Banały

/
8 Komentarzy
Szczęście jest banalne i proste, myślę sobie w niedzielę rano, obserwując moją chichoczącą przez sen córkę, wtuloną w tatę i dosypiającą swój drugi sen. Zamiast spać wolę się gapić, zresztą słońce dawno już wstało i zagląda do nas przez nieopuszczone na czas rolety. Trochę później, nad brzegiem rzeki, odrywam kawałek żytniego chleba z żurawiną, raczę się skórką, która jest chrupiąca i twarda i powtarzam w myślach prosto w błękitne jak szafir niebo: tak, sam banał i łatwizna. Bo jak tu się nie cieszyć?

***
„Tak, teraz już wiem, po co to wszystko. Żebym miał takie poranki jak dziś i się z tego cieszył. Że mogę posprzątać, że mogę tak po prostu usiąść z tobą i pogadać, ogarnąć Leosia rano, te dwie gwiazdy (Honię i Sonię), obejrzeć z nimi zdjęcia, potem „Gotowe na wszystko”, wyjechać na wakacje, na których nie byłem od pięciu lat… Olbrzymia przyjemność. Wcale to nie jest życie, jakie myślałem, że będzie: w światłach fleszy, na planie. Jest robienie jajecznicy i rozwieszanie prania.”  ( O chorobie i śmierci Magdy Prokopowicz)
***
Otarci o banał i codzienność, obleczeni zwyczajnością jak szarym płaszczem, przestajemy rozumieć co ma znaczenie i że radość mnoży się przez dwa. A czas mija, kamyczki w wodę, krople jak szare perły spadają w nurt, płyną przed siebie. Czasem tylko jakiś policzek, zimny prysznic, kuksaniec od losu, coś co stawia do pionu. Ociekający wodą, z oczyma umazanymi nocą, stajemy oniemiali na baczność, kłaniamy się życiu, wiemy co jest co.

Jeśli dziś nie jest cudem to nic nim nie będzie. 
Cytat z wywiadu z Bartkiem Prokopowiczem

 


Zobacz również

8 komentarzy:

 1. ah, jakże często zapominam jakie mam szczęście..

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli ceńmy niezwyczajną zwyczajność;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jeśli dziś nie jest cudem to nic nim nie będzie." - bardzo piękne.
  Cały Twój blog jest po prostu skarbem.
  Musisz być niezwykłą kobietą.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Jeśli dziś nie jest cudem to nic nim nie będzie." - dokładnie tak :)

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)