Umieć decydować

/
1 Komentarzy
Większość ludzi, zatrważająca większość, żyje właściwie bezrefleksyjnie. Staliśmy się gatunkiem, który paradoksalnie osiągnął wyżyny umysłowe i techniczne, a jednocześnie zrezygnował w znacznej mierze z umiejętności refleksyjnego i świadomego decydowania o sobie. Wielu z nas zdaje się postępować jak ryba niesiona z prądem, albo łódka na olbrzymiej fali: siedzimy okrakiem na naszym skrawku suchego lądu i dajemy się znosić dalej i dalej. Później mówimy, że nie mamy żadnego wyboru, albo że życie za nas decyduje. Oddajemy władze nad swoim życiem, w niewidzialne ręce -  ale smutek i rozgoryczenie pozostaje z nami. Jest jeszcze grupa takich, którzy czują potrzebę dokonywania wyborów, świadomego decydowania o sobie, ale wielu czuje się tym faktem tak onieśmielonych, wystraszonych możliwością pomyłki, że trwają w stanie stagnacji zbyt długo i zbyt boleśnie miotają się w rzece życia.
Tymczasem, jest jedna prawda, która pomaga w podejmowaniu życiowych decyzji i która nas wyzwala z wiecznego wahania: nie ma jednego, jedynego dobrego wyboru, nie ma idealnych rozwiązań. Ludzie, którzy za długo rozważają wszystkie za i przeciw; wpadają w własnoręcznie uplecioną sieć. Stają się niewolnikami tworzonych przez siebie ograniczeń. Wybór nigdy nie jest prosty, nigdy też nie będzie optymalny, dokładnie zbadany, perfekcyjny. Jednak wybierać musimy.  Zawsze potem, możemy zmienić zdanie, zawsze możemy się wycofać. Bywa i tak, że ścieżka, która prowadziła  z pozoru donikąd, która wydawała się chybionym szlakiem; nagle otwiera przed nami inną – której się nigdy nie spodziewaliśmy w tym miejscu. Bywa, że nagle wychodzimy z mroku, mimo, że jeszcze chwilę temu nie widzieliśmy nadziei na jakiekolwiek światło. 
Umieć decydować to podstawowa ludzka umiejętność, którą trzeba wpajać już małym dzieciom. Nie możemy stać jak słup soli w rzece życia, nie możemy pozwolić aby nasze myśli zapętliły nasze ręce i nogi.  
Musimy żyć, a żyć do wybierać.  Po to tu jesteśmy.


Zobacz również

1 komentarz:

  1. Wszystko to prawda, ale co z zrobić z tymi, którzy myślą za dużo? ;)

    napisał: wildfemale 2011/08/16 23:37:55

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)