Nadzieja optymisty

/
0 Komentarzy
Sztuka życia, to jedna z najtrudniejszych i zarazem najpiękniejszych dziedzin, jakie przychodzi nam studiować. Jeśli los obdarował nas nadzieją i otwartym umysłem, to całe życie szukamy własnych dróg i zgłębiamy księgę, w której złotymi literami wypisane jest zmienne ludzkie przeznaczenie. Poszukiwania trwają z przerwami na ważne życiowe momenty -  na niecki, w których usadzeni czujemy przez chwilę, że jesteśmy tu gdzie trzeba, bez potrzeby dalszych wędrówek, zmian i dywagacji. Stan ten jest jednak nietrwały jak mydlana bańka -  natura człowiecza jest zmienna jak pogoda -  i zwykle po pewnym czasie domaga się nowych podniet i każe wyciągać podróżne sandały i wciągać do nozdrzy przydrożny kurz.
Mówi się, że nauczyciel pojawia się kiedy uczeń jest gotów. Tak jest w moim życiu z książkami, ludźmi, artykułami, które niby przypadkiem trafiają w moje ręce.
Niesamowite rzeczy dzieją się wokół nas. Kiedy szeroko otwiera się oczy, umysł i serce  -  można dostrzec jak niezwykle precyzyjnie układa się ścieżka ( nie ) przypadków, jak spadają z nieba zdarzenia, co do których nie ma wątpliwości, że są szyte na naszą miarę, jak wiele jest zaskoczeń, cichych lub spektakularnych cudów, błahych z pozoru dni, które stają się początkiem nowych ścieżek.
Życie jest zmienne w stopniu wykraczającym poza ludzką myśl. Raz słońce, raz deszcz, raz z górki innym razem pod górkę.  Jedyny stały element, bez którego nie da się pokonywać trudności i czerpać z dobrych chwil to nadzieja.  Jest jak ziarenko, które zawsze nosimy w kieszeni, kasztan, albo kamyk, który staje się początkiem nowego – coś bez czego nie da się w żadnym razie żyć.  Nadzieję trzeba odświeżać i pielęgnować jak skarb -  chuchać i dmuchać, a nuż się przeziębi, zagubi, zatrwoży. Trzeba ją kołysać do snu i całować na dzień dobry -  dbać jak o miłość, nie zbić jak szklanki.
W żadnym wypadku nie można jej stracić.  Kto w końcu widział optymistę bez nadziei?


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)