Pory dnia

/
0 Komentarzy
Jeśli nie muszę nigdzie wychodzić, wczesne wstawanie jest dla mnie frajdą. Budzę się, przeciągam, otrząsam z ramion drobinki snu, idę do kuchni. Wypijam wodę z miodem i cytryną, kręcę się, i cieszę z poranka. Mój mąż w tym czasie niezrażony niczym śpi. Mamy różne zegary biologiczne, różnie funkcjonujemy. Ja o 22 jestem już gotowa do spania, ponad wszystko cenię komfort moich 7-8 godzin w łóżku. Mój ślubny mąż ( "rodzony" jak mawia pewna znajoma;) ), kładzie się późno, a potem odsypia jeśli może.
W wyspowym "Psychologies " z listopada 2009, znalazłam artykuł S.Merson o "wewnętrznym zegarze", który reguluje pracę całego organizmu i wszystkich narządów. Tradycyjna chińska medycyna uznaje, że każdy organ ma swój czas w ciągu dnia kiedy jest w szczytowej kondycji i kiedy słabnie, zawiesza się w stanie regeneracji i odpoczynku. Także tradycyjna medycyna zachodnia, dostrzega zależności pomiędzy czasem, a funkcjonowaniem organizmu i wiąże je z wahaniami hormonów. Zauważono nawet, że leczenie , podawane w określonych godzinach - jest skuteczniejsze niż w innych. A oto wskazówki jak wykorzystać działanie naszego wewnętrznego zegara.


3-5 rano -Teraz płuca

Według chińskiej medycyny o tej niezbyt naturalnej dla większości z nas porze płuca są najbardziej wydajne. Mędrcy twierdzą więc, że jest to dobry czas na wstawanie i wykonywanie ćwiczeń: np T'ai chi. Jeśli sama myśl o wstaniu z łóżka przed 7 wywołuje w Tobie dreszcze, a przypadkiem obudzisz się i nie będziesz mógł zasnąć, pamiętaj o oddechu. Koncentracja na nim i na płucach, które są teraz w świetnej formie, da Ci odprężenie i doskonałe zapasy tlenu dla komórek na cały dzień.

4-6 rano - Czas narodzin

O tej godzinie większość z nas pomału zaczyna wychodzić z głębokiej fazy snu, aby niebawem narodzić się do nowego dnia. Jest to najlepsza pora na narodziny - także w sensie dosłownym. Jest tak dlatego, że mamy teraz najwięcej energii w płucach i w innych organach ciała. Pomaga to matce, która ma ogromną pracę do wykonania. Także dziecko rodząc się - bierze pierwszy oddech - będzie mu najłatwiej to zrobić właśnie wtedy kiedy jego płuca są najsilniejsze.
Wczesny ranek, przed lub tuż po wschodzie słońca jest także najlepszym czasem na sex. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w British Medical Journal, promienie słoneczne wspomagają produkcję testosteronu, który tak u kobiet jak i mężczyzn podnosi ochotę na miłość. Na skutek ekspozycji na promienie słoneczne, wzrasta poziom wszystkich hormonów, które w naszym ciele odpowiadają za płodność. Więc jeśli planujecie potomka, próbujcie rano -  zaraz po wschodzie słońca. Natura w tym czasie jest chętna do pomocy.

7-11 rano - Czas na zdrowe śniadanie

Żołądek i trzustka są w swojej szczytowej formie. To najlepszy czas na porządne, odżywcze śniadanie, zgodnie z maksymą: Zjedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak biedak. (albo najlepiej oddaj nieprzyjacielowi.;) W czasie nocy nasza wątroba pozbyła się zalegającej w niej toksyn, komórki przeprowadziły kolejny podział i nareperowały ewentualne uszkodzenia, więc śniadanie jest dla organizmu niezbędnym zastrzykiem energii na cały dzień. Badania w King's College London pokazują, że dobre śniadanie wzmacnia czujność i polepsza pamięć i koncentrację na cały dzień.

9-11 rano - Czas do pracy 

Większość osób uznaje, że lepiej się im koncentruje właśnie rano, przed południem. Jest to najlepszy czas na rozwiązywanie trudnych zadań, mózg pracuje na pełnych obrotach, a organizm  jest wypoczęty, odżywiony i świeży. Nie ma dla nas zadań niemożliwych!


13-15 - Popoułudniowa siesta

Dziś niedziela więc możemy pozwolić sobie na prawdziwą, poobiednią sjestę. Na codzień to niestety luksus, na który mało kogo stać. Kiedy jedzenie znajduje się w naszym żołądku, krew z innych organów, w tym z mózgu odpływa do brzucha aby tam pomóc w trawieniu i zabrać wytworzoną z pożywienia energię dalej - do ciała, które jej potrzebuje. Dlatego poziom koncentracji spada, a my czujemy się senni i rozleniwieni. Czas po obiedzie nie jest więc najlepszym momentem na wyczerpujące zadania i spotkania.Ciężko będzie wykazać się ciętą ripostą, kiedy czujemy, że nasz żołądek ciągnie nas ku ziemi, a powieki opadają.  Jeśli nie możesz zafundować  sobie na codzień długiej godzinnej sjesty, wyjdź po obiedzie na balkon, otwórz okno, albo pójdź na krótki 5 minutowy spacer wokół biurowca. Dotlenisz się, pooddychasz i pobudzisz jelita do bardziej wytężonej pracy.

19-21 - Czas relaksu

W chińskiej medycynie ten czas należy do osierdzia - czyli swoistego "woreczka", który ochrania serce. Chińczycy wierzą, że serce mieści w przenośni także nasz umysł, a ten musi być zrelaksowany aby zapewnić nam spokojną noc. Należy się więc w tym czasie zrelaksować aby przygotować się na noc. Wraz z zapadnięciem zmroku, nasz mózg zaprzestaje produkcji serotoniny i przestawia się na melatoninę, która pomaga zasnąć. Dlatego nie należy niepotrzebnie stymulować organów zbyt późnym jedzeniem, kofeiną, czy zbyt dramatycznymi obrazami płynącymi z telewizora. Spokojny wieczór zapewnia spokojną noc, a ta z kolei jest prezentem na kolejny dobry dzień. I tak w kółko. Koło czasu toczy się i  nie zatrzymuje nigdy. A my w nim...


Zobacz również

Brak komentarzy:

Twoje komentarze są dla mnie bardzo cenne. Zostaw znak, że byłeś, podziel się swoim doświadczeniem, pamiętaj o empatii.
Komentarze są moderowane.
Dziękuję :)