Uważaj, w co wierzysz

/
8 KomentarzyIstnieją w zbiorowej świadomości takie przekonania, które bierzemy z dobrodziejstwem inwentarza.  Zdają się być zupełnie niegroźne, obłaskawione, bez znaczenia. Nasza świadomość ma jednak to do siebie, że bywa bardzo nieświadoma. To co w niej siedzi, działa nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że wyparowało dawno, jak woda z garnka. Przekonania, które blokują rozwój, rzeczy które bierze się za pewnik, sprawy, które zatrzymują w pół drogi i usprawiedliwiają bezczynność. Za ich sprawą czujemy się bezradni, bezsilni i podatni na knowania bliżej niezidentyfikowanego losu. 

Jest ich cała masa. Zdań pułapek -  krążących z ust do ust, uwieszających się czubka języka i popijanych herbatą co rano. 

Zainspirowana wykładem Jacka Walkiewicza na TEDx (świetny!) - zebrałam kilka i rozbieram je na czynniki pierwsze. Zastanówcie się, które są z Wami i które należy zostawić za sobą na zawsze. Niektórych nie warto porzucać, trzeba je tylko przemyśleć na nowo.1)  Człowiek uczy się na własnych błędach

Nieraz tak, nieraz nie. Bywają tacy, którzy w kółko popełniają te same. Żeby się czegoś nauczyć, trzeba wiedzieć, że się błądzi -  a potem jeszcze mieć odwagę ten błąd rozpoznać i wyciągnąć z niego wnioski. Od samego błądzenia  nikt  niestety jeszcze nie zmądrzał. A najmądrzejsi, podobno, umieją się uczyć także na błędach cudzych. Skuteczne. I mniej boli. 

2) Co Cię nie zabije to wzmocni

Jak wyżej. Żeby wzmocniło, trzeba być świadomym. Opatrywać rany, a nie oczekiwać, że same znikną. Czerpać z przeszłości, a nie mieć nadzieję, że jako zadośćuczynienie trudności, nagle same zaczną się nam dziać cuda. Jeśli nie zabije i nie wzmocni to pewnie zostawi ślady na całe życie. A wtedy próżno szukać siły.  Frazesy nie łatają dziur, tak jak plaster nie leczy rany. 


3) Siedź w kącie, a znajdą Cię

Nie znajdą. Mogą nawet nie zauważyć. Marzenia nie spełniają się same, a z nieba, rzadko pada manna. Ci,którzy na nią czekają, mogą prędzej paść z głodu.


4) Podróże kształcą

Jak widać, nie wszystkich. Walkiewicz mówi, że kształcą wykształconych. Ja bym dodała, że także tych, którzy chcą się czegoś nauczyć. Wnioski i mądrość można wyciągnąć ze wszystkiego. Nawet z podróży na autobusową pętlę. Jeśli twoja głowa jest zamknięta, a ty sam nie masz ochoty niczego się nauczyć, bo patrzysz na świat przez filtr, który nie przepuszcza nowego; możesz iść nawet na koniec świata. Nic tam nie znajdziesz. 


5) Pokorne ciele dwie matki ssie 

Mądre wie, która jest jego własną i tej się trzyma. Nie potrzebujemy przesytu. Potrzebujemy wiedzieć, co jest NASZE. 


6)  W życiu trzeba być artystą i dyplomatą

W szkole hipokryzji zawsze nosi się maski. Prędzej czy później każda spada. Zastanów się dobrze, czy aby na pewno warto. 


7) Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one. 

Nie ma nic tragiczniejszego, niż orzeł, który w zagrodzie dla kur, próbuje wdrapać na grzędę. Bez porównania lepiej jest szukać swojej drogi, niż z całych sił udawać, że jest się kimś, kim się nigdy nie było. 


Można by tak dalej. Ale pozostawiam Wam pole do popisu. Uważajcie na słowa. One mają moc, nawet jeśli z pozoru, wydają się być bez znaczenia.
Zobacz również

8 komentarzy:

 1. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta...za często to słyszałam dorostając

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe:) A co to dla Ciebie oznacza? Bo jak się tak zastanowić, to sama nie wiem.. że nie warto się "bić"? Czy , że nie mamy za bardzo wpływu na los, bo świat zamieszkują "cwaniaki" które zawsze potrafią się dobrze ustawić? Ja najbardziej pamiętam "pokorne ciele". Może dlatego, że jestem i byłam niepokorna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one" moim zdaniem nie jest głupie. Dostosowanie się do otoczenia jest bardzo istotne, byle tylko nie stracić swojej odrębności. Z resztą często zwyczajnie udajemy, że podzielamy z innymi ludźmi poglądy tylko po to, żeby wkupić się w ich łaski. Tak to hipokryzja, tak to maskarada. Jednak czy tego chcemy czy nie wszyscy gramy w gry społeczne na każdym kroku, wszyscy jesteśmy swego rodzaju kameleonami. Taka jest ludzka natura. Nasze działania są pochodną nie tylko naszego charakteru ale i okoliczności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wpis! (być może już to kiedyś pisałam, ale to czysta i niezmącona prawda)

  OdpowiedzUsuń
 5. No i jest jeszcze "Czego się Jaś nie nauczył...":)

  Ale z tym kamperem to nie bardzo rozumiem o co mu chodziło - takie mało spójne to było...

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wpis. Podzielam.
  Ja często słyszałam "Pokorne ciele..." i dużo czasu zajęło mi nauczenie się, że w ten sposób daleko się nie zajdzie, że trudno być wtedy w zgodnie ze sobą. Choć oczywiście te niepokorne cielątka, czyli dzieci, które mają własne zdanie, są na co dzień trudniejsze dla rodziców, nauczycieli itp.

  OdpowiedzUsuń
 7. ...za siedmioma górami, za siedmioma rzekami zyła sobie....wpajane w każdej bajce, czyli nieosiągalne! Bo gdzie te góry są i rzeki są?
  Świetny pomysł na temat:-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. A dla mnie hiciorem jest "Mądry głupiemu ustępuje" to dopiero zrodziło następstwa :), naturalnie głupiemu zawsze wydaje się,że jest mądry a mądry mu ustępuje (idiotyczne a z drugiej strony mogłoby powodować brak konsensusu ...) dla "świętego spokoju", którego w dalszej perspektywie nie ma :)

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)