Dekalog Mądrej Matki

/
8 Komentarzy1. Jeszcze zanim zaczniesz, zanim zajdziesz w ciążę, urodzisz, pomyślisz o tym aby zostać mamą; porzuć marzenia o idealnym świecie różowych jak pościel maluszków, o porządku, pełnej ciszy i rodzinnej sielance. Będzie cudownie, ale będzie inaczej. Nie nastawiaj się, nie oczekuj, nie prognozuj, sama zobaczysz.

2. Idealne matki nie istnieją: no chyba, że na posągach i w książkach. Tobie wystarczy, że będziesz dostatecznie dobra.

3. Twoje dziecko jest specjalistą od samego siebie, ono będzie Twoim najlepszym przewodnikiem; słuchaj go i oglądaj z uwagą, ono najlepiej Cię poprowadzi.

4. Twoim obowiązkiem wobec siebie i wobec dziecka jest o siebie zadbać. Kiedy opadniesz z sił, wyczerpiesz złoża własnej energii pozostaniecie bez niej oboje. Kto wtedy zajmie się Twoim dzieckiem?

5. Szczęśliwsza mama to szczęśliwsze dziecko. Maluch od Ciebie uczy się świata: skwaszona mina i pełne ciężaru spojrzenie nie kamuflują się pod żadnym fałszywym uśmiechem. Dziecko dysponuje radarem emocji, jakiego nie zna żadna technika. Dbając o swoje zadowolenie i szczęście uczysz takiej postawy również swoje dziecko.

6. Nikt nie da rady pracować nieustannie na trzech etatach. Dyżurowanie i doglądanie dziecka przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu to zadanie dla siłaczek, które bez wytchnienia też w końcu padają.  Proszenie o pomoc i wsparcie: na godzinę, na pół, na spacer,  na cokolwiek,  nie jest fanaberią i ułomnością – jest koniecznością, bez której nie da się normalnie żyć.

7. Masz prawo do złego samopoczucia, frustracji, zmęczenia, tak samo jak masz prawo do radości, dumy i poczucia dobrze spełnianego obowiązku. Nie kumuluj złej energii: wydatkuj ją na bieżąco; dobrą pomnażaj, przyda Ci się w gorszych chwilach.

8.  Samotność nie służy nikomu: ani dziecku, ani Tobie. Szukaj swojej wioski, szukaj towarzystwa, spotykaj się z innymi kobietami, wychodź z domu, unikaj izolacji. 

9. Miej miękkie serce, twardą skórę i uważny umysł: nieraz usłyszysz słowa krytyki, mądre rady o zupełnie przeciwstawnych treściach i oczywistości, które dla Was wcale nie są oczywiste.  Kieruj się przede wszystkim intuicją. Ona jest najlepszym ekspertem.

10. Macierzyństwo to wspaniała przygoda: nie traktuj go jako kolejnego wyzwania, nie jest egzaminem, który musisz zdać, ani wyścigiem, który trzeba wygrać. Niech będzie przygodą, do której prowadzą nieznane dotąd drogowskazy.

11. Traktuj wszystko, także ten Dekalog, z przymrużeniem oka. Nic w życiu, poza śmiercią, nie zasługuje na to, aby traktować to śmiertelnie poważnie.


Zobacz również

8 komentarzy: 1. Wydrukować i powiesić na lodówce:) Czytać conajmniej 2 razy dziennie, zwłaszcza pkt 2:)

  napisał: Gość: Aga O., jxg121.internetdsl.tpnet.pl 2012/03/07 10:17:37

  Matka, to najtrudniejszy zawód świata, ale nie ma lepszego :)

  napisał: kultekiewiczanka 2012/03/07 11:09:07  Dziękuję:)

  napisał: Gość: AGATA, ti0032a380-dhcp1199.bb.online.no 2012/03/15 10:45:09

  Amen.

  napisał: ma_niusia 2012/04/15 22:07:47

  pkt 7 to traf w samo sedno :)

  napisał: Gość: Daga, 89-79-248-65.dynamic.chello.pl 2012/04/16 19:42:06

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to jest zawód? Zadanie, rola, tak. Ale zawodowo nie czuję Mamą:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi sie szukanie wlasnej wioski, brzmi cudownie swojsko:)

  OdpowiedzUsuń
 4. I mimo moich mieszanych uczuć przy wpisie "obudź się" tu jakoś wszystko mi się zgadza :) Może powinnam była najpierw to przeczytać. Dokładnie tak jest- tak powinno być! Może "obudź się" jest zbyt krzykliwe, napastliwe.. nie wiem.. ale wzbudziło we mnie niechęć do tego bloga, że zbyt "wciskający" pewne obrazy na siłę.. a tu coś czego nigdy bym lepiej nie ujęła. Gratuluję! To powinno być drukowane we wszystkich książkach o wychowaniu dziecka.. i pewnie tylko to..

  OdpowiedzUsuń
 5. "Obudź się" miało być jak ACHTUNG! dla tych, które już naprawdę zapomniały o sobie i delikatne napomknięcie nie działa a czas już najwyższy, żeby zobaczyć co jest co. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten dekalog każda kobieta powinna sobie wydrukować w dużym formacie i czytać codziennie do poduszki. Nie tylko w ciąży, ale przez całe życie, bo kobiety wbijają się w kierat na długo, zanim urodzą dziecko. Perfekcjonizm to zuo. Ile kłótni można by uniknać, gdyby człowiek nie przejmował się skarpetą pośrodku salonu albo nieumytym kubkiem w zlewie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. no ale nie jest tak Krusz????
   Wszystko się zmienia, tak szybko mija to macierzyństwo, tak szybko to co aktualne się dezaktualizuje, czy jest sens się napinać ? :)

   Usuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)