Wędrowiec

/
2 Komentarzy
Czuję się często jak wędrowiec na ścieżkach życia. Wyglądam przez okno -  obserwuję krajobraz, jadę, stoję, idę; czytam i rozważam. Czasami trafiają mnie jak piorun olśnienia; małe wielkie prawdy, które odkrywają przede mną świat, który zasłaniała wcześniej kotara z pluszu. Czarne staje się jasne, zamknięte zamienia się w otwarte, plątanina znaczeń w oczywistość i ukazuje się to jedno, jedyne słowo, które wszystko wyjaśnia.  
Ciągle nie wszystko rozumiem,  czasami jednak zdaje mi się, że jestem bliżej niż dalej, że kurtyna staje się tylko cienką woalką, że mój mózg zaczyna rozumieć czego szukam, chociaż tak ciężko to racjonalnie wytłumaczyć.
Nie wiem gdzie bym była gdyby nie książki. Te przypadki, nie – przypadki, które trafiają w moje ręce -  mądrość tych, którzy są na drodze przede mną; drogowskazy, autostrady znaczeń, których sama bym nie odkryła. Przeczytałam wczoraj zdania, którymi trzeba się dzielić, które trzeba rozważać i czytać od początku do końca, które zmieniają punkt widzenia i krajobraz za oknem:
Jeśli będziesz szedł przed siebie, jeśli nie przerwiesz ucieczki – dokądkolwiek uciekniesz, wszędzie napotkasz niebezpieczeństwo i zło, ono bowiem cię popycha, ono wybiera dla ciebie drogę. To ty musisz wybierać. To ty musisz poszukiwać tego, co ciebie szuka. Musisz ścigać to co ciebie ściga. (…)Człowiek może poznać cel do którego zmierza -  ale nie potrafi go poznać, jeśli nie odwróci się, jeśli nie powróci do swego początku i nie zawrze tego początku w swoim istnieniu. Jeśli nie chce być patykiem porwanym przez prąd, musi być sam owym prądem, całym, od źródła aż do pogrążenia się w morze.”
I jeszcze, zamiast konkluzji:
„A prawda jest taka, że im bardziej rośnie moc człowieka, im bardziej poszerza się jego wiedza, tym bardziej zawęża się droga, którą może on kroczyć; aż wreszcie niczego już nie wybiera, lecz czyni tylko i wyłącznie to, co musi czynić…”.

Cytaty pochodzą z książki  ” Czarnoksiężnik z Archipelagu”/ Le Guin U. K.


Zobacz również

2 komentarze:  1. Ojej, ale książkę wyciągnęłaś:) Czytałem ją w 8 klasie szkoły podstawowej:) Już prawie nic nie pamiętam:)

    napisał: ojciec.karmiacy 2011/12/16 14:47:18

    OdpowiedzUsuń


  2. Haha, cytaty znalazłam w "Coaching czyli restauracja osobowiści" Bennewicza - i chociaż nie czytałam Czarnoksiężnika to mnie uwiodły:)

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)