Zgubić tygrysa

/
2 Komentarzy
"Kubuś Puchatek" - dziecięca opowiastka z rodzaju raczej banalnych i prostych, to wbrew pierwszemu wrażeniu, skarbnica wielu myśli, wielu dobrych słów i całej masy pouczających wniosków. Teoretycznie nic się nie dzieje, ale dzieje się wszystko. Zupełnie tak, jak w tej opowieści o zgubionym Tygrysie. Nie pamiętacie? Posłuchajcie!

Pewnego razu, Kłapouchy wpadł do strumyka. Nie tak zupełnie wpadł, właściwie to się ześlizgnął, a tak najwłaściwiej rzecz ujmując to został tam WBRYKNIĘTY. Winnego nie szukano długo, oczywiste było, że winny jest Tygrys. Królik, który słynął z reformatorskich zapędów, obmyślił chytry plan, dzięki któremu brykający i żywy Tygrys, miał się stać potulnym i spokojnym tygryskiem. Utemperowanym. Ułożonym. Takim jak trzeba, takim jak wypada, niepotrzebne skreślić. Plan był prosty: Puchatek, Prosiaczek i Królik mieli wyprowadzić Tygrysa w las. Daleko, daleko, a następnie go zgubić. Tygrys miał się błąkać, miał tracić animusz, a na koniec wyjść z lasu jako ODBRYKNIĘTY potulny zwierz. Jednym słowem miał zgubić swoją dzika naturę w dzikiej kniei. Proste? Proste. Tylko że Tygrysy się nie gubią. Zgubiła się rzecz jasna cała reszta. A najbardziej zgubił się... Królik. Potulny i zgaszony Królik uśmiechnął się dopiero wtedy, kiedy zobaczył w lesie cudownego, żywego, brykającego Tygrysa. Tygrysa, który go odnalazł. Tygrysa, który go wybawił z kłopotu. Tygrysa, który nie zgubił swojej natury, bo przecież gdyby tak się stało, zgubiłby wszystko. 
Co stanowi o tygrysiowości Tygrysa? Co stanowi o króliczości Królika? Co sprawia, że ja jestem ja, a Ty jesteś Ty?  Co będzie jeśli to zgubisz? Po co chcesz to zgubić? Co zostanie z Ciebie, kiedy pozbędziesz się tego, co jest naprawdę Tobą?

Hmmmm?  Czy są powody do mruczenia? 
Zobacz również

2 komentarze:

  1. Kubusia Puchatka kocham :-))) i tego dzieciaka (czyli radosci i ciekawosci zycia) , ktory we mnie siedzi, nie chcialabym nigdy zgubic, czego i Tobie zycze :-))))

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomagajmy dzieciom odkrywać tę prawdę. Dobra literatura może być pierwszym krokiem na drodze rozwoju.

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)