Boska Astrid

/
2 Komentarzy
Jestem świeżo po lekturze biografii Astrid Lindgren, pióra Margarety Stromstedt.
Książki Astrid Lindgren znają chyba wszyscy, mało kto jednak wie jak wspaniałą, ciepłą i radosną osobą była ich autorka.
Astrid Lindgren to wieczne dziecko – dorosłe, świadome, rodzinne, pełne zaangażowania w problemy świata, ale w środku, w duszy jednak ciągle dziecko:  radosne, skłonne do wygłupów, śmiechu i przekory.
W biografii znaleźć można wiele fantastycznych zdjęć i cytatów :  wyłania się z nich bezczelna i pełna ikry młoda kobieta, a potem staruszka łamiąca zastane reguły i konwenanse; stwierdzająca w bezpardonowy sposób:  „Przecież  w dziesięciorgu przykazaniach nie jest powiedziane, że starym babom nie wolno łazić po drzewach”.
Zakochałam się w Astrid Lindgren i z wielką przyjemnością przeczytałam jej biografię. Apetytem na życie i radością mogłaby obdzielić 30 malkontentów. Książka do śmiechu, do refleksji nad naszym rozumieniem wychowania dzieci, do zastanowienia nad stosunkiem do życia, uśmiechu, pieniędzy.  Cudowna lektura na wakacyjny weekend, albo wyjazd. Nie przegapcie, bo warto. 


Astrid Lindgren podczas uroczystości przyznania tytułu "Szwedka Roku" w 1997 r.
Wybór ten skomentowała słowami: "Przyznajecie nagrodę osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!"


Zobacz również

2 komentarze:  1. oczywiście obowiązkowa pozycja na mojej półce

    napisał: zalotnicaniebieska 2010/07/12 19:27:15

    OdpowiedzUsuń
  2. Parę dni temu skończyłyśmy z 6letnią Leną czytać "Dzieci z Bullerbyn" na co moja córka zareagowała - i co my teraz będziemy czytać mamuś!!!??? (to chyba pierwsza lektura, która wywołała tak silne emocje po ostatnim rozdziale).

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)