Lustro

/
2 KomentarzyŚwiat jest jak lustro. Odbija twoje piękno i twoją niechęć, plącze się w zeznaniach i przedstawia proste jak drut ścieżki. 
Przykuwa twoją uwagę blaskiem, cieniem, pragnie twojego zachwytu i nosi przed tobą tacę, na której jest wszystko to, czego dziś potrzebujesz. Dziś, bo przecież wczoraj już nie ma, a jutro może wcale nie nadejdzie. 

I chociaż czasem w to nie wierzysz, chociaż wątpisz w niego nieustannie i mieszasz sam sobie szyki; cuda są -  chociaż nie od razu je widać. 

I jeśli masz dość własnej niemocy i smutku, który wypełnia cię nocą i wstaje z tobą o świcie, otwórz oczy i zobacz jak się sprawy mają. 

Świat jest takim, jakim chcesz go zobaczyć.  Uwierz w cuda. 

***

Prorok Mahomet przybył kiedyś ze swoimi uczniami do pewnego miasteczka, aby nauczać.  Wkrótce podszedł do niego jakiś człowiek i powiedział: 
 - Panie, tracisz czas; ludzie są tutaj głupi i uparci. Niczego ich nie nauczysz, ani nie nawrócisz choćby jednego serca. 
- Masz rację - odpowiedział prorok. 
Po chwili podszedł do nich inny mieszkaniec miasta i kłaniając się powiedział:
 - Panie, trafiłeś wspaniale! Trudno wyobrazić sobie drugie miejsce na ziemi, w którym mieszkałoby tylu ludzi spragnionych nauki i mądrości. Nigdzie indziej nie spotkasz tylu otwartych i dobrych serc. 
 - Masz rację - odpowiedział Mahomet. 
Kiedy człowiek odszedł, jeden z jego uczniów zauważył:
 - Powiedziałeś obu, że mają racją! Przecież byli przeciwnego zdania! Jak czarne może być białe???
Prorok odpowiedział:
 - Każdy widzi świat takim, jakim spodziewa się go zobaczyć. Nie ma powodu aby obalać poglądy któregokolwiek z nich. Jeden widzi zło, drugi zaś dobro. Czy mógłbyś powiedzieć, że któryś z nich mówi nieprawdę?  Czy tu i wszędzie na świecie nie ma jednocześnie ludzi dobrych i złych?  
( Na podstawie "Drogocenna perła" - B Peczko) 

Zobacz również

2 komentarze:

  1. Ludzie dobrzy i źli? A może raczej każdy z nas jest taką mieszanką dobrego i złego - cokolwiek to znaczy - i na czym się skupiamy, to to rośnie:)

    Piękne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)