7 zysków z podróżowania

/
7 Komentarzy


Podróżowanie kosztuje: pieniądze, rezygnację z codziennych utartych ścieżek, czas. Ale dostaje się w zamian coś bardzo cennego. Coś, czego nie można kupić. 


Kiedy robię bilans podróży, przychodzi mi do głowy, że może to wszystko co inwestuje się w podróż, to jest jednak za dużo. W końcu to co się dostaje w zamian, to rzadko coś materialnego. Ale już po chwili wiem, że mimo wszystko, mimo pewnych wyrzeczeń, wydatków, organizacyjnej niewygody czy nawału pracy przed i po powrocie było warto. Dlaczego?

Podróżowanie to zyski. Co najmniej 7. 


1. "Przewietrzona" głowa

Jest w tym jakaś magia i można się z tego śmiać, ale przemieszczanie się w czasie i przestrzeni robi z głową dziwne rzeczy. Niby można odpocząć nie ruszając się z miejsca. Niby w domu czy otoczeniu, które znamy robi się prawie to samo. Ale to prawie czyni znakomitą różnicę. 

Zawsze kiedy wracam z podróży czuję ten reset. Pewne zatrzymanie i spokój. Wewnętrzne ustawienie priorytetów. To tak jakby na co dzień płynąć po rzece, która trochę kołysze łódką i wpłynąć na spokojniejsze wody. W tym co obok niby nic się nie zmieniło, ale jednak ta perspektywa jest inna. 

Myślę, że wiecie o czym mówię. Lubię zaczynać z taką głową. Właściwie wszystko. Tak, nawet poniedziałki, kiedy w skrzynce czeka 270 maili i w większości nie jest to spam;). 

Busot, Hiszpania

2. Dystans do rzeczywistości

On się zawsze przydaje, a podróżując dostaje się go w gratisie, przychodzi sam, nawet nieproszony. Od codzienności trzeba odpoczywać tak samo jak od wszystkiego innego. Dzięki temu łatwiej sobie z nią radzić, dzięki temu po prostu widać lepiej. 

Kiedy jesteś za blisko, kontury się rozmywają, własne oczy wprowadzają w błąd. Czasem lepiej widać z oddalenia. Właściwie to najczęściej. 


3. Świadomość, że jesteśmy tylko częścią ogromnej całości

Scott Cameron napisał kiedyś, że podróżując uświadamiamy sobie, jak malutkie miejsce zajmujemy w tym świecie. To prawda: świat jest wielki, naprawdę wielki. To uczy pokory: do naszych spraw, naszych problemów i nas samych. 

Łapię się często na tym, że wyolbrzymiam. Także siebie. 

Podróż pomaga zmienić tą perspektywę. 

Hiszpania, Costa Blanca


Costa Blanca, Hiszpania


4. Umiejętność wartościowania i odpuszczania

Sobie i innym. Do mnie przychodzi głównie w byciu z moim dzieckiem. Podróżowanie z dziećmi to temat na osobny wpis: bo uczy głównie odpuszczania, zmienia optykę. 

Czy naprawdę musimy się śpieszyć? Czy od muzeum nie są ważniejsze te dwa żuki gnojarze, które z takim zapałem toczą kulę większą od siebie po plaży? Może kiedy posiedzi się jeszcze chwile to zobaczy się coś zupełnie innego? Co jeszcze nas zaskoczy? 

Podróżowanie pomaga zostawić słowo "muszę" za sobą. Bo przecież naprawdę nie muszę. Kiedy sobie uświadamiamy, że to nikt inny, ale my sami się zmuszamy do wielu rzeczy, przychodzi wolność. A ona jest bezcenna. 

5. Nowe opcje, nowe pomysły

Niekoniecznie ogromne, rewolucyjne, choć i takie pewnie się zdarzają. Ja zawsze z podróży przywożę jakąś nową myśl, jakieś ziarenko. Czasem od razu wiem, co z tego wyrośnie, wizja jest klarowna i jasna, a czasem, tak jak teraz, to tylko coś nieokreślonego, maleńkiego, co trzeba podlewać, albo przeciwnie, zostawić gdzieś w kąciku umysłu i to na pewno da o sobie znać. 

Podróżując otwieramy głowę, a to sprzyja kreatywności. 

Manufakturę wymyśliłam w podróży, a właściwie to przyszła do mnie sama, kiedy siedziałam na tarasie i grzałam nogi we wrześniowym słońcu. 

Tam się wszystko zaczęło. Kto wie, czy zdarzyłoby się bez tamtej podróży? 

Costa Blanca
6. Prawdziwe bycie

Ze sobą, ale i z innymi. To także ewidentny zysk z podróżowania. W codzienności działamy zadaniowo: zrobić, odhaczyć, załatwić, zawieść, odebrać, posprzątać. 

W podróży jest czas na bycie TU i  TERAZ. Nie tylko przez chwilę, nie tylko w momentach przebłysku. 


7. Docenienie... tego co się ma

Kawy, którą parzy się co rano, a tam była jakaś inna, wygodnego łóżka, w którym tak dobrze się zasypia, czy wreszcie tego, że się jest, po prostu na swoim miejscu. 

To co oklepane i zwyczajne, to do czego już tak bardzo przywykliśmy, że przestaliśmy to zauważać, po podróży znów nabiera uroku. I tej zmiany optyki też nie da się kupić żadnym nowym przedmiotem, ani wymienić za pieniądze. A Wy? Lubicie podróżować? O naszej podróży do Hiszpanii więcej już wkrótce :) Zobacz również

7 komentarzy:

 1. 270 maili w skrzynce to nie jest normalne:D
  To zdjęcie z kwiatkami - genialne, nie mogę się napatrzeć!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosia,
   pomyślałam dziś, że jeśli kiedyś wyjadę na miesiąc to chyba kolejny będę to odgrzebywać ;)

   Usuń
 2. Czy podróże faktycznie pomagają docenić to, co się ma? A może kiedy wsiadamy za kółko to włącza się syndrom zieleńszej trawy po tej 2 stronie ;) ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli nie ma możliwości wyjazdu gdzieś daleko, to zawsze można wybrać się gdzieś blisko - choć taka egzotyka to dodatkowa frajda. Z wyjazdów najbardziej pamięta się atmosferę więc towarzystwo to sprawa kluczowa. Ja też w trakcie wypraw nasiąkam atmosferą i pomysłami jak gąbka :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam podróżować i co tu dużo mówić, dobrze gadasz!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubimy :-). Podczas wakacji uwielbiam wstawac wczesniej rano, zeby miec jak najwiecej czasu na wszystko. Za kazdym razem, gdy bywam w cieplym kraju, gdzie sa gory i cudowne morze, to wlasnie mam duzo nowych pomyslow na zmiany. Zawsze wlasnie w takim klimacie nachodzi mnie chcec zostania pisarka i napisania czegos fajnego ;-).
  Wlasnie przegladam i czytam Twoje archiwalne posty, w ramach mini przerw w pracy ;-).

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę podsyłać ten wpis osobom, które mnie pytają po co właściwie podróżuję, czy to nie strata pieniędzy, czy to nie niewygoda.
  Właśnie po to podróżuję!

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)