Dzień Życzliwości: Życzliwość się opłaca! Po prostu!

/
1 Komentarzy


Nawet niemowlaki czują co jest dobre, a co złe. To wynika z instynktu, a nie wychowania. Zwierzęta, szczególnie w stadzie, potrafią być dla siebie wzajemnie życzliwe i wspierające. A czy my, ludzie potrafimy? Nie tylko w Dzień Życzliwości?


Wiecznie niezadowoleni, skrzywieni, smutni, z pretensjami. Tacy bywamy nader często. Ale ten jeden w roku dzień, może sprawić, że zmienimy własne nastawienie i zobaczymy, że życzliwość może być nie wyjątkiem, ale regułą. I to z zyskiem dla wszystkich. 


Wzajemność się opłaca

Paul Dolan, profesor na London School of Economics twierdzi nawet, że życzliwość i wzajemność w niej, służy naszemu przetrwaniu. Trzeba tylko znaleźć równowagę między byciem skrajnie egoistycznym, a skrajnie altruistycznym, bo jak wiadomo żadna ze skrajności nam nie służy. 

Wielu antropologów podkreśla, że ludzkość rozwinęła się i przetrwała różne zawirowania historii także dlatego, że potrafiła współdziałać dla wspólnego dobra i pomagać sobie w potrzebie. 

Dziś życzliwości potrzebujemy tak samo jak wieki temu. Może nawet bardziej, bo w szybko pędzącym świecie, bez otuchy i wsparcia, możemy pogubić się i to na dobre. 

Jestem tylko jeden, ale jestem. Nie mogę zrobić wszystkiego, ale mogę zrobić coś.
#Cytatymotywacyjne


Dzień życzliwości

Ktoś go wymyślił, ktoś praktykuje. I dobrze. Chociaż życzliwość od święta nie zbawi nas, tak samo jak nie naprawi powietrza w miastach jeden dzień bez samochodu. 

Potrzebujemy życzliwości na co dzień. Potrzebujemy się jej uczyć, praktykować i dzielić. Dla własnego dobra, bo przecież ona do nas wraca!


Jak być życzliwym?

Zwyczajnie! Co możemy zrobić?  Podarować nieznajomemu uśmiech. Dać kwiaty komuś kto ich dawno nie dostał, a z całą pewnością potrzebuje. 

Obdarzyć komplementem. Zaserwować herbatę. Opowiedzieć żart. Zapytać kogoś zagubionego czy możemy  mu jakoś pomóc. 

Kupić czosnek od Pani spod sklepu. Niech marznie krócej. Podziękować ekspedientce, może poczuje się dzięki temu bardziej potrzebna. Okazać wdzięczność tym, którzy nas obdarzają dobrym słowem, czułością, miłością.

Życzliwość jeden na jeden naprawdę zmienia świat.
Znacznie skuteczniej niż górnolotne hasła.
#cytatymotywacyjne #inspiracje

Nie możemy zrobić wszystkiego, ale możemy zrobić małą, z pozoru nic nie znaczącą rzecz. Być może nie zmieni ona czyjegoś życia, ale może wywoła uśmiech, może będzie kroplą, która dodana do rzeki życia sprawi, że popłynie ono inaczej.

O to właśnie chodzi w życzliwości. 


Czy więc Ciebie, Ciebie konkretnie stać na to, żeby być życzliwym? 


Ps. 

Jeśli brakuje Ci pomysłów na życzliwość zajrzyj TU. 
Kalendarz z propozycjami na każdy dzień można pobrać za darmo :) Tak po prostu życzliwie :) 


Zobacz również

1 komentarz:

  1. Dokladnie tak Gosiu:-) usmiechnelam się dziś do dwóch nieznajomych osób, pomoglam starszej pani w sklepie i nie dlatego by poczuć się lepiej, ale dlatego ze w dziejszej codzienności gonimy za wszystko zapominając o ludziach wokol i takim 'przystopowaniu'. Bo czasem się patrzy ale nie dostrzega

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)