Jak supeł - czy ciało wpływa na umysł?

/
1 Komentarzy

Ono zna odpowiedź. Pamięta i nosi w sobie wspomnienia przeżytych chwil. Jak kalka odbija myśli i emocje, gromadzi je niczym w archiwum, analizuje, próbuje znaleźć ich ujście. Ciało ma pamięć. Jest jak mapa podróży, która za nami. 

Nie trzeba zagłębiać się w naukowe dowody, aby wiedzieć, że każde trudne lub przyjemne zdarzenie, odbija się w naszych rękach, nogach, karku, naszym fizycznym samopoczuciu. Jeśli jesteśmy świadomi własnej fizyczności, wiemy gdzie kumuluje się stres, jak odczuwamy napięcia, co oznacza ból skroni, drętwienie rąk, czy głowa, która zdaje się ważyć tonę. Nie zawsze jest to wiedza oczywista, ale warto ją zdobywać i uczyć się z siebie, jak z książki. 

Ciało lustrem psychiki

Ciało jako lustro naszej psychiki, odbija zepchnięte i niewyrażone uczucia i  potrzeby, naszą historię i przebyte traumy. W napięciach mięśni, w płytkim, rwanym  oddechu czy usztywnionych, "twardych" partiach ciała można wyczytać stłumione emocje i zahamowania. 

Złe samopoczucie rzadko jest wyłącznie sprawą ciała lub umysłu. Przeważnie wszystko się łączy, jedno wpływa na drugie. Pracując z psychiką, rozluźniamy ciało, pracując z ciałem, uwalniamy umysł. Nie bez powodu mówi się, że "spadł nam kamień z serca", gdy pozbędziemy się jakiegoś kłopotu, lub czujemy się jakby urosły nam skrzydła, gdy rozwiążemy trapiące nas sprawy. 

Porządkując własne życie, dobrze pracować nie tylko z głową, ale i z tym co mamy poza nią. 

Co mówi do Ciebie Twoje ciało? Gdzie są Twoje największe napięcia? Jak możesz sobie z nimi poradzić? 


Co mówią o Twoich emocjach napięcia w ciele? 
Zobacz również

1 komentarz:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)