Do szczęścia potrzebne tylko 3 rzeczy! Masz?

/
4 Komentarzy


Do szczęścia potrzeba jest niewiele, znacznie mniej niż nam się potocznie wydaje. Co? Jest kilka sposobów i metod aby to sprawdzić! 

Podobno najłatwiejszy sposób na to by czuć się nieszczęśliwym to chcieć ciągle więcej. Fakt jest faktem: nigdy nie będziemy mieć wszystkiego, a wszelką pożądliwość, nie bez przyczyny wpisano na listę grzechów głównych. 

Co więc w zamian? Prostota! 


IKIGAI

Ikigai pochodzi z Japonii i jest filozofią odrobinę w kontrze do duńskiego Hygge

Po pierwsze zakłada umiar, po drogie sprzyja pracy (z sensem), ale podobnie jak skandynawska koleżanka zachęca do podtrzymywania i "karmienia" relacji społecznych -  tak aby dawały nam one poczucie spełnienia i przynależności. 

Japończycy mówią: Żyj i pracuj z oddaniem -  rób to co kochasz i to co Ci wychodzi dobrze, nie jedz za dużo, ani za dużo nie pragnij i otaczaj się ludźmi, którym możesz służyć i którzy także Ciebie wspierają. 

Czy to działa? Japończycy żyją długo i mało chorują. Utrzymują dobre zdrowie nawet do późnego wieku, są spokojni i wyciszeni. Jeśli Tobie brakuje właśnie tych cech, wiesz z czego czerpać! 


Więcej o lagom i ikigai w nowym filmie -  zobaczysz go TUTAJ. LAGOM 

Lagom pochodzi ze Szwecji, ale co pewnie niektórych zdziwi, było wcześniej niż IKEA. Lagom jest smart jak ikeowskie katalogi i meble: zakłada umiar i sens, a oznacza "właśnie tyle, ile trzeba". 

Gdzie sprawdza się ta filozofia? W jedzeniu, w myśleniu, w pracy, wszędzie tam gdzie brakuje nam balansu: tak w jedną jak i w drugą stronę, bo przecież w życiu może być czegoś za dużo albo za mało. 

Szwedzki producent muzyczny Johan Hugo pisze w brytyjskim "The Telegraph", że lagom to wcale nie metoda na umartwianie się odejmowanie sobie od ust, ale taka droga środka. Wewnętrzny głos, który mówi, żeby nie budować największego domu w mieście, ani nie inwestować w najdroższe auto, ale przypomina też, że nie chcemy żyć w biedzie. Trwa przedsprzedaż mojej NOWEJ książki.
Jeśli chcesz otrzymać przesyłkę w pierwszej kolejności,
kup koniecznie TERAZ

Twoje szczęście szyte na miarę

W którąkolwiek stronę pójdziesz, sprawdzaj czego Ci naprawdę trzeba i z czego wynikają Twoje pragnienia. Nie kopiuj ślepo, bo jak mawiał Jung, jeden but nie pasuje na każdą stopę i nie ma jednego sposobu życia, który odpowiadałby każdemu. 

Szczęście składa się z prostych składników: trzeba je tylko złożyć we właściwej kolejności i doprawić uśmiechem. 


To co, robimy?! Zobacz również

4 komentarze:

 1. może szukamy złotego środka? Takie banalne, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ślepo podążając za wyznacznikami filozofii, którą przyjmują.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do szczęścia potrzebne jest zdrowie...Choruję przewlekle od 24 lat, tydzień temu złamałam nogę w udzie. Muszę leżeć sześć tygodni. Jak w takiej sytuacji być szczęśliwym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co sie stało to się nie odstanie... Także z tej sytuacji warto wyłuskać jakieś plusy: więcej czasu na czytanie, na przemyślenia, może możliwość zaczęcia czegoś nowego ( nauki języka, jakiejś rzeczy, na którą ciągle brakowało czasu?)
   Tak naprawdę z perspektywy czasu trudno powiedzieć czy jakieś zdarzenia było szczęśliwe, czy nie. To my nadajemy mu znaczenie i sens. Trochę jak w tej opowieści o człowieku i koniu: Do pewnego staruszka przybłąkał się koń, wszyscy mu zazdrościli i mówili: Ale Ty masz szczęście! A on odpowiadał: to się jeszcze okaże! Po tygodniu syn mężczyzny spadł z konia i złamał nogę i rękę. Wszyscy biadolili: och co za pech, co za nieszczęście, a on odpowiadał: to się jeszcze okaże... Zanim minął miesiąc wybuchła wojna i wszyscy młodzi mężczyźni zostali zwerbowani do armii. Wszyscy poza synem ze złamanymi kończynami....

   Pozdrawiam! Szybkiego powrotu do sprawności!

   Usuń
 3. Czy Japonia to na pewno dobry przykład?
  Japonia należy do krajów o największej liczbie samobójstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
  W 2014 r. wskaźnik ten wynosił 21,4 (w Polsce 17,5, Niemczech 12,2, Hiszpanii 7,6, Grecji 3,5).

  e.

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)