Prawda a słoń

/
6 Komentarzy
Foto: http://www.younggalleryphoto.com


Myślenie o świecie w kategoriach jednej słusznej prawdy, to nasza ludzka i polska, chyba w szczególności wada narodowa. Horyzonty mężów stanu, dziennikarzy, tych którzy ferują wyroki i kreują trendy są wąskie jak szczelina między ładnie, a brzydko. A przecież nigdy nie widzimy w całości, zawsze napotykamy na ograniczenia  w naszym rozumowaniu i często zachowujemy się  jak trzech ślepców, którzy złapali słonia. Jeden mówił, że słoń jest szeroki, płaski i szorstki, trochę jak dywan ze skóry -  to był ten, który dotknął słoniowego ucha. Drugi twierdził, że pierwszy jest kretynem i idiotą i przekonywał, że słoń jest długi i pusty jak rura. Trzeci natomiast, ten który złapał za słoniową nogę - wykrzykiwał, że dwaj pozostali są ignorantami i skończonymi głupcami, bo przecież słoń przypomina kolumnę, jest gruby i twardy. 

Zanim wydasz swój osąd na temat jakiejś sprawy, zanim nazwiesz kogoś debilem i nieukiem, zastanów się czy nie można spojrzeć na to z innej strony. Zanim coś zdecydujesz, zanim pójdziesz w prawo lub w lewo spróbuj spojrzeć na wszystko z odległości, a potem odejdź i powróć do punktu wyjścia. Zobacz co jest co i jak promienie światła grają na nosie twojej jednej, jedynej objawionej prawdzie. 

Wszystko jest względne. 

Zobacz również

6 komentarzy:

 1. bardzo prawdziwe niestety.
  i bolesne, szczególnie gdy dotyczy osób nam bliskich :(

  OdpowiedzUsuń
 2. ok, ładne, ALE na ten przykład: zdrada w małżeństwie; gdzie noga, gdzie ucho, gdzie trąba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotr, ja nie wiem; ale Kasia Miller radzi nawet, żeby czasami kupić kochance męża kwiaty;)))) Względne,wszystko względne chyba ;)

   Usuń
  2. Zdrada nie zawsze jest jednowymiarowa... Świat nie jest czarno-biały.

   Usuń
 3. Oj. Dopiero co rozmawialam z kims o tym, ze wszystko ma podwojne dno. Za wszystkim jest jakas glebia, ktorej my mozemy zwyczajnie nie widziec. Warto o tym pamietac, dziekuje ci za przypomnienie :)

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)