ja czytałam książkę na podobny temat, pt. Mów jak TED i jest ona niesamowicie inspirująca, czyta się ją niemal jednym tchem! Tutaj jest recenzja tej książki: https://inspiringsessions.blogspot.com/2016/10/recenzja-mow-jak-ted-9-sposobow-na.html oraz inne recenzje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. A ja myślałam, ze to ja dużo czytam ;) Podpisuję się pod tytułami::Życie na pełnej petardzie", "Spełnij marzenie..." Moniki Górskiej- mojej serdecznej Znajomej- wspaniała, "Przebudzenie" ,"Pozwól, ze Ci opowiem" i koniecznie Ewa Wojdyło, książka :Chcę być kochana tak jak chcę" też jest fantastyczna- niestety nie pomogła mi w tym bym przestała chcieć ;p, całkiem fajna książka: "Jak działa szczęście" dr Strikumara, typowo fachowa książka : Zmień swój mózg, zmień swoje życie " D.G.Amen, super- "Siła nawyku" Charles Duhigg, "Urzekająca" J&S Eldredge, "Poemat Boga Człowieka"- Valtorta Maria ,Droga rzadziej wędrowana : psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego / M. Scott Peck. "Gniew : jak nad nim zapanować / Les Carter, Frank Minirthitd itd

  OdpowiedzUsuń
 22. Lista wyglada super! Niedlugo bede czytala: " Macierzyństwo bez photoshopa". Na pewno siegne po nastepne.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ile tutaj lektur do dopisania na niekończącą się listę "chcę przeczytać" ;)

  Jesper Juul - również pisałam o nim na moim blogu: http://karolinaplichta.pl/nie-tyranizuj-rownoscia/ (zapraszam serdecznie!)
  Niesamowicie mnie ciekawi, dlaczego nauczyciele go albo nie znają albo nie lubią ("Kryzys szkoły") ;)
  Czytałaś "Rak duszy" Ewy Woydyłło? Nagrodzona "Teofrastem". Polecam!

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)