O Tobie mówi bajka

/
1 Komentarzy
Z postanowieniami w życiu jest tak, że często na dobrych intencjach się kończy. Podobnie z celami. Niby czegoś pragniemy, ale wracamy w pół drogi, porzucamy nasze marzenia, jakoś nie starcza nam wytrwałości aby iść obraną drogą. Niebezpieczne są także pokusy, które czyhają z różnych stron:  coś nas wiecznie ciągnie, raz tu raz tam, bardzo jesteśmy podatni na każdy głos, który woła do nas i wzywa w coraz to nowych kierunkach.

O tym właśnie jest króciutka bajka Andersena, którą znalazłam na samym końcu tomu jego „Baśni”:

„Były dwie wysokie góry, a na samym szczycie każdej z nich stał zamek. W dolinie biegł pies obwąchując ziemię, tak jakby szukał myszy lub przepiórek; chciał zaspokoić głód. Nagle z jednego zamku zatrąbiono obwieszczając, że czas zasiąść do stołu. Pies pobiegł natychmiast na górę, aby przy tej okazji się najeść, lecz gdy był już w połowie drogi, przestano trąbić, a z drugiego zamku rozległ się głos trąbki. Wtedy pies pomyślał: "Zanim przybiegnę, skończą już jeść, a tam się dopiero teraz zaczyna." Zbiegł więc na dół i zaczął się wspinać na drugą górę. Wtedy jednak druga trąbka przestała trąbić, a odezwała się ta pierwsza. Pies znów pobiegł w dół, a potem pod górę i tak biegał tam i z powrotem, aż wreszcie ucichły obie trąbki i zakończono posiłek w obu miejscach.
Teraz zgadnij - co starożytni mędrcy mieli na myśli układając tę bajkę i kto jest tym głupcem, który biega aż do zmęczenia, ani tu, ani tam nic nie uzyskawszy.”

Mam wrażenie, że większość czynności w naszym życiu, działań jakie podejmujemy lub nie, odbywa się przez przypadek.  Jesteśmy głupi jak ten pies z bajki, nie potrafimy iść w jednym kierunku, a potem dziwimy się , że nie docieramy do celu. 
Co robić? Myśleć! Zacząć reagować świadomie i z rozeznaniem w sytuacji; wiedzieć czemu postępujemy tak, a nie inaczej.
Czasami dla dobra sprawy,  trzeba samego siebie kopnąć metaforycznie w tyłek i doprowadzić do pionu.  Bo jak pokazuje bajka i życie:  biegając raz tam raz tam, nigdy nie dociera się do celu, a żołądek pozostaje pusty. 


Zobacz również

1 komentarz:

  1. I to jest właśnie mój problem .. jest tyle rzeczy do zrobienia i chciałoby się wszystkie spełnić na raz!! ...:/

    napisał: ses-ame 2010/05/02 09:42:55

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)